Wydanie 2/2025 (113) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2025 (113)

Data publikacji: 31.01.2025

Kasa dla zuchwałych

Drony, zdalnie sterowane łodzie i roboty podwodne, komunikacja na bazie blockchainu, kryptografia postkwantowa, satelity rozpoznawcze, wirtualna rzeczywistość, systemy łączności 5G czy AI w zamówieniach wojskowych. Armie na całym świecie szukają technologii, które zmieniają sposób prowadzenia wojny. I nie szczędzą na to grosza. To szansa. Nie tylko na pokój.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2025 (113)

1

Felietony

Dobry plan plus kombinowanie

Carl von Clausewitz w swym klasycznym, choć nieukończonym dziele „O wojnie” pisał, że historia to – mimo że dość zawiły – jednak ciąg różnych opowieści. By je zrozumieć, należy z nich wyciągnąć „esencję”, by nie musieć ich w kółko odtwarzać. Ta esencja według niego tworzy teorię wojny. Kolejnym elementem uzupełniającym teorię jest szkolenie, czyli w rozumieniu Clausewitza – zdolność do korzystania z tych zasad w rozciągniętym czasie i przestrzeni. Całość ma stworzyć nam plan powstały na bazie przeszłości, ale oczywiście zakotwiczony w teraźniejszości.

10

Aktualności

Trump wszechmogący

Okazałe zwycięstwo w wyborach i liczni poplecznicy w Izbie Reprezentantów i Senacie mogą doprowadzić do sytuacji, w której Trump dojdzie do wniosku, że jest wszechmocny. A to źle się może skończyć. Nie tylko w geopolityce i gospodarce, ale też na rynkach finansowych.

12

Ekonomia jutra

Brama do Europy Środkowej

Projekt CPK został postawiony z głowy na nogi, czyli po prostu urealniony. Obejmujemy 49 proc. udziałów w spółce CPK-Lotnisko, więc organizacja i zarządzanie nowym lotniskiem będzie całkowicie w polskich rękach. Co do lotniska Chopina na stole jest opcja, w ramach której przestanie ono istnieć. – mówi Adam Sanocki, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych S.A.

16

Temat z okładki

Kasa dla zuchwałych

Drony, zdalnie sterowane łodzie i roboty podwodne, komunikacja na bazie blockchainu, kryptografia postkwantowa, satelity rozpoznawcze, wirtualna rzeczywistość, systemy łączności 5G czy AI w zamówieniach wojskowych. Armie na całym świecie szukają technologii, które zmieniają sposób prowadzenia wojny. I nie szczędzą na to grosza. To szansa. Nie tylko na pokój.

26

Temat numeru

Kompania startupów

Eldorado dla zastosowań dual use, czyli cywilnych i wojskowych, dopiero się zacznie. Fundusze VC obserwują sytuację geopolityczną – widzą, że pokaźne środki muszą tam płynąć – przekonują polscy founderzy, których spółki rozwijają technologie podwójnego zastosowania. Problem w tym, że jak na razie rodzime startupy traktuje się raczej niczym bękarty wojny, a nie niezwyciężonych.

32

Technologie

Współcześnie wojnę wygrywa się technologią

Polski przemysł kosmiczny to bardzo nowoczesne rozwiązania. Wszystko, czego Europa i świat będą potrzebować jutro, nad Wisłą jest dostępne już dzisiaj – przekonuje Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes zarządu Thorium Space S.A.

34

Temat numeru

Revobeam, inteligentne anteny do walki elektronicznej

Inteligentne anteny Revobeam wzmacniają odporność infrastruktury wojskowej i cywilnej na cyberataki. Z ich pomocą można też określić lokalizację zarówno wrogich, jak i sojuszniczych jednostek – mówi Mateusz Rzymowski, CEO Revobeam.

36

Ludzie

Cyfrowy kumpel dla pracownika

Stworzony przez Michała Jędrzejewskiego Virtual Buddy, czyli cyfrowy towarzysz zasilany technologią AI, a docelowo także AR, w pięć minut pomoże omówić problem pracownika, nazwać jego emocje i znaleźć rozwiązanie kryzysowej sytuacji.

40

Ludzie

Opanować wodór

Wynalazek zespołu Justyny Krzak przybliża świat do przejścia na zieloną energię. Potęga tkwiąca w wodorze została opanowana przez cieniutką powłokę, która trzyma go w ryzach.

44

Ludzie

Zdrowie to efektywność

Sophia Health, startup stworzony przez Kasię Wierzbowską i dr n. med. Monikę Łukasiewicz, skutecznie wykorzystuje potencjał pracodawców, by wspierać zdrowie pracowników.

47

Felietony

Gdy w biznesie jest za mało biznesu

Ile biznesów, tyle podejść do ich rozwoju. Istnieje jednak jeden wspólny mianownik, który niestety zbyt często się powtarza – brak świadomości lub wiedzy w kluczowych dziedzinach do rozwoju firmy. Mam na myśli kwestie dotyczące tego, co robimy, jak robimy i dokąd zmierzamy.

48

Nowe technologie

Bez motyki na Księżyc

Mars czy Księżyc? Jak na razie wygrywa naturalny satelita Ziemi. W ciągu najbliższej dekady poleci tam ponad 200 misji eksploracyjnych. W tym pierwsza z polskim sprzętem od firmy Scanway. To wyścig, więc wygra ten, kto dokona tego szybciej i lepiej. Perspektywy są księżycowe.

50

Wywiady

W ciągu najbliższej dekady ustanowimy trwałą obecność człowieka na Księżycu

Państwa i narodowe instytucje w dużym stopniu muszą partycypować w wyścigu księżycowym, w innym wypadku prywatne firmy po prostu go sprywatyzują. Mówiąc wprost: istnieje teraz realne zagrożenie, że prywatne przedsiębiorstwa zmonopolizują dostęp do zasobów na Księżycu – tłumaczy Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway S.A.

54

Aktualności

Moda jak z żurnala

StyleScan, Botika i Supptrail – zapamiętaj te nazwy. To firmy, które już niedługo zapełnią twoją szafę.

58

Aktualności

Drugie życie malla

Szklarnie i ogrody na dachach, miejskie domy nowoczesnego rolnictwa, centra second-use, mieszkania, uczelnie i parki rozrywki… To one powstają w miejscach upadłych galerii handlowych.

62

Aktualności

Samotność w czasach technologii

Przychody Tindera maleją, a pokolenie Z jest znudzone aplikacjami randkowymi. Jednocześnie co czwarta osoba deklaruje, że czuje się samotna. Technologia pchnęła nas w epidemię samotności, a teraz pomoże nam z niej wyjść?

64

Aktualności

Budzimy się w świecie, który nie lubi filtrów

Kiedy jakiś czas temu mieliśmy jakieś nowe pomysły, radziliśmy się głównie przyjaciół. Dziś łapiemy się na tym, że czasami wolimy poprosić o ocenę algorytm – mówią Michał Czyżewski i Piotr Zarzycki, pomysłodawcy aplikacji PicMe.

65

Aktualności

Wyjść poza własną bańkę

Tym, co ja uwielbiam w Timeleft, jest różnorodność – dzięki aplikacji mogę poznać ludzi, których być może nigdy bym nie poznał, gdyż po prostu jest nam nie po drodze w pewnych kwestiach – wskazuje Aleksander Dunin, Lead Experience Manager w Timeleft.

66

Po pierwsze: optymalizować. Najlepsze polskie startupy logistyczne

Czasy są, jakie są. Obecną sytuację rynkową cechuje spora niestabilność oraz konieczność sprostania coraz to nowszym wyzwaniom. Nieważne, czy chcesz, aby transport w twojej firmie był ekologiczny, rozwijasz firmę przemysłową, czy interesuje cię system do zarządzania parkingiem dla swoich pracowników – wśród innowacyjnych startupów logistycznych możesz znaleźć rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.

70

W biznesie

250 procent na dywidendzie

2024 r. nie zapisze się w historii warszawskiej giełdy jako specjalnie udany. WIG wprawdzie zyskał, ale skromne 4,8 proc. To mniej, niż płaciły roczne obligacje oszczędnościowe (5,75 proc.). Nieco więcej, bo średnio 9,3 proc., zarobiły spółki dywidendowe.

74

Aktualności

Srebrny dizajn

Za 30 lat co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Nadciągająca demograficzna rewolucja już teraz wymusza zmiany w projektowaniu nie tylko przedmiotów codziennego użytku, ale też całych przestrzeni.

78

Moja firma

Od stażysty do CEO

Ile lat potrzeba, by dojść do najwyższego stanowiska w firmie? A może nawet ważniejsze pytanie – jakie cechy i umiejętności trzeba mieć, aby znaleźć się na szczycie?

88

Moja firma

Jak stworzyć firmę 6G

Po raz pierwszy w historii na rynku pracy znajduje się aż sześć pokoleń pracowników. Dla nowoczesnej organizacji to nie problem, lecz szansa. Jak stworzyć „przedsiębiorstwo 6G”?

94

Moja firma

AI? Na razie dziękujemy

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pod koniec ubiegłego roku już 18 proc. polskich firm korzystało z zaawansowanych narzędzi bazujących na AI. I chociaż skok w porównaniu z 2023 r. był znaczący – bo liczba ta wzrosła trzykrotnie – to ciągle jest to słaby wynik, zważywszy, że np. w Chinach czy Indiach odsetek ten zbliża się do 70.

96

Moja firma

Agenci z licencją na usprawnianie

Agenci AI to jeden z pięciu kluczowych trendów technologicznych, jakie wskazaliśmy w naszym materiale poświęconym prognozom na 2025 r. Agentowa sztuczna inteligencja ma się różnić od dominujących obecnie rozwiązań bazujących na statycznych regułach oraz danych. O tym, na ile jest to przełomowa technologia, rozmawialiśmy w drugim odcinku programu „Polskie AIQ”, a naszymi gośćmi byli Estera Haas-Abgarowicz, Head of AI w Asseco Poland, oraz Cezary Grabowski, Chief Development Business Officer, RentInvesto.app.

98

Moja firma

Chorzy na szefa, czyli toksyczni menedżerowie w akcji

Toksyczny szef czy mentor może zniszczyć karierę, obniżyć wiarę w siebie i pozostawić trwałe blizny na życiu osobistym i zawodowym. W dodatku wszystko pod pozorem dbania o nasz rozwój. Jak w porę się przed nim ochronić?

102

Aktualności

Autodestrukcja kontrolowana

Towarzyszy nam od najmłodszych lat, w czasie pierwszych randek i spotkań kwalifikacyjnych, potem w pracy. – Jeśli karmimy wstyd, mówiąc sobie „jestem do niczego”, on rośnie w siłę. Staje się toksyczny, blokuje nasz rozwój, kontroluje życie. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się wstydem zarządzać – mówi Aneta Wabińska, psycholożka, coach biznesu i specjalistka od wizerunku.

104

Aktualności

Zahipnotyzowani na sukces

Problemy finansowe, konflikty w zespole, stagnacja firmy… Czy problemy w biznesie da się rozwiązać za pomocą hipnozy? Na to wygląda! Coraz więcej przedsiębiorców sięga dziś po tę formę wsparcia.

108

Aktualności

Równouprawnienie po polsku

Polska ma jeden z najwyższych wskaźników udziału kobiet w branży naukowo-technologicznej – wynika z opublikowanego niedawno raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według francuskich naukowców zawdzięczamy to komunie. Czy potrafimy przyjąć tak niepoprawną politycznie wersję historii?

112

Aktualności

Cukrzyca bez igły

Naukowcy z AGH stworzyli urządzenie, które przypomina alkomat, ale mierzy stężenie biomarkerów cukrzycy w wydychanym powietrzu. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą będą mogli dokonywać pomiarów bez nakłuwania ciała, bo właśnie wtedy Diabetomat zacznie być dostępny w sprzedaży.

115

Aktualności

Między oczekiwaniami a możliwościami. Idealne dopasowanie

Popularna jeszcze nie tak niedawno idea work-life balance powoli odchodzi do lamusa. Pracownicy, zwłaszcza młodzi, nie mają ochoty na stresujące balansowanie między pracą a życiem prywatnym zmuszające ich często do trudnego wyboru, co w danym momencie jest ważniejsze. Chcą, by te sfery wzajemnie się przenikały i uzupełniały, tworząc harmonijną, satysfakcjonującą całość. Odpowiedzią na te potrzeby jest koncepcja work-life fit.