Mieszkaniowa gorączka, czyli exodus przed inflacją

Ceny nieruchomości osiągają historyczne szczyty
Ceny nieruchomości osiągają historyczne szczyty, fot. Adobe Stock
W porównaniu z hossą z pierwszej dekady wieku, kiedy nieruchomości w Polsce drożały przede wszystkim dzięki tanim kredytom (we frankach), obecnie ceny w górę pchają inwestorzy instytucjonalni i tracąca siłę nabywczą gotówka. Może je przyhamować podwyżka stóp procentowych, jeśli takowa nastąpi.

Kilka sygnałów wskazuje na istnienie zagrożenia bańki na rynku mieszkaniowym, w szczególności obecna skala budowy mieszkań napędzana zakupami inwestorów, a nie przyszłych mieszkańców. Jednocześnie nie brakuje też argumentów przemawiających za kontynuacją wzrostu cen, a najważniejszym jest eksperymentalna polityka banków centralnych, która zachęca posiadaczy oszczędności do ich transferu na rynek mieszkaniowy. Prześledźmy każdy z argumentów z osobna, by zrozumieć, z jakim zjawiskiem mamy do czynienia.

Ceny rosną, ale pensje także

To dość popularny argument spotykany w dyskusjach na temat przyszłych cen mieszkań i stawiany po stronie przyczyn ich dalszego wzrostu. Od 2013 r. średnie ceny metra kwadratowego mieszkań w Polsce rosną (na wykresie 1 prezentujemy dane z rynku wtórnego w siedmiu największych miastach Polski), ale wynagrodzenia rosną niemal w tym samym tempie i w rezultacie mieszkania zachowują wartość względem siły nabywczej pensji. 

Wszystko zależy jednak od danych, które weźmiemy do porównania. Obecne średnie ceny metra kwadratowego są o 48,5 proc. wyższe niż w 2013 r., natomiast wynagrodzenia wzrosły w tym czasie o 37,5 proc. Jednak kupujący mają do dyspozycji tańsze (niżej oprocentowane) kredyty hipoteczne, więc de facto stać ich na zakup mieszkań nawet większych, mimo wyższych cen. Jeśli zaś sięgniemy do pierwszych danych NBP dotyczących cen mieszkań, to ceny metra kwadratowego...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2021 (73)

Więcej możesz przeczytać w 10/2021 (73) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY