Ludzie

Skok na szczyt

Skok na szczyt

Ma 24 lata i właśnie kończy pisać pracę magisterską. Przy okazji zarządza jedną z największych firm HR-owych w Polsce. Jakub Stojek to nowy laureat programu CEO for One Month realizowanego przez grupę Adecco.

Tomasz Michalik 16.07.2019
Zabukuj tatuaż

Zabukuj tatuaż

25-letni Mateusz Łagowski założył platformę InkSearch, która łączy artystów tworzących tatuaże, studia oraz klientów. Po roku działalności ma ponad tysiąc rezerwacji miesięcznie.

Lokal z widokiem na sprzedaż

Lokal z widokiem na sprzedaż

Sprzedaż mieszkania potrafi być udręką. Twórca startupu SonarHome wynalazł rozwiązanie, dzięki któremu zrobisz to w siedem dni.

Jak tonie mięsny gigant

Jak tonie mięsny gigant

Jeszcze kilka miesięcy temu zakłady mięsne Henryk Kania były jednym z największych graczy na polskim rynku. Teraz firma nie ma za co zapłacić bankom i obligatariuszom i pilnie poszukuje gotówki, by całkowicie nie zamknąć działalności.

Biznes na ostrzu noża

Biznes na ostrzu noża

W lesie pod Gliwicami znajduje się kuźnia Trollsky’ego, którego noże, z emblematem ostrej papryczki i czarnym śladem na ostrzu, sprzedają się na pniu, i to na wszystkich kontynentach. Jego kariera potwierdza, że dla rzemieślnika najważniejsza jest autentyczność.

Kręci mnie progres [WYWIAD]

Kręci mnie progres [WYWIAD]

Miałem 16 lat, kiedy stworzyłem swój pierwszy zespół. Był w nim czterdziestokilkuletni programista i grafik oraz marketingowiec – obaj przed trzydziestką. Największym wyzwaniem było ich znalezienie i przekonanie, by poświęcili czas na mój projekt – mówi 18-letni Krystian Gontarek, który pomysł na pierwszy startup pokazał w wieku 10 lat.

Rozmawiała: Ewa Pągowska 16.07.2019
5 sposobów na milionera

5 sposobów na milionera

Nauką i pracą ludzie się bogacą – tak mówi ludowe polskie przysłowie. Badania naukowe i życiorysy ludzi, którzy osiągają spektakularne efekty w biznesie pokazują, że klucz do sukcesu ukryty jest gdzie indziej.

Jak nauczyć 
dziecko przedsiębiorczości

Jak nauczyć 
dziecko przedsiębiorczości

Dziecko nie rodzi się z genem przedsiębiorczości, tylko dlatego, że jego rodzice np. mieli swoje firmy i doskonale na nich zarabiali. Przedsiębiorczość to raczej zespół cech, które można w dziecku kształtować – mówi dr Marta Majorczyk, pedagog i wykładowczyni akademicka.

Potrzebna jest czujność [WYWIAD]

Potrzebna jest czujność [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja już zabiera ludziom pracę. Jeśli politycy nic z tym nie zrobią, będzie masa ludzi, która na tych zmianach tylko straci - mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas

Gdzie dwoje się rozwodzi, tam trzeci korzysta

Gdzie dwoje się rozwodzi, tam trzeci korzysta

Na uschniętych uczuciach małżeńskich wyrosło już sporo biznesów, ale żaden z nich nie rozkwitł tak jak Kobieta i Rozwód. W ciągu sześciu lat firma oplotła Polskę. Teraz chce zakiełkować w Europie.

Małgorzata Fiejdasz-Kaczyńska  25.06.2019
Królowa patentów

Królowa patentów

Marta Karczewicz, matematyczka pochodząca ze Szczecina, właśnie została nominowana do prestiżowej, międzynarodowej nagrody Wynalazca Roku. W swojej karierze zgłosiła 400 patentów.

Jak się przetwarza przyszłość

Jak się przetwarza przyszłość

Jarosław Czaja od zera zbudował firmę, która rozpycha się na globalnym rynku tworzenia oprogramowania dla biznesu. Jej przychody przekroczyły właśnie 100 mln zł, ale jego ambicje nie ograniczają się do pieniędzy. Chce stworzyć technologie, które m.in. pomogą leczyć raka.

20 firm, które zmienią świat. Nowa fala polskiego biznesu

20 firm, które zmienią świat. Nowa fala polskiego biznesu

Chcą, by ich firmy rozwiązywały realne problemy społeczne. Angażują się w życie lokalnych wspólnot. Wtrącają się w świat i wierzą, że mają narzędzia i energię, by zmieniać go na lepsze. Zysk jest na drugim miejscu.

Małgorzata Mierżyńska 25.06.2019

Prężni, bo z Polski

22 firmy z Polski znalazły się w prestiżowym rankingu „Financial Times” – FT 1000 skupiającym najszybciej rosnące firmy w Europie. Rok temu było ich w tym zestawieniu 20, a dwa lata temu tylko sześć. Najszybciej rośnie branża IT.

9 złotych zasad negocjacji z inwestorem

9 złotych zasad negocjacji z inwestorem

Negocjacje z potencjalnym inwestorem nigdy nie są łatwe. Zwłaszcza że zwykle to on ma przewagę nad małym startupem. Znając te zasady, wyrównasz swoje szanse.

Wzór na wygraną

Wzór na wygraną

E-sport to dziś biznesowe eldorado. Założonej przez trzech kolegów firmie GGPredict właśnie udało się pozyskać milion złotych od polsko-izraelskiego funduszu TDJ Pitango. I co ważne – firma nie tworzy gier.

Gorzka historia polskich delikatesów

Gorzka historia  polskich delikatesów

Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan czy Tesco. Największe firmy z sektora handlu detalicznego nie mają polskich właścicieli. Nic dziwnego – większe sieci, które należą do Polaków, oprócz nielicznych wyjątków, albo upadają, albo ostatecznie zostają sprzedane. Smutny koniec spotkał wszystkie polskie sieci delikatesowe.

Robert Mierwiński 27.05.2019
Zbudowałam wszystko od nowa

Zbudowałam wszystko od nowa

Dziedziczka? Budujemy z bratem tę firmę tak naprawdę od początku. Wprawdzie bazujemy na tradycji, doświadczeniu, kapitale nazwiska mojego taty, ale wszystkiego musieliśmy się uczyć od podstaw. Zakładałam moją firmę, gdy miałam 25 lat. Traktuję ją, jak własne dziecko – mówi Ania Kruk, która rozwija swoją markę jubilerską.

Anioły  i diabły  biznesu

Anioły i diabły biznesu

Startupowcy myślą, że jak ściągną inwestora, to dalej już będzie z górki. Radzę poczekać. Duże umowy inwestycyjne mają tyle pułapek, że znacznie lepiej zacząć od współpracy z aniołem biznesu – mówi Lech Kaniuk, inwestor, współtwórca takich marek jak iTaxi

Kino bez  ograniczeń

Kino bez ograniczeń

Prosta i tania aplikacja stworzona przez zespół polskich naukowców rozwiązuje problem odbioru filmów przez osoby niewidome i niesłyszące. Działa już w kilku kinach, jej potencjał jest ogromny.

Przepis na miliony

Przepis na miliony

Weź dużą sałatkę lub wrap, dołóż 50 naturalnych składników do wyboru, polej ręcznie kręconym sosem, dodaj świeżo wyciskane soki. Oto wiecznie świeży przepis na sukces Anny Krajewskiej z Salad Story.

Prawie jak Amazon

Prawie jak Amazon

Ta historia to przestroga. Merlin, który miał być polskim Amazonem, dziś walczy o przetrwanie. O tym, czy mu się to uda, zadecyduje sąd. Kilka dni temu spółka powołała nową prezes, ale do wyjścia z kłopotów droga daleka.

Małgorzata Mierżyńska 23.04.2019
Góry, morze i ciuchy

Góry, morze i ciuchy

Femi Stories stworzone przez siostry Anitę i Kamę Nawarkiewicz to marka z charakterem. Dla silnych i niezależnych kobiet, takich które wiedzą, czego chcą. W ciągu kilku lat brand urósł ze spontanicznego pomysłu do biznesu mającego ponad 7 mln zł przychodu

Jak zarażać ludzi  ideami

Jak zarażać ludzi ideami

Żeby tworzyć wirusowe treści, trzeba znać kilka schematów, które podnoszą temperaturę naszych emocji. Zwykle jest to coś, co budzi lęk, gniew i frustrację. Najpierw jednak musi być interesujące.

50 najpopularniejszych YouTuberów

50 najpopularniejszych YouTuberów

Prowokują, komentują, grają, eksperymentują, rozśmieszają i przekraczają kolejne granice absurdu. I choć wydaje się, że to wszystko zabawa, polscy youtuberzy zarabiają miliony, a ich kanały to prawdziwe przedsiębiorstwa. Oto ranking 50 najpopularniejszy

Abstra filmiki, sprzedaż,  wyniki

Abstra filmiki, sprzedaż, wyniki

Kiedyś wystarczył nam pomysł i od razu braliśmy się do roboty. Teraz mamy castingi, rekrutację, scenarzystów, aktorów. To prawdziwa fabryka treści wideo. Nasz nieoficjalny slogan to: Abstra: filmiki, sprzedaż, wyniki – śmieją się Rafał Masny i Olek Wandzel, członkowie zarządu Abstra.

Dziewczyna z misją

Dziewczyna z misją

Polski startup opracował prototyp urządzenia, które wskazuje, jaki antybiotyk podać pacjentowi. Za dwa lata chce z gotowym aparatem wejść na rynek. Akurat wtedy prezeska spółki skończy studia.

Karolina Prewęcka 25.03.2019
Kto ma pszczoły,  ma nie tylko miód

Kto ma pszczoły, ma nie tylko miód

Kamil Baj podpatrywał ojca, który w 1996 r. założył pod Siedlcami rodzinną pasiekę. Wkrótce jednak wyjechał na studia do Warszawy, ożenił się z Agnieszką i wsiąkł w pracę w korporacji. Ojcu pomagał z doskoku, ale miłość do pszczół pozostała. − Od kiedy pa

Kosz pomyśli  za Ciebie

Kosz pomyśli za Ciebie

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Większość Polaków źle segreguje śmieci. Pomóc może nie tylko edukacja, ale też inteligentne kosze na odpadki, które posegregują je za nas. Pierwszy taki produkt na świecie stworzyła polska firma Bin-e.

Jak z prezesa wyhartował się właściciel

Jak z prezesa wyhartował się właściciel

W przeddzień swoich setnych urodzin Krośnieńskie Huty Szkła zyskały nowego właściciela. Został nim Paweł Szymański, dotychczasowy prezes. Ten wykup menedżerski to jeden z rzadkich przykładów tego typu transakcji w Polsce.

Dzieci internetowego boomu

Dzieci internetowego boomu

Zaczynali od portalu o hip-hopie, ale szybko podłapali melodię do biznesu. Dziś firma IAI założona przez Pawła Fornalskiego i Sebastiana Mulińskiego jest liderem na polskim rynku e-commerce, wartym prawie 300 mln zł. Czy świeży zastrzyk inwestycyjny od fu