Najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych. Październik 2021

Podatki
Zmiany w prawie i podatkach, Fot. Adobe Stock
22 września wejdzie w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza do listy paliw wodór i tym samym dostosowuje wszystkie regulacje z tym związane.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2021 (73)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zmiany w prawie cywilnym i wekslowym

24 września zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wśród zmian są m.in.:

- dookreślony został przepis o oddaniu pisma procesowego w placówce pocztowej. I tak tylko forma przesyłki poleconej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
- zmianie uległy terminy zaspokojenia roszczeń albo wniesienia środka zaskarżenia w przypadku nakazu zapłaty wydanego przez sąd. Wcześniej były to dwa tygodnie, teraz terminy te określane są w nakazie i zależą od miejsca doręczenia (w kraju, w UE, poza terytorium UE).
- w przypadku nakazu zapłaty z weksla lub czeku dodano regulację dotyczącą konsumenta. Wtedy wraz z pozwem niezbędne jest przedstawienie umowy, z której wynika roszczenie. Należy także w treści pozwu skierowanego przeciwko osobie fizycznej zamieścić oświadczenie o tym, czy roszczenie powstało w związku z umową zawartą z konsumentem. Za złożenie niezgodnego z prawdą oświadczenia sąd może skazać na grzywnę.
- Weksel wręczony przedsiębiorcy w celu spełnienia lub zabezpieczenia wierzytelności, która wynika z umowy zawartej z konsumentem powinien zawierać zastrzeżenie „nie na zlecenie” lub inne równoznaczne. Po spełnieniu świadczenia przedsiębiorca jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić weksel jego wystawcy. W razie przyjęcia przez przedsiębiorcę weksla niezawierającego zastrzeżenia „nie na zlecenie” i przeniesienia takiego weksla na inną osobę przedsiębiorca jest zobowiązany do naprawienia poniesionej szkody przez zapłatę weksla. Kto przyjmuje od konsumenta weksel niezawierający klauzuli „nie na zlecenie” podlega karze grzywny.

Slim VAT 2 

1 października zaczną obowiązywać przepisy Ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo bankowe. W zakresie zmian są m.in.:

- dla celów rozliczeń VAT Irlandia Płn. nadal jest uznawana jako terytorium UE;
- korekty dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, gdy są in minus trzeba rozliczyć za okres, w którym powstała przyczyna korekty;
- w przypadku rozliczania importu towarów w JPK_V7, gdy podatnik nie rozliczył w całości lub w części podatku należnego z tytułu importu towarów może dokonać korekty deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy. Jeśli tego nie zrobi traci prawo do rozliczania VAT wykazanego w zgłoszeniu celnym;
- VAT zarówno należny, jak i naliczony od WNT, importu usług i dostawy towarów, dla którego podatnikiem jest nabywca będzie można rozliczyć w tym samym miesiącu;
- do 3 lat zostanie wydłużony termin na skorzystanie z ulgi na złe długi. W określonych sytuacjach z ulgi będzie można skorzystać, również gdy nabywca nie będzie podatnikiem VAT czynnym;
- split payment:
          – możliwość wydania przez naczelnika urzędu skarbowego zgody na uwolnienie środków z rachunku VAT na rachunek rozliczeniowy, jeśli podatnik posiada zaległości podatkowe, które są objęte decyzją o odroczeniu lub rozłożeniu na raty;
          – możliwość dokonywania przelewu środków w ramach wszystkich rachunków VAT podatnika;
          – możliwość opłacania ze środków zgromadzonych na rachunku VAT również składki do KRUS.

Grupy producentów rolnych

2 października wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza m.in. regulacje, że:

- każdy z członków grupy w każdym roku działalności grupy produkuje oraz sprzedaje do niej co najmniej 70 proc. (było 80 proc.) wyprodukowanych przez siebie produktów lub grup produktów, ze względu na które grupa została utworzona;
- żaden z członków grupy nie może należeć do innej grupy utworzonej ze względu na ten sam produkt lub grupę produktów;
- żaden z członków grupy nie może należeć do organizacji producentów w zakresie tego samego produktu lub grupy produktów;
- wszelkie grupy, związki i organizacje producentów rejestrowane będą w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Doręczenie elektroniczne

5 października zacznie obowiązywać Ustawa o doręczeniach elektronicznych. Nowe przepisy stanowią m.in, że wpis adresu do doręczeń elektronicznych do bazy jest równoznaczny z żądaniem doręczania korespondencji przez podmioty publiczne na ten adres.

Do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych są obowiązani wykonujący zawód: adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, rzecznika patentowego, notariusza, radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wykonującego czynności służbowe, a także podmioty niepubliczne wpisane do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych oraz przyporządkowanie do niego skrzynki doręczeń odbywa się na podstawie wniosku lub automatycznie po otrzymaniu danych przekazanych wraz ze składaniem wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego albo do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

Kalendarium przedsiębiorcy

5 października

Złożenie deklaracji VAT-14 za wrzesień.

7 października

- Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego we wrześniu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
- Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego we wrześniu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie podatnikom mającym siedzibę lub zarząd w Polsce CIT-7.
- Opłacenie za wrzesień podatku dochodowego w formie karty podatkowej.
- Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego we wrześniu.
- Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS oraz wpłata podatku należnego, jeżeli do utraty składnika majątku doszło we wrześniu.
- Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za wrzesień oraz wpłata podatku należnego.

11 października

- Składka ZUS za wrzesień – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie.
- Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za wrzesień.

15 października

- Składka ZUS za wrzesień – pozostali płatnicy składek (z wyłączeniem osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie oraz jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych).
- Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za październik – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.
- Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za wrzesień.
- Opłata recyklingowa za torby foliowe (za III kwartał).

20 października

- Wpłata za wrzesień pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.
- Wpłata za wrzesień zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.
- Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych zaliczek za wrzesień (np. z tytułu umów zleceń) lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
- Wpłata za wrzesień ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
- Wpłata za wrzesień na PFRON.
- Wpłata za wrzesień podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).
- Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek pobranej za wrzesień.
- Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli we wrześniu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5; spółkę, która we wrześniu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.
- Wpłata za wrzesień przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN.
- Wpłata za wrzesień przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji CIT-ISN.
- Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji miesięcznej (DRA-1) za wrzesień przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych (tzw. podatek piwny).

25 października

- Opłacenie podatku VAT za wrzesień oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.
- Przesłanie pliku JPK_V7M za wrzesień.
- Przesłanie pliku JPK_V7K za wrzesień (część ewidencyjna) oraz za lipiec, sierpień i wrzesień (część deklaracyjna).
- Wpłata podatku VAT za wrzesień.
- Wpłata podatku akcyzowego za wrzesień oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego. ▶ Termin dla deklaracji VAT-UE za wrzesień.
- Wysłanie deklaracji VAT-13 za wrzesień przez przedstawiciela podatkowego.
- Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za wrzesień.
- Rozliczenie podatku cukrowego za wrzesień.
- Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za wrzesień.

My Company Polska wydanie 10/2021 (73)

Więcej możesz przeczytać w 10/2021 (73) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie