Wydanie 10/2021 (73) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 10/2021 (73)

Data publikacji: 01.10.2021

Wprowadzam sport do biznesu. Wywiad z Mateuszem Kusznierewiczem

Umiejętności biznesowe można rozwijać nie tylko metodami zaczerpniętymi z psychologii czy coachingu, ale też z doświadczeń sportowych. Pracuję nad tym, by takie rozwiązania były dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw – mówi Mateusz Kusznierewicz, sportowiec i przedsiębiorca.

Marcin Dzierżanowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 10/2021 (73)

1

Edytorial

Porozmawiaj ze sobą

Mateusz Kusznierewicz w naszym okładkowym wywiadzie opowiada o bardzo ciekawym zwyczaju. Raz w tygodniu spotyka się sam ze sobą. W kalendarz wpisuje godzinę spotkania, znajduje sobie ciche miejsce, wyłącza telefon i rozmawia. Zaczyna od słów: jak się masz? Potem krok po kroku przygląda się temu, co się dzieje w jego życiu zarówno zawodowym, jak i prywatnym. Zadaje sobie pytania i zastanawia się, czy podjął właściwe decyzje.

18

Ludzie

Mistrzowie biznesu

Determinacja, wytrwałość, samodyscyplina, umiejętność podnoszenia się z porażki. Te cechy przydają się zarówno w świecie wielkich pieniędzy, jak i sportu. Nic dziwnego, że wielu zawodników po zakończeniu kariery przeistacza się w rekiny biznesu.

22

Wywiady

Wprowadzam sport do biznesu. Wywiad z Mateuszem Kusznierewiczem

Umiejętności biznesowe można rozwijać nie tylko metodami zaczerpniętymi z psychologii czy coachingu, ale też z doświadczeń sportowych. Pracuję nad tym, by takie rozwiązania były dostępne zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw – mówi Mateusz Kusznierewicz, sportowiec i przedsiębiorca.

28

Ludzie

Rzęsy od bokserów

Dwaj bracia, z zamiłowania bokserzy, stworzyli w rodzinnym Olkuszu firmę specjalizującą się w sztucznych rzęsach. Z produktów dostarczanych przez ich markę skorzystało już milion kobiet.

31

Ludzie

Prawdziwa lekcja biznesu

Rzeszowska spółka Revas rewolucjonizuje naukę biznesu w Polsce. Dzięki stworzonym przez nią Branżowym Symulacjom Biznesowym można przekonać się o tym, jak to jest prowadzić własną działalność gospodarczą, zanim wejdzie się na prawdziwy rynek.

34

Wywiady

Rockman w dyskotece

Na YouTube teledysk do piosenki „Ruda tańczy jak szalona” obejrzano ponad 128 mln razy. Paweł Dudek – znany jako Czadoman – zaczynał w zespole rockowym, ale teraz wyciąga na parkiet fanów muzyki tanecznej. Oprócz tego wyprodukował własną wódkę, a w przyszłym roku rusza ze sprzedażą produktów dla zwierząt. – Nie pamiętam sytuacji, żeby było źle – przyznaje w rozmowie z „My Company Polska”.

39

Ludzie

Z chodników na salony. Ile i kto zarabia na disco polo

Majteczki w kropeczki spakowane? Czekacie już na drugim peronie? To zapraszamy do przedziału, bo zabieramy was w podróż po krainie, gdzie Jolka nie pamięta może lata ze snu, za to swym uśmiechem oczarowuje w każdy wieczór!

44

Rynki

Mało cukru w cukrze

Czy może być coś bardziej kuszącego niż wizja delektowania się słodkim smakiem bez wyrzutów sumienia i przykrych konsekwencji w postaci nadprogramowych kilogramów? Właśnie tę wizję sprzedają rozkochanym w słodkościach Polakom producenci przekąsek fit i sprzedawcy „niesłodyczy”, które właśnie wypełniają sklepowe półki.

48

Startupy

Apetyt na sukces. Najlepsze startupy z branży foodtech

Współczesne foodtechy to już nie tylko inicjatywy promujące zdrowe odżywianie. To wiele innowacyjnych rozwiązań z zakresu nowych technologii, które pomagają prowadzić restaurację, ułatwiają sprzedaż online, a także walczą z takimi zjawiskami jak marnotrawienie żywności.

58

Raporty

Zielone Strony Biznesu. Zielone, czyli zaoszczędzone

Wiele osób błędnie sądzi, że bycie eko jest kosztowne. A tak naprawdę najbardziej zielone jest to, czego nie zużywamy i czego nie marnujemy. I czym dobrze zarządzamy, np. energią – mówi Jacek Hutyra, Climate Officer w Orange Polska.

64

Rynki

Ślub inny niż wszystkie

Nie ma księdza, jest opiekun i dobry scenariusz. Zamiast kazania historia miłości. Branża ślubów humanistycznych to ciągle nisza. Ale się mocno rozpędza.

68

Moja firma

Mieć strajk w oczach

Sukces strajku w Trzemesznie z pewnością ucieszył wielu polskich pracowników i zaniepokoił właścicieli firm prywatnych. Czy polskie przedsiębiorstwa czeka fala strajków? I jak się na nią przygotować?

71

Moja firma

Wypalenie covidowe

W okresie pandemii drastycznie wzrosła liczba osób cierpiących na wypalenie zawodowe. Światowa Organizacja Zdrowia zdecydowała nawet, że od przyszłego roku będzie to oficjalna jednostka chorobowa, z powodu której będzie można pójść na zwolnienie lekarskie. Rozpoczynamy cykl artykułów, w których podpowiadamy, jak się nie dać tej przypadłości.

74

Moja firma

Pieniądze to nie wszystko

„Owocowe środy” i „casualowe piątki” stały się symbolem firm, które zamiast wyższych pensji postawiły na socjal. Ale pandemia zmieniła nasze oczekiwania wobec benefitów. Dziś w cenie są szkolenia czy porady terapeutyczne.

78

Moja firma

Mieszkaniowa gorączka, czyli exodus przed inflacją

W porównaniu z hossą z pierwszej dekady wieku, kiedy nieruchomości w Polsce drożały przede wszystkim dzięki tanim kredytom (we frankach), obecnie ceny w górę pchają inwestorzy instytucjonalni i tracąca siłę nabywczą gotówka. Może je przyhamować podwyżka stóp procentowych, jeśli takowa nastąpi.

81

Moja firma

Bezpieczna franczyza

Pierwsze na rynku ubezpieczenie od ryzyka biznesowego dla drobnych przedsiębiorców i franczyzobiorców wprowadza TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. – Okres pandemii pokazał, jak bardzo potrzebna jest ich ochrona – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

82

Moja firma

Jak zostać deweloperem

Kup mieszkanie, sprzedaj je drożej. Kup za te pieniądze dwa i znów je sprzedaj. Potem zbuduj blok i sprzedaj wszystkie mieszkania. Proces powtarzaj. Brawo – zostałeś deweloperem. Brzmi to głupio, ale tak zaczynali wszyscy giganci tego biznesu.

85

Raporty

Raport Ekspansja zagraniczna. Mistrzowie ekspansji

Polskie firmy kosmetyczne pokazały, że można zbudować silną pozycję na rynkach zagranicznych. Dla wielu z nich było to dodatkową osłoną, która obroniła ich w kryzysie. Część z nich wykorzystała okazję, by wzmocnić się bardziej.

100

Moja firma

Jak przygotować się na wzrost stóp procentowych

Obecna sytuacja nie ma precedensu w historii. Realne stopy procentowe są ujemne, a inflacja rośnie. Żeby ją zatrzymać, w przeszłości banki centralne utrzymywały realne dodatnie stopy procentowe, co przy dzisiejszym poziomie zakredytowania świata oznaczałoby prawdziwą katastrofę.

112

Prawo i podatki

Przysposobienie obronne

Kolejna fala pandemii przed nami. W jaki sposób zorganizować pracę w firmie, by wszyscy czuli się bezpiecznie? Jak zadbać o zdrowie całej swojej załogi oraz interesy ekonomiczne firmy? I czy można wymagać od pracowników zaszczepienia się?

115

Felietony

Czy jesteś za?

To była najczystsza poezja! Nic zatem dziwnego, że pytania referendalne z 1987 r., samego schyłku PRL, śpiewał w Piwnicy pod Baranami legendarny Piotr Skrzynecki. „Czy jesteś za pełną realizacją przedstawionego Sejmowi programu radykalnego uzdrowienie gospodarki zmierzającego do wyraźnego poprawienia warunków życia, wiedząc, że wymaga to przejścia przez trudny dwu–trzyletni okres szybkich zmian?” – brzmiało pierwsze z nich.