W biznesie. Październik 2021

rekordowa rentowność polskich firm
Rekordowa rentowność polskich firm, fot. Adobe Stock
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2021 (73)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rekordowa rentowność polskich firm

Prawie o jedną piątą wzrosły przychody średnich i dużych firm niefinansowych w Polsce – wynika z danych GUS. To wynik bezprecedensowy nawet w porównaniu z okresem sprzed pandemii. Oznacza on, że rentowność firm jest największa w historii badań. Liderem w tej dziedzinie jest branża informacji i komunikacji, wysokie wzrosty notowane są też w opiece zdrowotnej i społecznej oraz edukacji. Niestety, wyniki finansowe w branżach najmocniej dotkniętych przez pandemię, takich jak hotelarstwo i gastronomia, nie uległy poprawie.

-----------------------------------------------

Czy czekają nas trzydniowe weekendy?

Aż 200 małych i średnich firm z Hiszpanii weźmie udział w eksperymencie mającym przetestować skutki skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. O takim rozwiązaniu słychać coraz częściej w kręgach światowych ekonomistów. Zdaniem zwolenników przedłużenia weekendu do trzech dni, skrócenie czasu pracy mogłoby pomóc w bardziej efektywnym godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym i rodzinnym, poprawić dobrostan pracowników, a w efekcie pozytywnie wpłynąć na poziom produktywności pracowników. 

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, wyniki hiszpańskiego eksperymentu będą znane dopiero w 2024 r. Jednak przeprowadzone do tej pory na mniejszą skalę badania w tej dziedzinie są obiecujące. W serwisie Toyoty po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w porównaniu ze standardowym 8-godzinnym dniem pracy. Pomysł testowany był również w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. W większości przypadków, oprócz pozytywnych skutków ekonomicznych, odnotowano też poprawę jakości życia pracowników, niższy poziom stresu, a co za tym idzie mniejszą liczbę zwolnień lekarskich. Jednak – co podkreślają eksperci – dotąd do badań wybierano głównie takie przedsiębiorstwa, w których zmniejszenie czasu pracy nie wymagało radykalnego wzrostu zatrudnienia. Dopiero więc hiszpański eksperyment pozwoli zbadać rzeczywiste skutki zmniejszenia czasu pracy dla gospodarki. Inną rozważaną formą zmniejszenia obciążenia zawodowego jest pozostawienie pięciodniowego tygodnia pracy, ale skrócenia czasu spędzanego codziennie w biurze do 6 godzin. 

-----------------------------------------------

CYTAT MIESIĄCA

Dzisiaj jest potężny atak na Polski Ład. Ze strony kogo? Kilku procent tych, którzy zarabiając 20, 30, 60 tys. zł miesięcznie, nie chcą dołożyć do służby zdrowia kilkuset złotych

Mateusz Morawiecki, premier

-----------------------------------------------

Bez zooma, bez stresu

Tydzień wolnego na podreperowanie zdrowia, piątek bez zooma czy kilkudniowe dodatkowe wakacje – to tylko niektóre sposoby, w jakie firmy próbują zapobiec pocovidowemu wypaleniu zawodowemu swoich pracowników.  

Półtora roku lockdownu, pracy zdalnej, spotkań na komunikatorach internetowych i przede wszystkim – kompletnej niepewności. Wszystko to sprawiło, że wielu pracowników czuje zmęczenie, wyczerpanie psychiczne i spadek motywacji. Dlatego coraz więcej firm proponuje nadzwyczajne sposoby psychicznego resetu.

Jak podaje dziennik „The Guardian”, Nike postanowił dać swoim pracownikom z centrali tydzień wolnego. – Poświęć go na odstresowanie się, spędź więcej czasu z bliskimi. I przede wszystkim nie pracuj – napisał na portalu LinkedIn Matt Marrazzo, menedżer koncernu. 

Z kolei właściciel aplikacji randkowej Bumble wprowadził dodatkowe tygodniowe wakacje dla całej firmy (oczywiście płatne). Niektóre oddziały Citybanku zaproponowały natomiast swoim pracownikom „piątki bez zooma”. Tego dnia pracownicy mają być zwolnieni z obowiązku jakichkolwiek spotkań zdalnych, które stały się w okresie pandemicznym nieomal codziennością. 

-----------------------------------------------

Polska innowacyjność 

Wszystkie regiony Polski, oprócz Podkarpacia, zwiększają swój potencjał innowacyjny – wynika z raportu Komisji Europejskiej Regional Innovation Scoreboard (RIS). Dobry rezultat na tle innych krajów zawdzięczamy m.in. powszechności wyższego wykształcenia, dużej liczbie specjalistów IT oraz zatrudnieniu w sektorach wymagających specjalistycznej wiedzy. Najbardziej dynamiczny wzrost innowacyjności odnotowała aglomeracja warszawska, Małopolska oraz Dolny Śląsk. Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, Polska jest jedynym krajem Grupy Wyszehradzkiej, który systematycznie dogania państwa UE zarówno w zakresie innowacyjności, jak i poziomu życia  

-----------------------------------------------

Za wysokie wykształcenie

Aż 19 proc. Polek i Polaków z wyższym wykształceniu wykonuje pracę wymagającą średnich lub niskich kompetencji – wynika z badań Eurostatu. Odsetek pracowników o zbyt wysokich kwalifikacjach jest w Polsce wyższy wśród mężczyzn niż wśród kobiet. Zdaniem specjalistów świadczenie relatywnie prostych prac przez osoby z wyższym wykształceniem prowadzi do negatywnych konsekwencji psychicznych, m.in. braku zaangażowania w wykonywanie powierzonych obowiązków czy niższego zadowolenie z pracy. Według Komisji Europejskiej państwa Unii powinny podejmować wysiłki, których celem będzie m.in. system edukacji dający uczniom i studentom kompetencje potrzebne na rynku pracy.

LICZBY

31 proc. – taka część Polaków w wieku od 20 do 64 lat ma wyższe wykształcenie

62,8 proc. – taki odsetek pracujących w Polsce imigrantów z innych państw członkowskich UE ma wyższe wykształcenie

57,8 proc. – taki odsetek mieszkających w Polsce przybyszów spoza UE ma wyższe wykształcenie

-----------------------------------------------

Kontrowersyjny kalkulator śmierci

Kanadyjscy naukowcy opracowali algorytm pozwalający oszacować prawdopodobieństwo śmierci starszych mieszkańców kraju. Kalkulator o nazwie RESPECT (Risk Evaluation for Support: Predictions for Elder-life in the Community Tool) powstał na bazie danych medycznych i demograficznych 500 tys. seniorów z prowincji Ontario. Odpowiadając na 17 pytań, można oszacować ryzyko śmierci w ciągu pół roku. Twórcy narzędzia przekonują, że kalkulator ma na celu podjęcie odpowiednich działań, które mają przygotować starsze osoby na godną śmierć. Przeciwnicy ostrzegają, że algorytm może mieć nieetyczne zastosowanie. Wskazują na możliwość przeszacowania ryzyka śmierci, co paradoksalnie może zmniejszyć motywację do leczenia. Ostrzegają też, że upowszechnienie narzędzi szacujących pozostający czas życia ułatwi dokonywanie niebezpiecznych oszczędności instytucjom finansowym.

-----------------------------------------------

Polska słabo wspiera pracowników z dziećmi

Polska zajęła 27. miejsce w rankingu UNICEF zestawiającym 41 państw pod względem wsparcia rodziców w opiece i edukacji dzieci. Czynnik ten uważany jest przez OECD za jeden z kluczowych w budowie współczesnego państwa dobrobytu. W czołówce rankingu znalazły się Luksemburg, Islandia i Szwecja, najgorzej zaś wypadły Słowacja, USA i Cypr. Nasz kraj stosunkowo dobrze wypada pod względem jakości usług opiekuńczych (7. miejsce), fatalnie zaś pod względem dostępności do tychże usług (33. miejsce). Specjaliści uważają, że słabe wsparcie państwa dla rodziców oznacza problemy na rynku pracy, a co za tym idzie niższe wskaźniki gospodarcze. 

-----------------------------------------------

Inne miasta po pandemii

Ograniczenie ruchu samochodowego w centrach i poprawa jakości powietrza to najważniejsze skutki, jakie dla rozwoju miast będzie miała praca zdalna. A właściwie hybrydowa, bo prawdopodobnie taka zostanie z nami po pandemii. Badania efektów zmniejszenia liczby miejsc pracy w śródmieściach z użyciem modeli teoretycznych przeprowadzono na Cyprze. Przewidują one spadek wartości nieruchomości w pobliżu biur i wzrost cen lokali w innych lokalizacjach, choć niekoniecznie na przedmieściach. Miejsca pracy zdalnej są rozproszone w różnych dzielnicach. Ponieważ zmniejszy się liczba kontaktów z ludźmi w pracy, w przyszłości prawdopodobnie chętniej będziemy szukać relacji z sąsiadami. Może to spowodować boom na restauracje, sklepy i obiekty sportowe z dala od centrum.  

 

LICZBY

4 litry – tyle paliwa, dzięki pracy zdalnej, zaoszczędzi przeciętnie w ciągu godziny 100 pracowników

7,4 kg – o tyle zmniejszy się w ciągu godziny emisja dwutlenku węgla dzięki przejściu na pracę zdalną 100 pracowników  

-----------------------------------------------

Maciej Zakościelny w świecie ekokosmetyków

Aktor Maciej Zakościelny angażuje się w rozwój polskiej pielęgnacyjnej marki dla mężczyzn True men skin care. Został akcjonariuszem spółki produkującej ekologiczne kosmetyki, ale też jej ambasadorem. W perspektywie firmy FerrumLabs jest też debiut na NewConnect. Spółka, wzorem Europy Zachodniej, wchodzi bowiem w niszę ekologicznych kosmetyków dla mężczyzn. Z założenia są one wolne od: olejów mineralnych, parabenów, oleju parafinowego, siarczanów i alkoholu.  

-----------------------------------------------

Grupa Wyszehradzka największym partnerem Niemiec

W czasie pandemii kraje Grupy Wyszehradzkiej umocniły swoją pozycję jako największych partnerów handlowych Niemiec. W pierwszym półroczu 2021 r. udział Polski, Czech, Słowacji i Węgier w niemieckim imporcie wyniósł 14,3 proc., a w eksporcie – 12,4 proc. To – w obu przypadkach – więcej niż rok wcześniej (wzrost odpowiednio o 0,6 i 1,1 proc.). Za rosnące znaczenie państw V4 w handlu z Niemcami odpowiada głównie Polska. Zawdzięczamy to zróżnicowaniu naszego eksportu – na potrzeby zachodnich sąsiadów produkujemy m.in. sprzęt AGD i RTV oraz meble, a na te dobra zapotrzebowanie w okresie pandemii wyraźnie wzrosło.   

-----------------------------------------------

Mięso z ferm na cenzurowanym

Sieć sklepów Aldi, jako pierwszy tak duży gracz na rynku, rezygnuje ze sprzedaży mięsa produkowanego w fermach. Na razie nowe regulacje mają dotyczyć rodzimego, niemieckiego rynku i będą wprowadzane stopniowo do 2030 r. Sprzedawane będą natomiast produkty pochodzące z hodowli ekologicznych i na świeżym powietrzu. Deklarację tę złożyły obie sieci Aldi (działają bowiem dwie – w Polsce Aldi Nord). Zdaniem specjalistów to początek nowej tendencji rynkowej, która idzie w ślad rezygnacji z jaj z chowu klatkowego. O rezygnacji z „trójek” słychać nie tylko w branży, ale również w przestrzeni publicznej, bo decyzją w tym zakresie chwalą się także sieci handlowe, producenci spożywczy czy branża HoReCa (a więc hotele, restauracje, firmy cateringowe). 

-----------------------------------------------

Y, Z, X – czyli kto pokochał pracę zdalną?

Pracę zdalną najbardziej polubiło pokolenie Y, czyli milenialsi – wynika z badań Antal oraz Cushman & Wakefield. Mniej entuzjastyczna do pozostania w domu jest generacja Z, a najmniej – X. Milenialsi to pracownicy urodzeni w latach 1983–1994. Niemal 40 proc. z nich chciałoby na stałe pracować z domu. W przypadku Zetki (urodzeni po 1994 r.) odsetek ten wynosi tylko 27 proc. Natomiast starsze pokolenie, zwane X (w Polsce – roczniki 1976–1983), jeszcze bardziej nie lubią takiej formy pracy – pasuje ona tylko 20 proc. z nich. Praca zdalna największą popularnością cieszy się wśród singli (34 proc.) oraz osób, które mieszkają z jednym współlokatorem (32 proc.). Na wyraźnie dalszym miejscu znalazły się osoby mające trzech lub czterech domowników – zaledwie 26 proc. z nich chce pracować z domu.

-----------------------------------------------

Polska już niedługo w G20?

Jeśli gospodarka Polski będzie się nadal rozwijała tak jak teraz, już pod koniec tego dziesięciolecia znajdzie się ona w gronie 20 najważniejszych krajów uprzemysłowionych świata G20” – przepowiada Philipp Fritz, dziennikarz niemieckiej gazety „Die Welt”. Jego zdaniem plany te może jednak pokrzyżować brak rąk do pracy. – W ciągu 20–30 lat nad Wisłą może brakować nawet 5 mln pracowników – przewiduje. Uważa, że rząd w Warszawie będzie próbował pozyskiwać migrantów głównie z krajów byłego ZSRR oraz Azji Południowo-Wschodniej. 

-----------------------------------------------

WYGRANA

Mackenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa, twórcy Amazona, jedna z najbogatszych kobiet na świecie

Pisarka i filantropka przekazała 2,7 mld dol. organizacjom pozarządowym, które zajmują się wykluczeniem społecznym, w tym walką z rasizmem 

 

PRZEGRANA

Elizabeth Holmes, twórczyni firmy Theranos, jedna z najmłodszych miliarderek w historii 

Oszukała inwestorów, twierdząc, że stworzyła technologię badań krwi, która zrewolucjonizuje medycynę. Jej osiągnięcia okazały się fałszerstwem. Właśnie rusza jej proces. Grozi jej 20 lat więzienia

-----------------------------------------------

Liczba miesiąca

2 000 000 000 000

– tyle według The Economist Intelligence Unit, straci globalna gospodarka na zbyt wolnym tempie szczepień

My Company Polska wydanie 10/2021 (73)

Więcej możesz przeczytać w 10/2021 (73) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ