Technologie
Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. Ministerstwo zażąda dymisji szefa agencji kosmicznej?
20 lutego 2025 roku nad Polską zaobserwowano szczątki rakiety Falcon 9 należącej do firmy SpaceX. Incydent ten nie tylko wzbudził zainteresowanie opinii publicznej, ale także ujawnił poważne niedociągnięcia w krajowym systemie ostrzegania i komunikacji między instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Przed kilkoma godzinami odkryto kolejne elementy podniebnej technologii.
Premiera Majorana 1: Microsoft wyznacza kierunek na rynku kwantowych procesorów
Na naszych oczach zaczyna się Nowa Era wo obliczeniach kwantowych. 19 lutego 2025 roku Microsoft ogłosił stworzenie swojego pierwszego chipu do obliczeń kwantowych, nazwanego Majorana 1. Ten przełomowy układ ma potencjał znacząco przyspieszyć rozwój praktycznych komputerów kwantowych, skracając oczekiwany czas ich wdrożenia z dekad do zaledwie kilku lat.
Moda jak z żurnala. Sztuczna inteligencja rozpycha się w świecie mody
StyleScan, Botika i Supptrail – zapamiętaj te nazwy. To firmy, które już niedługo zapełnią twoją szafę.
Bezpłatny serwis ds. cyberbezpieczeństwa od NASK. Wykrył już 30 tys. zagrożeń
NASK – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z zespołem CERT Polska, uruchomił innowacyjny serwis moje.cert.pl, mający na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce. Z darmowego portalu mogą korzystać także przedsiębiorcy, co pomoże im ustrzec się m.in. przed atakami hakerskimi.
Elon Musk chce przejąć Open AI. Technologiczna wojna gigantów
Elon Musk złożył propozycję przejęcia OpenAI, firmy odpowiedzialnej za sukces popularnego Chata GPT. Jego oferta opiewa na zawrotną sumę 97,4 miliarda dolarów, co stanowi jedno z największych potencjalnych przejęć w historii sektora sztucznej inteligencji. Sam Altman, szef Open AI odpowiedział miliarderowi propozycją kupna Twittera za dziesięciokrotnie niższą stawkę.
AI? Na razie dziękujemy
Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pod koniec ubiegłego roku już 18 proc. polskich firm korzystało z zaawansowanych narzędzi bazujących na AI. I chociaż skok w porównaniu z 2023 r. był znaczący – bo liczba ta wzrosła trzykrotnie – to ciągle jest to słaby wynik, zważywszy, że np. w Chinach czy Indiach odsetek ten zbliża się do 70.
Po pierwsze: optymalizować. Najlepsze polskie startupy logistyczne
Czasy są, jakie są. Obecną sytuację rynkową cechuje spora niestabilność oraz konieczność sprostania coraz to nowszym wyzwaniom. Nieważne, czy chcesz, aby transport w twojej firmie był ekologiczny, rozwijasz firmę przemysłową, czy interesuje cię system do zarządzania parkingiem dla swoich pracowników – wśród innowacyjnych startupów logistycznych możesz znaleźć rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb.
Współcześnie wojnę wygrywa się technologią [WYWIAD]
Polski przemysł kosmiczny to bardzo nowoczesne rozwiązania. Wszystko, czego Europa i świat będą potrzebować jutro, nad Wisłą jest dostępne już dzisiaj – przekonuje Paweł Rymaszewski, założyciel i prezes zarządu Thorium Space S.A.
Budzimy się w świecie, który nie lubi filtrów. Wywiad z twórcami PicMe
Kiedy jakiś czas temu mieliśmy jakieś nowe pomysły, radziliśmy się głównie przyjaciół. Dziś łapiemy się na tym, że czasami wolimy poprosić o ocenę algorytm – mówią Michał Czyżewski i Piotr Zarzycki, pomysłodawcy aplikacji PicMe.
Agenci z licencją na usprawnianie
Agenci AI to jeden z pięciu kluczowych trendów technologicznych, jakie wskazaliśmy w naszym materiale poświęconym prognozom na 2025 r. Agentowa sztuczna inteligencja ma się różnić od dominujących obecnie rozwiązań bazujących na statycznych regułach oraz danych. O tym, na ile jest to przełomowa technologia, rozmawialiśmy w drugim odcinku programu „Polskie AIQ”, a naszymi gośćmi byli Estera Haas-Abgarowicz, Head of AI w Asseco Poland, oraz Cezary Grabowski, Chief Development Business Officer, RentInvesto.app.
Srebrny dizajn. Projektowanie pod seniorów coraz popularniejsze
Za 30 lat co trzeci Europejczyk będzie seniorem. Nadciągająca demograficzna rewolucja już teraz wymusza zmiany w projektowaniu nie tylko przedmiotów codziennego użytku, ale też całych przestrzeni.
Open AI, Google i Microsoft odrabiają straty po debiucie DeepSeek AI
Gwałtowny spadek wartości akcji amerykańskich gigantów technologicznych to efekt pojawienia się DeepSeek AI, który zmusił inwestorów do ponownego przemyślenia przyszłości rynku sztucznej inteligencji. Jednak BigTech z USA odrabiają straty na giełdzie, po tym jak wokół technologii od wujka Xî pojawia się coraz więcej wątpliwości..
DeepSeek R1 zdetronizuje Chat GPT? Chiński startup postrachem giełdy
Chiński startup DeepSeek AI wprowadził na rynek rewolucyjne rozwiązanie, które wywołuje perturbacje na globalnym rynku. Technologia przewiduje ruchy giełdowe z niespotykaną dotąd precyzją. Jej działania spowodowały znaczące spadki na giełdach od Azji po Wall Street.
Stargate: 500 mld USD na rozwój AI od administracji Trumpa
Prezydent Donald Trump ogłosił w Białym Domu uruchomienie projektu Stargate, który zakłada inwestycję do 500 miliardów dolarów w rozwój infrastruktury sztucznej inteligencji (AI) w Stanach Zjednoczonych. W inicjatywie biorą udział kluczowe firmy technologiczne, takie jak OpenAI, Oracle oraz japoński konglomerat SoftBank.
USA umieściły Polskę wśród krajów "gorszej kategorii". Afera przekreśla rozwój AI nad Wisłą?
Stany Zjednoczone zaktualizowały klasyfikację krajów w kontekście eksportu zaawansowanych technologii. Polska została przeniesiona do kategorii B, co oznacza dodatkowe ograniczenia w dostępie do nowoczesnych rozwiązań zwłaszcza w sektorze półprzewodników i mikroprocesorów istotnych do rozwoju AI. Światowe media podkreślają, że Polska jest największą ofiarą decyzji USA.
AI, łosoś i zupa krabowa. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim
Drugiej szansy nie będzie. Na nasz rachunek z Piotrem Sankowskim.
Żłobek innowacji
Innovation Coach jest usługą informacyjną wdrażaną w ramach II Priorytetu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), a realizowaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN).
Sukces polskiej technologii teleopieki. 14 000 zgłoszeń ratujących życie i wspierających zdrowie tylko w ciągu 1 roku!
Ponad 700 interwencji pogotowia, 3367 powiadomień osób bliskich, udzielających pomocy i niemal 10 000 udzielonych porad przez ratowników telecentrum – to nie tylko bilans ostatnich 12 miesięcy wykorzystania technologii teleopieki polskiej firmy SiDLY, ale prawdziwe historie ratowania zdrowia i ludzkiego życia
Jak (nie) być w mediach społecznościowych
Sukces komunikacji w social mediach sprowadza się do autentyczności. Prowadzą do niej różne drogi. W strategii komunikacji niezmienne pozostaje jedno: jak zmieniają się dziś potrzeby naszych klientów. Bez przekazu opartego na konkrecie nie zbudujesz grupy odbiorczej.
Inwestuj technologicznie. Jak rozwój technologii zmienił sposób, w jaki inwestujemy?
Jeszcze całkiem niedawno inwestowanie było domeną wąskiej grupy specjalistów zamkniętych za drzwiami biur maklerskich i giełd. Dziś, dzięki rozwojowi technologii i sztucznej inteligencji, stało się ono dostępne dla przeciętnego Kowalskiego.
Babcia AI: Technologiczne wnyki dla oszustów "na wnuczka"
Często słyszymy o przypadkach użycia technologii w celu wyłudzenia czy kradzieży pieniędzy, jednak w tym przypadku rozwiązanie AI ma posłużyć do scammowania samych oszustów. Brytyjska firma wprowadza na rynek model chatbota generującego mowę Babcię, a jej celem jest przedłużanie w nieskończoność rozmów z potencjalnymi oprawcami seniorów.
3. spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej
Ponad 300 uczestników, żywe dyskusje w trakcie paneli, a także w kuluarach. W Jachrance odbyło się trzecie spotkanie branży leasingowej i ubezpieczeniowej. Uczestnicy rozmawiali m.in. o nowych kierunkach rozwoju, innowacjach technologicznych, zarządzaniu ryzykiem, regulacjach prawnych i współpracy.
Książka, z którą możesz porozmawiać. Prof. Przegalińska opowiada o nowym poradniku i początku ery Living Book
„Przenikanie umysłów. Potencjał twórczy współpracy z AI” to pierwsza książka z serii AI Books, wydana przez Campus AI. Prof. Aleksandra Przegalińska i Tamilla Triantoro, poprzez swoje dzieło, zapraszają czytelników do wspólnej podróży w nieznane, oferując im nie tylko praktyczną wiedzę, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w tworzeniu przyszłości.
Super Micro Computer na skraju przepaści: Skandal finansowy niszczy lidera AI i partnera Nvidii
Jeszcze niedawno Super Micro Computer (SMCI) błyszczało jako jedna z najszybciej rozwijających się spółek technologicznych na Wall Street. Rosnąca popularność sztucznej inteligencji i bliska współpraca z gigantem Nvidia wyniosły akcje firmy na szczyt giełdowych notowań. Jednak problemy księgowe oraz oskarżenia o nieprawidłowości finansowe sprawiły, że notowania spółki gwałtownie spadły, a jej przyszłość na giełdzie stoi pod dużym znakiem zapytania.
Jak konsumenci mogą realizować zieloną transformację?
Anita Rodkiewicz Ryżek, Dyrektor Green Finance Santander Bank Polska i Santander Leasing wyjaśnia jakiego rodzaju wsparcia udziela Santander i jak każdy może zbliżyć się do idei zielonej transformacji poprzez instalację m.in. pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, przydomowych elektrowni wiatrowych czy zakup auta elektrycznego.
Ponad 33 000 zarejestrowanych uczniów do drugiego sezonu Predator Games
Do rywalizacji w drugim sezonie zgłosiło się aż 33 658 uczniów, co jasno dowodzi, że esport staje się istotnym elementem kultury młodzieżowej. Predator Games zyskało na znaczeniu jako kluczowa platforma wspierająca młode talenty w świecie profesjonalnych rozgrywek. Liczba szkół wzrosła o 110% w stosunku do poprzedniej edycji – z 1 024 placówek w pierwszym sezonie do 2 142 w obecnym, a liczba drużyn zwiększyła się o 170% – z 4 096 w pierwszym sezonie do 11 044, które będą rywalizować w pięciu grach, wyraźnie potwierdzają rosnącą skalę i prestiż Predator Games.
Różnorodne pojmowanie własności to kwestia pokoleniowa
Komentarz Pawła Kuncickiego, General Managera Bolt w Polsce: Niedługo po II Wojnie Światowej, pokolenie Baby Boomers, dzięki niewielkiej różnicy między zarobkami a cenami, miało możliwość dokonywania istotnych inwestycji. Dla tego pokolenia posiadanie samochodu czy domu było ważnym elementem życia, a także symbolicznym rytuałem przejścia i naturalnym krokiem w dorosłość.
Bezpieczeństwo łańcucha dostaw jako kluczowy element cyberbezpieczeństwa
Bezpieczne składowanie, klasyfikacja i wykorzystanie danych to podstawa w dążeniu do odporności na ataki hakerskie. Równie ważną kwestią w tej dziedzinie, którą niejednokrotnie poruszono w trakcie konferencji Dell Technologies Forum jest bezpieczeństwa łańcucha dostaw. Dell uznaje go za kluczowy element cyberbezpieczeństwa.
Jak firma Advatech realizuje ideę "Future made in Poland"
Rozmowa z Norbertem Tokłowiczem - Dyrektorem Rozwoju, Marketingu i HR, Advatech
Jak najlepiej wykorzystać dane w firmie do tworzenia własnych modeli AI
Jak najlepiej wykorzystać zbiory wiedzy firmy? Ile można zaoszczędzić na wdrożeniu automatyzacji w przedsiębiorstwie? Na pytania odpowiada Ernest Syska AI Solution Manager, IBPM.
Jak cyfrowa rewolucja wpływa na polskie firmy IT
Katarzyna Kocerka – dyrektor rozwoju sprzedaży produktów własnych w IT Punkt opowiada o rozwoju firmy i głównych wyzwaniach, jakie napotykają polskie firmy technologiczne w szybko zmieniającej się rzeczywistości.
Jak przyszłość technologii sprowadza się do teraźniejszości?
Konrad Puchała, Zastępca Dyrektora Technicznego w Advatech wyjaśnia, jak innowacyjne rozwiązania trafiają do klientów.
Jesteśmy w trakcie największej rewolucji w historii ludzkości. Wnioski z konferencji Masters&Robots 2024
– Człowiek plus sztuczna inteligencja równa się lepszy człowiek – przekonywał Kevin Kelly, słynny amerykański futurolog i gwiazda zakończonej właśnie 8. edycji konferencji Masters&Robots. Wydarzenie organizowane przez Digital University zgromadziło polskich i zagranicznych liderów technologii, którzy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Co nas czeka?
Aplikacja bankowa współczesnym portfelem
1 godz. 32 min – tyle dziennie, jak wynika z informacji w moim smartfonie, korzystam z aplikacji społecznościowych. Mało, dużo? Trudno powiedzieć, ale jedno jest pewne – firmy, by zawalczyć o klienta, muszą pracować nad intuicyjnymi aplikacjami. Bez względu na branżę, w jakiej funkcjonują.
Sztucznej inteligencji nie można wdrażać „przy okazji”
Sztuczna inteligencja nie jest magiczną supermocą, która w mgnieniu oka naprawi twój biznes. Żeby jej wdrożenie miało sens, trzeba dokładnie przeanalizować firmowe procesy i zastanowić się – że tak kolokwialnie powiem – co warto „uAIowić – przekonuje Michał Wrzesiński, członek zarządu ds. rozwoju Grupy WeNet.