Nowe technologie
Lekka bestia. Nasz test Huawei MateBook X Pro
Każdy wie, że rzeczy, które są bliskie pewnej doskonałości, należy takimi pozostawić, nie wprowadzać wymyślnych rewolucji, licząc, że jakimś cudem zbliżymy się do ideału. Nie, tu trzeba innej strategii, zmiany, jeśli już, powinny być ostrożne, to jak szlifowanie diamentu – jeden zbędny ruch i może być po wszystkim. I tak robi Huawei ze swoim topowym laptopem, oznaczonym jako MateBook X Pro w wersji na 2024 r. Poprawił, ale tak, by było lepsze to, co już się sprawdziło.
Podróż za jedną emotkę. Jak zmienia się branża traveltech
Innowacyjne planery podróży, system do zarządzania cenami atrakcji turystycznych, slowhopowe marketplace – rodzima branża startupowa coraz odważniej wchodzi w branżę turystyczną, zmieniając sposób, w jaki odkrywamy świat i Polskę. A przy okazji próbując na tym zarobić.
Freelancerzy nie stracą pracy przez AI, wręcz przeciwnie - zarabiają więcej [Badania]
Jak wynika z pierwszej części międzynarodowego badania “Portret Freelancera 2024”, już prawie 70% wolnych strzelców codziennie korzysta ze sztucznej inteligencji w pracy. Spośród nich tylko 2% jest z niej niezadowolona. Niekwestionowanym liderem popularności nadal pozostaje ChatGPT.
Wielki skandal na rynku kryptowalut: Klienci giełdy WazirX wściekli po utracie 234 mln dol.
18 lipca doszło do jednego z największych cyberataków na rynku kryptowalut w tym roku. Indyjska giełda WazirX padła ofiarą hakerów, którzy skradli cyfrowe aktywa o wartości 234 mln dolarów. Atak ten objął ponad 200 rodzajów tokenów i kryptowalut, z których największe straty odnotowano w ethereum, shiba inu, polygon i pepe.
Z zamiłowania do mało prawdopodobnych projektów: Historia OpenAI
Powstanie i rozwój OpenAI to materiał na całkiem niezły serial. Jak doszło do tego, że Sam Altman stworzył obecnie jedną z najważniejszych spółek technologicznych na świecie?
Nowe zasady programu „Mój Prąd 6.0”: Dotacja dla fotowoltaiki tylko z magazynami energii
Program „Mój Prąd”, cieszący się ogromną popularnością w Polsce, wchodzi w szóstą edycję z nowymi zasadami. Od 2 września rusza nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale z istotnym warunkiem dla instalacji zgłoszonych po 1 sierpnia – koniecznością zakupu magazynu energii. Wcześniejsze rozwiązanie okazało się zbyt obciążające dla sieci energetycznej. Nowe rozwiązanie ma być bardziej opłacalne.
Technologia na służbie zmianie - jak TechSoup Polska wspiera NGO w cyfrowej transformacji
TechSoup Polska to organizacja, która wspiera inne organizacje pozarządowe w efektywnym i świadomym wykorzystywaniu technologii. Oferujemy narzędzia, szkolenia oraz zasoby, które pomagają NGO w osiąganiu ich misji poprzez innowacyjne rozwiązania technologiczne.
Przedłużyć świadome życie. Vivid Mind pomaga zdiagnozować demencję we wczesnej fazie
Wystarczy 6 sek. nagrania głosu, by aplikacja od Vivid Mind zdiagnozowała wczesną fazę demencji, m.in. chorobę Alzheimera. Może to być punkt wyjścia do opóźnienia jej tragicznych skutków, a przy okazji źródło ogromnych oszczędności pieniędzy wydawanych na opiekę nad osobami z otępieniem.
Dominika Stobiecka: "Jesteśmy na czele rewolucji" [WYWIAD]
Czym jest Toku? O tym rozmawiamy z Dominiką Stobiecką, współzałożycielką startupy rewolucjonizującego świat krypto.
Nowe narzędzie dla firm. Chcesz aplikację? Opisz, czego oczekujesz, a AWS stworzy program
AWS, czyli odnoga giganta technologicznego Amazon i dostawca chmury publicznej, chce dzięki AI zmienić rzeczywistość wielu firm. Od lipca oferuje próbną wersję narzędzia pomocnego przy tworzeniu aplikacji. Zadanie ma być banalnie proste - po prostu opisujesz program, który chcesz, a AWS przekonuje, że napisze kod za ciebie bez potrzeby korzystania z pomocy profesjonalnych programistów.
Technologia na ratunek rolnikom. Jak polski startup Nirby zmienia świat
Nirby to polski startup, który ma na celu zrewolucjonizowanie rolnictwa poprzez wykorzystanie technologii kosmicznych, sztucznej inteligencji i dronów. Piotr Lazarek, zaledwie 23-letni founder, zachwycił świat swoim rozwiązaniem.
Żabka postawi na AI. Sieć podpisała umowę z Microsoftem, by stworzyć nową technologię
Żabka, przy współpracy z Microsoftem, chce stworzyć wirtualnego asystenta dla swoich pracowników. To tylko początek ambitnych projektów.
Powstaje gra na podstawie Thorgala. "Jesteśmy w trakcie tworzenia głównych mechanik" [WYWIAD]
O planach studia Mighty Koi opowiada Marcin Grzegórski, dyrektor studia, odpowiedzialny za jego strategię.
Innovations Hub Summit - przyszłość polskiej inkubacji startupowej
W piątek (21 czerwca) w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyło się największe w Polsce wydarzenie dedykowane inkubacji startupów - Innovations Hub Summit, którego gospodarzem jest Fundacja Innvations Hub. Event zgromadził niemal 200 przedstawicieli świata biznesu i nauki, którzy spotkali się by poznać zwycięzców Programu mentoringowego organizowanego przez Fundacje.
Jak wykorzystać AI w cyberbezpieczeństwie firmy
Sztuczna inteligencja staje się nieodzownym narzędziem w arsenale firm dążących do zapewnienia sobie najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa. AI stanowi już 59% wszystkich patentów cybernetycznych i należy do najpopularniejszych przedmiotów badań związanych cyberbezpieczeństwem od 2017 roku. Jednak na kwestiach ochrony zasobów firm jej potencjał się nie kończy - uważają eksperci EY.
Telemedi nabywa 100 proc. w EOM, spółce z zakresu orzecznictwa medycznego. Kolejne przejęcia wkrótce
Telemedi ogłasza nabycie 100 proc. udziałów w Elektronicznym Orzecznictwie Medycznym (EOM sp z o.o.). Cel: optymalizacja procesu likwidacji szkód medycznych dla branży ubezpieczeniowej.
ChatGPT halucynuje linki do stron wydawców, którzy mają umowy z OpenAI
Jeden z nowszych pomysłów na pogodzenie dziennikarstwa z rozwojem AI - sprzedaż licencji na korzystanie z tekstów redakcyjnych przez wydawców na rzecz twórców języków generatywnych, może być ślepym zaułkiem. Jak wynika ze śledztwa NiemanLab, ChatGPT halucynuje linki do tekstów partnerów mediowych.
Zbliża się przełomowy moment dla polskiego sektora kosmicznego!
Już tego lata, z bazy Vandenberg w Kalifornii, wystrzelony zostanie największy i najbardziej zaawansowany w historii Polski satelita obserwacyjny Ziemi – EagleEye.
PKO Bank Polski wykorzystuje AI do zarządzania ryzykiem kredytowym
PKO Bank Polski wykorzystuje sztuczną inteligencję do skuteczniejszego zarządzania ryzykiem kredytowym. Obecnie ponad 80 proc. decyzji kredytowych podejmowanych jest przy wsparciu zaawansowanych algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki nowoczesnym technologiom bank może bardziej precyzyjnie ocenić zdolność klienta do spłaty kredytu i zaoferować mu lepiej dopasowany produkt.
Wdrażasz AI? Uważaj na naruszenia praw autorskich i danych osobowych
Wdrażanie rozwiązań AI może wpędzić firmy w poważne problemy. O tym, jak należy przygotować się do procesu pod względem prawnym, radzą eksperci Baker McKenzie.
Na nasz rachunek: Łączenie kropek z Bartkiem Lipnickim
Nowa rubryka w miesięczniku „My Company Polska”! To przestrzeń, gdzie biznes spotyka się z rozkoszami podniebienia. Co miesiąc zapraszamy czołowych przedsiębiorców na lunch, aby w swobodnej atmosferze porozmawiać o ich drodze do sukcesu, wyzwaniach, a także pasjach. Przy sałatce fatoush, falafelu i humusie rozmawiamy z Bartkiem Lipnickim, szefem Endeavor Poland.
Carpathian Startup Fest 2024 za nami!
Jedna z najlepszych imprez startupowych w Polsce – mówią uczestnicy. Na początku czerwca w podrzeszowskiej Jasionce po raz czwarty spotkali się founderzy, inwestorzy, przedsiębiorcy, a także ci, których interesuje rozwój rodzimego ekosystemu startupowego. Sebastian Kulczyk, Michał Sadowski, Stefan Batory, Piotr Nowosielski – na scenie w G2 Arena pojawiły się postacie, które znaczą naprawdę wiele.
Sztuczna Inteligencja w retailu: w jaki sposób AI może pomóc handlowcom?
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w branży handlowej. Może pomóc sprzedawcom w zarządzaniu zapasami, prognozowaniu popytu, personalizacji oferty i wielu innych dziedzinach. Szczególnie atrakcyjna stała się oferta gigantów AI po ostatnim uaktualnieniu flagowych modeli.
2,2 mln zł na rozwój nowatorskiej AI dla polskich naukowców
Trzech naukowców z IDEAS NCBR, ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, zostało wyróżnionych grantami Narodowego Centrum Nauki (NCN). Bartosz Zieliński, Łukasz Kuciński oraz Bartłomiej Twardowski otrzymają łącznie ponad 2,2 miliona złotych na realizację nowatorskich projektów badawczych w obszarach wizji komputerowej, dopasowania dużych modeli językowych oraz samoadaptujących się algorytmów.
Polskie firmy rzuciły się na cyfryzację. Inwestują nie tylko w AI
W ciągu czterech ostatnich lat odsetek polskich przedsiębiorstw wskazujących na rozwój technologiczny jako swój wysoki priorytet wzrósł aż o 46 pkt. proc. – z 38% do 84% - wynika z raportu EY. W co inwestują firmy?
Cyberzagrożenia to ryzyko każdej firmy. Debata My Company Polska
Z punktu widzenia biznesu nie należy zastanawiać się nad tym, czy moja firma zostanie zaatakowana, lecz kiedy do tego dojdzie – przekonują nasi rozmówcy. Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, w której udział wzięli Karolina Czwarno-Kos, Lead Security Officer, BNP Paribas Bank Polska, oraz Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny dla startupów AI
Meta, Hugging Face i Scaleway ogłaszają nowy program akceleracyjny AI dla europejskich startupów, które chcą zintegrować duże modele open source’owe ze swoimi produktami. Wybrane europejskie startupy uzyskają dostęp do najnowocześniejszych otwartych modeli i zasobów w dziedzinie sztucznej inteligencji.
Owl Sentry - szczurołap przyszłości. Polski startup rewolucjonizuje walkę ze szkodnikami
„Houston, Houston, mamy problem!” – ten cytat z dialogów astronautów z nadzorcami misji kosmicznych znamy wszyscy. W przypadku dramatycznych zdarzeń poza ziemską atmosferą właśnie tam zwracają się o wsparcie. Co zatem musiało się stać, że legendarne Houston nadało sygnał S.O.S. do przedsiębiorcy z Polski?
Polacy są coraz bardziej otwarci na AI. Szczegółnie tam gdzie może zatąpić nudne czynności
Polacy są coraz bardziej otwarci na technologie oparte na AI. Tak wynika z raportu firmy doradczo-technologicznej Future Mind „Żyjesz w Phygital, choć o tym nie wiesz”. Za jedno z głównych ułatwień związanych z rozwojem AI Polacy uważają brak konieczności wykonywania powtarzalnych i nudnych czynności. Wskazało tak niemal dwie trzecie badanych w wieku 15-26 lat oraz ponad połowa respondentów z innych grup wiekowych.
Dlaczego roboty chodzą wolniej niż ludzie? Metal kontra tkanka mięśniowa
Roboty – od mobilnego psa-robota SPOT po humanoidalnego Digit i biegającego Cassie – zdumiewają nas swoimi umiejętnościami. Jednak za tymi spektakularnymi pokazami kryje się rzeczywistość pełna wyzwań, nieoczekiwanych problemów oraz nieustannego procesu prób i błędów. O tym pisze w swoim artykule naukowym, opublikowanym w prestiżowym magazynie “Science Robotics”, polski naukowiec dr inż. Krzysztof Walas.
Czy każda firma w Polsce w jakiś sposób została zaatakowana? Wywiad z Bartoszem Charlińskim
Przedsiębiorcy bardzo często nie mają świadomości, jak bardzo ich organizacje są narażone na cyberataki. Brak zabezpieczeń wynika zwykle z braku budżetów - mówi Bartosz Charliński, Enterprise Architect, Dell Technologies Polska.
Czy każda firma w Polsce w jakiś sposób została zaatakowana? Wywiad z Bartoszem Charlińskim
Przedsiębiorcy bardzo często nie mają świadomości, jak bardzo ich organizacje są narażone na cyberataki. Brak zabezpieczeń wynika zwykle z braku budżetów - mówi Bartosz Charliński, Enterprise Architect, Dell Technologies Polska.
Powstało śląskie Times Square – Screen Network uruchamia ekran w Katowicach
Screen Network – spółka zależna Digital Network SA – ogłosiła uruchomienie ekranu Super Screen na fasadzie Galerii Katowickiej. To drugi wielkoformatowy ekran spółki w regionie – tuż obok, na budynku dworca znajduje się drugi ekran Digital OOH. Firma określa uruchomienie nośnika jako powstanie „śląskiego Time Square”.
Back to game - drugi sezon Predator Games już we wrześniu
Sukces pierwszego sezonu międzyszkolnych rozgrywek esportowych zwiastował drugą edycję projektu. Kolejna odsłona Predator Games rozpocznie się wraz z nowym rokiem szkolnym, we wrześniu 2024 roku i potrwa kilka miesięcy. Już teraz organizatorzy turnieju - agencje WE!RE Fantasy oraz Gam3rs_x wraz z Acer Polska - zapowiadają rozgrywki na szerszą skalę, tym samym umożliwiając większej liczbie placówek szkolnych i uczniów udział w tym rozwojowym przedsięwzięciu.
PD Meds z urządzeniem i apką do ćwiczeń oddechowych wygrywa konkurs Tech-Athon
BreathX, bo tak nazywa się system od PD Meds, to proste urządzenie mierzące oddechy i aplikacja na telefon, która automatyzuje ćwiczenia oraz przypomina o regularnym powtarzaniu terapii. Znamy zwycięzcę i finalistów Tech-Athon 2023.