AI
zobacz inne tematySimpact Ventures inwestuje w medtech MX Labs. Startup będzie rozwijać narzędzie AI do monitorowania parametrów życiowych
Simpact Ventures został jednym z inwestorów w MX Labs, startupu założonego przez Remigiusza Kościelnego i Przemysława Jaworskiego. Rundzie przewodził czeski fundusz Tilia Impact Ventures, a współinwestorem był także Superhero Capital. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone przede wszystkim na rozwój technologii Shen.AI. Jest to inteligentne narzędzie AI, które umożliwia monitorowanie parametrów życiowych za pomocą urządzeń mobilnych. Strony nie ujawniają kwoty transakcji.
W dwa lata do unicorna. Wywiad z Aureliuszem Górskim
Naszym celem jest magiczna unicornowa wycena i wiemy dokładnie, co musimy zrobić, by tam dotrzeć w ciągu dwóch lat – przekonuje Aureliusz Górski, założyciel i prezes CampusAI.
WAMA EDIH – bezpłatne wsparcie dla MŚP w cyfryzacji i zrównoważonym rozwoju
Trwa nabór do programu WAMA EDIH, którego celem jest podniesienie konkurencyjności polskich firm poprzez zwiększenie poziomu transformacji cyfrowej. Jest on skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z całej Polski. Zakwalifikowane do WAMA EDIH firmy mają do wyboru kilkadziesiąt bezpłatnych usług od audytu technologicznego, przez analizę i wdrożenie rozwiązań opartych o AI, czy przygotowanie MVP, po wsparcie przy zarządzaniu zmianą i szkolenia oraz reskilling pracowników.
AutonomyNow uruchamia produkcję seryjną systemów AI dla branży motoryzacyjnej
AutonomyNow to polska spółka DeepTech tworząca zaawansowane systemyautonomiczne oparte na AI. Firma jest jednym z trzech wiodących producentów tego typu rozwiązań na rynku europejskim.
Ponaddźwiękowi. Wywiad z Matim Staniszewskim [TYLKO U NAS]
Dwóch kumpli z warszawskiego liceum w dwa lata zbudowało startup wyceniany na ponad miliard dolarów. W tej historii wszystko kręci się wokół dźwięku, z wyjątkiem jednego – ich rozwoju. W tym kontekście mówimy raczej o prędkości światła. – Robimy coś niesamowitego i na generacje – mówi Mati Staniszewski, Co-founder ElevenLabs.
Uśmiechnięta czaszka Witkacego
Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.
Wystrzałowa czwórka, czyli przepis na startup przyszłości
Gdzie rozwijają się firmy warte (już wkrótce!) miliardy dolarów? Przyglądamy się czterem najbardziej obiecującym branżom.
Digital First AI pozyskuje prawie 4 mln dol. na rozwój autonomicznego marketingu z użyciem AI
Digital First AI, startup działający w obszarze technologii marketingowych, pozyskał 3,8 mln dol. na rozwój platformy umożliwiającej automatyzację tworzenia strategii marketingowych dla kampanii online z użyciem sztucznej inteligencji. Zebrane finansowanie wzmocni międzynarodową pozycję spółki oraz ułatwi wdrożenie oferty dla dużych firm i korporacji.
Nowe narzędzie dla firm. Chcesz aplikację? Opisz, czego oczekujesz, a AWS stworzy program
AWS, czyli odnoga giganta technologicznego Amazon i dostawca chmury publicznej, chce dzięki AI zmienić rzeczywistość wielu firm. Od lipca oferuje próbną wersję narzędzia pomocnego przy tworzeniu aplikacji. Zadanie ma być banalnie proste - po prostu opisujesz program, który chcesz, a AWS przekonuje, że napisze kod za ciebie bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalnych programistów.
PKO Bank Polski wykorzystuje AI do zarządzania ryzykiem kredytowym
PKO Bank Polski wykorzystuje sztuczną inteligencję do skuteczniejszego zarządzania ryzykiem kredytowym. Obecnie ponad 80 proc. decyzji kredytowych podejmowanych jest przy wsparciu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki nowoczesnym technologiom bank może bardziej precyzyjnie ocenić zdolność klienta do spłaty kredytu i zaoferować mu lepiej dopasowany produkt.
Hamulcowi. Co utrudnia automatyzację firm
Ani pieniądze, ani funkcjonalność. To opór pracowników jest głównym spowalniającym automatyzację miejsc pracy. Powód? Strach.
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny dla startupów AI
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny AI dla europejskich startupów, które chcą zintegrować duże modele open source’owe ze swoimi produktami. Wybrane europejskie startupy uzyskają dostęp do najnowocześniejszych otwartych modeli i zasobów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Owl Sentry - szczurołap przyszłości. Polski startup rewolucjonizuje walkę ze szkodnikami
„Houston, Houston, mamy problem!” – ten cytat z dialogów astronautów z nadzorcami misji kosmicznych znamy wszyscy. W przypadku dramatycznych zdarzeń poza ziemską atmosferą właśnie tam zwracają się o wsparcie. Co zatem musiało się stać, że legendarne Houston nadało sygnał S.O.S. do przedsiębiorcy z Polski?
Polacy są coraz bardziej otwarci na AI. Szczegółnie tam gdzie może zatąpić nudne czynności
Polacy są coraz bardziej otwarci na technologie oparte na AI. Tak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w Phygital, choć o tym nie wiesz”. Za jedno z głównych ułatwień związanych z rozwojem AI Polacy uważają brak konieczności wykonywania powtarzalnych i nudnych czynności. Wskazało tak niemal dwie trzecie badanych w wieku 15-26 lat oraz ponad połowa respondentów z innych grup wiekowych.
Mentalio ze strategicznym wsparciem JB ASI. Startup chce wznieść psychiatrię na "wyższy poziom"
Projekt Mentalio rozpoczął się dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych, która finansuje m.in. realizację badania klinicznego. Inwestycja JB ASI pozwoli na dalszy rozwój technologii oraz części biznesowej projektu.
Czy marketerzy powinni obawiać się sztucznej inteligencji? Wywiad z Marcinem Morawskim
Sztuczna inteligencja nie jest po to, by zastąpić ludzi, ale żeby wesprzeć ich w codziennej pracy, a szczególnie w obowiązkach, które są powtarzalne - przekonuje Marcin Morawski, dyrektor marketingu Dell Technologies Polska.
CampusAI zbiera 10 mln dol. w rekordowej w Polsce rundzie pre-seed i rozpoczyna globalną ekspansję
10 mln dol. to wysokość rundy pre-seed na przyspieszenie rozwoju i globalną ekspansję CampusAI - innowacyjnej platformy do nauki i współpracy z AI. Dzięki tym środkom spółka m.in. wejdzie na co najmniej 10 nowych rynków i planuje pozyskać 200 tys. klientów.
Magia technologii. Ważne trendy technologiczne
Jako fani „2001: Odysei kosmicznej” uwielbiamy na naszych łamach cytować jej autora – Arthur C. Clarke miał wyjątkowego nosa do technologii. I jedno z jego zdań sprawiło, Że motywem przewodnim tego materiału stało się hasło: „zaczarowany świat”. Tak zapisaliśmy go w harmonogramie, i tak opowiadaliśmy o nim na kolegiach.
Mikołaj Budzanowski: "Nastaje nowa era w gospodarce i przemyśle" [WYWIAD]
Na naszych oczach powstaje nowa architektura gospodarki, którą można nazwać Przemysłem 5.0. - mówi Mikołaj Budzanowski, członek zarządu ds. rozwoju Grupy Boryszew S.A. i prezes Boryszew Green Energy and Gas.
Czy możliwa jest etyczna AI?
To nasze ludzkie wartości powinny decydować o tym, jakie systemy AI budujemy. I łatwo tu popełnić błąd.
Matura z języka polskiego zdana w 30 minut. To osiągnięcie polskiej AI
Prymus - specjalnie przygotowany model językowy AI - zdał maturę z języka polskiego. Zrobił to w około 30 minut i osiągnął niezłe wyniki.
ElevenLabs zapowiada nową usługę. Rewolucja czy dystopia?
ElevenLabs zapowiedziało w mediach społecznościowych nową usługę - ElevenLabs Music. Startup zaprezentował możliwości nadchodzącego narzędzia, a część ekspertów wyraziło swoje wątpliwości.
Monetyzacja Gen AI. Kluczowe aspekty
Z naszych ostatnich badań wśród profesjonalnych firm usługowych wynika, że w pierwszej fali wdrożeń sztucznej inteligencji generatywnej (Gen AI) większość liderów spodziewa się ograniczenia kosztów działalności o 15-20 proc. (w średnim terminie). Duża część tych oszczędności ma być efektem korzystania z dedykowanych aplikacji wspomagających pracę tzw. białych kołnierzyków.
Pogadajmy jak Sztuczna ze Sztuczną
O czym się mówi? O czym mówi każdy, wszędzie i z każdym? O sztucznej inteligencji. Temat eksplodował. Jeszcze niedawno był abstrakcyjny i dotyczył paru ludzi gdzieś tam na Olimpach rzeczywistości. I nagle szast-prast i sztuczna inteligencja spłynęła do nas z wyżyn oraz filmów science fiction. Weszła pod strzechy, czyli do laptopów i smartfonów przeciętnych zjadaczy chleba takich jak ja.
Nirby docenione zagranicą. Polski startup próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników"
Nirby wygrywa cztery nagrody podczas prestiżowego Startup Challenge UPenn 2024! Polski startup - jak tłumaczą pomysłodawcy - z pomocą AI i dronów próbuje rozwiązać "odwieczny problem rolników".
Ilu mamy specjalistów od AI i jak zatrzymać najlepszych? IDEAS proponuje 10 tys. zł dla doktoranta
Nadeszły czasy, kiedy potęgę gospodarki zaczynami mierzyć liczbą specjalistów od kluczowych dla rozwoju dziedzin, takich jak AI. Dzięki ostatnim badaniom wiemy ilu ich jest w Polsce. Choć kształcimy najlepszych, wciąż szukamy recepty na to jak zatrzymać ich w ojczyźnie. IDEAS NCBR ma na to ciekawą odpowiedź: 10 tys. zł dla doktoranta.
AI „nie zwolni” ludzi, bo ich brakuje. Za to ułatwi im pracę
Jeśli myślicie, że sztuczna inteligencja zlikwiduje część zawodów i wpłynie negatywnie na rynek pracy, to macie rację, ale nie do końca. Jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest bowiem potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy – twierdzą analitycy firmy doradczej IDC.
Rewolucja AI nierealna z szefem tyranem. Innowacje potrzebują więcej wolności
Zarządzanie adaptacyjne to system, który wykracza poza indywidualne cechy menedżerów i koncentruje się na rozwoju kompleksowej zdolności organizacji do sprawnego dostosowywania do zmiennych warunków. To może być lek na czasy rewolucji AI, bo innowacyjnych technologii nie da się tworzyć w hierarchicznym modelu zarządzania.
Buduj inteligentną organizację. Wywiad z dr. Maciejem Chrzanowskim
Jeśli pracownicy przyzwyczaili się już do jakiegoś interfejsu, łatwiej z niego będzie nam wycisnąć większą wydajność niż cisnąć na siłę wdrażanie zupełnie nowego narzędzia – mówi dr Maciej Chrzanowski.
Powstała mapa polskich startupów AI. Na liście ponad 120 firm
Ponad 120 firm podzielonych na trzy kategorie. Tak prezentuje się ekosystem polskich startupów AI. Mapę przygotował Jan Szumada z Warsaw Equity Group.
AI wspiera wyceny spółek
Utrzymują się silne fundamenty wzrostu na światowych giełdach. Jednym z motorów napędowych pozostaje rozwój projektów opartych na sztucznej inteligencji (AI).
Nest Bank wprowadza pierwszego w Polsce asystenta AI do zarządzania kontem
Nest Bank, jako pierwszy na polskim rynku, zaoferował swoim klientom innowacyjne narzędzie - N!Asystenta. Jest to wirtualny doradca oparty na zaawansowanej sztucznej inteligencji, który ma ułatwić zarządzanie kontem bankowym oraz odpowiedzieć na wszelkie pytania klientów, na jakie dotychczas odpowiadałby doradca bankowy.
Google zablokował 5,5 miliarda reklam. Nie chce, żeby AI karmiła nas scamem
Treści o charakterze seksualnym, promocja broni czy nielegalny hazard, prezentowane często przez deepfejki na podobieństwo znanych osób. To m.in. takie reklamy są na celowniku Google, który na swojej platformie zablokował aż 5,5 miliarda reklam. Pod bacznym okiem korporacji z Doliny Krzemowej są też wybory – zarówno w Polsce jak i te uznawane za najważniejsze, czyli w USA.
Patrząc na świat oczami osób z autyzmem. Jak AI zmienia badania nad neuroróżnorodnością
Polski zespół badawczy, działający w ramach IDEAS NCBR, łącząc fenomenologię i psychiatrię obliczeniową, otwiera nowe horyzonty rozumienia doświadczeń osób z autyzmem. Wykorzystując AI do analizy pierwszoosobowych narracji, naukowcy dążą do opracowania rozwiązań mających na celu znaczącą poprawę jakości życia osób neuroróżnorodnych oraz ich integrację społeczną. Te badania są szczególnie ważne w obliczu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzimy 2 kwietnia.
Bardzo udany rok dla Asseco. Niemal 17 mld przychodów i dobre perspektywy
W 2023 roku Grupa Asseco osiągnęła 16,9 mld zł przychodów ze sprzedaży. Sprzedaż własnych produktów oraz usług informatycznych przekroczyła 13,2 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł ponad 1,6 mld zł. Zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej osiągnął poziom 483 mln zł, co oznacza drugi pod względem wartości zysk netto w historii Grupy.