Tylko u nas
Ten robot wyręczy cię z monotonnej pracy. Spółka Nomagic pozyskała 8,5 mln dol. na rozwój biznesu
Podnieś, połóż… Niektóre prace są tak proste, że aż proszą się o robota! Tyle że skonstruowanie go i przystosowanie do np. pracy w centrach logistycznych wcale już takie proste nie było. Potrzeba było prawdziwego rewolucjonisty. Kacper Nowicki, pomysłodawca systemu Nomagic dostał już na niego 8,6 mln dol. Wsparli go m.in. Khosla Ventures z Doliny Krzemowej i Sebastian Kulczyk.
Jak chronić firmę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu?
Nawet w małej firmie do efektywnego prowadzenia działalności nie wystarczy już stary, zdezelowany komputer z leciwym pakietem biurowym i wiekowym systemem operacyjnym. Podłączenie do internetu to teraz konieczność, a dołączenie do globalnej sieci wymaga dbałości o sprzęt i oprogramowanie. Jej brak może spowodować ogromne straty.
Joga podbiła serca Polaków. Teraz trafiła na celowniki firm
W okresie pandemii błyskawicznie wzrosła popularność jogi, którą można praktykować w domu, bez żadnych drogich sprzętów. Dzięki temu rynek mat do ćwiczeń przeżywa rozkwit.
Jeronimo Martins: Chcemy zaszczepić pracowników sklepów Biedronka
Firma Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel sieci Biedronka, chce dołączyć do akcji organizacji szczepień dla swoich pracowników - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Firma czeka obecnie na konkretne zasady dystrybucji szczepionek, które ma przygotować rząd i już przygotowuje potencjalne procedury.
Marcin Ratajczak, Inuru: "Współpraca z Coca-Colą jest jak rola w filmie z Angeliną Jolie" [WYWIAD]
Po współpracy z takim gigantem jak Coca-Cola, wszystkim wydaje się, że osiągnąłeś już praktycznie wszystko. Nikt nie zaprasza cię na castingi, bo producenci myślą, że się za bardzo cenisz. Jesteśmy w tej samej sytuacji. Prowadzenie spółki jest jak sterowanie okrętem po bardzo dzikich wodach - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Ratajczak, współzałożyciel startupu Inuru.
Edward Natanson - finansista i kucharz [TYLKO U NAS]
O przemysłowcu Edwardzie Natansonie mówiono, że przyciąga miliony jak magnes żelazo. Ale jego prawdziwą, choć nieco skrywaną, pasją było gotowanie, któremu poświęcił znaczną część swego życia.
Prawny start w startup: Tworzenie i ochrona marki – na co trzeba zwrócić uwagę?
Apple to jedna z najcenniejszych marek na świecie. Amerykański gigant chroni swoich znaków jak oka w głowie. Ostatnio np. walczy z twórcami niewielkiej aplikacji Prepear, bo ich zdaniem logo firmy (gruszka z liściem) za bardzo przypomina… nadgryzione jabłko. Jak nie narazić się gigantom i jednocześnie chronić swoją markę, pisze Tomasz Wiącek z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
55-calowy telewizor za 100 zł? Inuru przekonuje, że to możliwe
Nasza technologia jest na tyle interesująca, że za jakiś czas będziemy w stanie wydrukować 55-calowy telewizor za 100 zł. Będzie można powiesić go na ścianie jak plakat. Wydrukowaliśmy już małe prototypu - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Marcin Ratajczak, współzałożyciel Inuru.
SpaceX sięgnie gwiazd czy pogrąży Elona Muska?
Elon Musk chciał podbić kosmos... Tak, we wczesnych latach dwutysięcznych, zaczyna się historia SpaceX. Co dziś dzieje się w firmie i w jakiej jest kondycji finansowej? Sprawdzamy!
„Kasjerzy nie są nieśmiertelni”. Pandemia bije też w sklepy spożywcze
„Ktoś powiedział mi ostatnio dowcip. Są dwa miejsca, w których nie ma pandemii. To kościoły i sklepy spożywcze” – opowiada mi jeden z kasjerów pracujący dla jednej z największych sieci handlowych. Prawda jest jednak inna. Pandemia w sklepach zbiera swoje żniwo, także te najpoważniejsze.
Wojna z gigantami. Czy Ministerstwo Cyfryzacji pokona Facebooka i Twittera?
Ministerstwo Cyfryzacji chce wypowiedzieć wojnę społecznościowym gigantom, takim jak Facebook, Twitter czy Instagram. Pytanie, czy nie jest to walka Dawida z Goliatem. I czy w tym przypadku ten pierwszy ma na pewno czyste intencje.
Smartfony – koniec rewolucji na rynku. Jaka przyszłość czeka urządzenia mobilne?
Jeszcze kilka lat temu w kolejnych generacjach smartfonów można było się dopatrzyć rewolucyjnych rozwiązań. Teraz podlegają one powolnej ewolucji, co nie znaczy jednak, że 2021 r. nie będzie ciekawy. Wręcz przeciwnie – otrzymamy wiele rozwiązań, które poprawią komfort i ulepszą to, co już teraz jest dostępne.
AdBuster: "Co bym powiedział sobie młodemu? Rób swoje. Niczego bym nie zmienił" [WYWIAD]
Moja kariera ułożyła się naprawdę bardzo dobrze. Owszem, pewnych filmów teraz pewnie bym nie nagrał, ale one były świetną nauką. Błędy uczą - mówi Marek Hoffmann, znany jako AdBuster, jeden z najpopularniejszych youtuberów w Polsce.
Kryptowaluty. Jak nie dać się oszustom?
Wzrost zainteresowania kryptowalutami spowodował również rosnącą liczbę kryptooszustw. Ludzie coraz częściej nabywają oraz obracają tego typu środkami, choć czasem nie posiadają podstawowej wiedzy na ich temat. Takie okoliczności stały się bardzo atrakcyjne dla tzw. skamerów, którzy wykorzystują tę niewiedzę. Jak się zabezpieczyć? Piszą eksperci kancelarii Graś i Wspólnicy.
Finax, czyli inwestycje z robotem
Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík wspierani przez słowackiego miliardera Ivana Chrenko rewolucjonizują rynek inwestycji. Stworzyli Finax, pierwszego inwestycyjnego robodoradcę. Teraz wchodzą do Polski. Pomaga im w tym Przemysław Barankiewicz.
Stachursky: "Rynek się zmienia, sztuka i biznes jeszcze bardziej się zbliżą" [TYLKO U NAS]
Moim zdaniem każdy artysta chce się zaangażować w inne działania zgodne z jego zainteresowaniami czy światopoglądem. Branża kulturalna obecnie dryfuje, więc twórcy muszą się spełniać w innych obszarach. Oczywiście nie wszyscy odniosą sukces, ale takie są realia - mówi Jacek Stachursky.
Praca zdalna. Co dalej ze skuteczną komunikacją?
Po co nam skuteczna komunikacja? by zaoszczędzić czas, podejmować dobre decyzje, budować relacje, by rozumieć i rozwijać się. Praca zdalna nam to znacząco utrudniła. Co nas czeka dalej? Odpowiedź przygotowała Anna Oleksy, ekspert zarządzania i psycholog biznesu, Uniwersytet SWPS.
Palikot: "Rewolucja alkoholowa trwa. Po drogie alkohole sięga nawet 30 proc. Polaków" [TYLKO U NAS]
Dziś nie znajdzie pan poważnej restauracji, która nie miałaby w ofercie polskich win. Polskie piwo jest modniejsze niż to z Czech czy Niemiec. O mocnym alkoholu nie wspominając, którego nasz kraj zawsze był stolicą. Stąd mój pomysł, żeby robić polską whisky - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Janusz Palikot.
Startup Nextbank azjatyckim tygrysem, czyli jak Polak podbił Filipiny
Polski fintech został liderem transformacji cyfrowej banków na Filipinach. Nextbank podbija serca azjatyckich bankierów, ale cały czas myśli o Europie. W tle zaś stoi gigant z Rzeszowa.
Na czym dziś wyłudza się VAT?
Epoka, w której trzeba było uważać na kontrahentów sprzedających stal, paliwa czy elektronikę już minęły - mówi Michał Borowski, partner w Crido. Gdzie w takim razie czyhają przestępcy VAT-owscy?
Polski startup ułatwia naukę i rusza w Europę. "Przygotowujemy dzieciaki na przyszłość" [WYWIAD]
Metoda oparta o zapamiętywanie definicji i dat jest archaiczna. Edukacja ukierunkowana na doświadczenie i zrozumienie procesów jest kluczowym elementem współczesnej nauki - tłumaczy Joanna Ossowska-Rodziewicz, CEO SmartBee Club.
Prawny start w startup: Umowa o zachowaniu poufności. Jak chronić swój pomysł?
Umowa o zachowaniu poufności, czyli NDA, to podstawowy dokument prawny, którym powinny zainteresować się startupy. Niestety, wiele z nich popełnia błędy, które kończą się wykorzystaniem pomysłów przez konkurencyjne firmy. Jak się przed tym chronić? Pisze Wiktor Rustecki, prawnik z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Język śląski. Tłumacz z polskiego robi furorę
Produkty pozwalające wyrazić lokalną tożsamość to świetny pomysł na biznes. Najlepszym dowodem na to jest Gryfnie – portal internetowy i sieć sklepów promujących śląską godkę.
Leczenie koni i zastosowanie żyroskopu. WARMIE pracuje nad kolejnymi funkcjami [TYLKO U NAS]
Możliwości na rozwój WARMIE Sensor jest wiele np. dodanie akcelerometru i żyroskopu do czujnika mogłoby pomóc w badaniu osób ze świądem. Pomysłów jest wiele, ale pamiętajmy, że prowadzimy biznes, który musi się finansowo spinać - mówi Piotr Piątek, członek zarządu WARMIE.
Polska Bezgotówkowa także w e-commerce? ”Rynek jest w obszarze naszych zainteresowań” [TYLKO U NAS]
Fundacja Polska Bezgotówkowa zamierza rozwijać program rozpowszechniania płatności bezgotówkowych. Jednym z obszarów, w który może wejść, jest np. e – commerce – zadeklarował podczas debaty organizowanej przez My Company Polska Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes fundacji.
Wolt wchodzi do kolejnego miasta [TYLKO U NAS]
W przyszłym tygodniu - w środę 17 marca - firma Wolt uruchomi działalność w dziewiątym mieście, Szczecinie - powiedziała w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Agata Polityło, General Manager Wolt Polska.
Każdą firmę stać na wprowadzenie innowacji? "Tak, ale wiele zależy od otwartości menedżerów"[WYWIAD]
Rodząca się innowacja to zawsze odprysk jakiegoś procesu. Różnie mówi się o diabelskich mocach marketingowców, ale jedno jest ewidentnie nieprawdą – my nie wymyślamy potrzeb. Każda innowacja jest odpowiedzią na jakieś potrzeby - mówi Marcin Bełza, managing partner w One11.
Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?
Inwestowanie w ESG, czyli environment, social, governance, to niezbędny element w strategii przedsiębiorstwa - przekonuje prof. dr hab. Marta Postuła, kierownik katedry na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości. Niebawem jeszcze mocniej przybierze na sile.
SDS Optic pomaga wykryć nowotwór. Mikrosonda w 2022 roku, w planach wejście na giełdę [TYLKO U NAS]
SDS Optic to polski startup, którego twórcy chcą skrócić czas diagnostyki onkologicznej i szybkość opracowywania procedur leczenia. Zapowiedziana na 2022 roku mikrosonda optyczna będzie w stanie wykrywać markery nowotworowe, lekarz nie będzie pobierał tkanki do badań.
Kukurydza szczególnie pożądanym towarem. Można na niej zarobić
Globalna produkcja i konsumpcja żywności tworzą siły wrażliwe nawet na niewielkie zakłócenia – ubytek 1 proc. produkcji zostanie szybko dostrzeżony przez rynki finansowe. Można na tym zarobić (lub po prostu się chronić), także nie ruszając się z GPW.
Hashiona zapowiada nowe funkcje. "Partnerom chorych kobiet też jest ciężko, chcemy im pomóc"
Wsparcie dla bliskich chorych jest kierunkiem, w którym chcemy podążać. Dostajemy sygnały, że takie funkcje są potrzebne. Problemy z tarczycą i ich objawy często są niezrozumiałe dla naszych najbliższych - tłumaczy Eva Galant, założycielka Hashiony.
Zylm: "Rynek mieszkaniowy w Polsce jest relatywnie nieduży, ale z ogromnym potencjałem" [WYWIAD]
Rynek wynajmu mieszkań rośnie dynamicznie, coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości. Z punktu widzenia lokalnego rynku, rzeczywiście dokonujemy rewolucji. Ale patrząc globalnie – to raczej ewolucja - mówi Paweł Zylm, dawniej prezes BRE Ubezpieczenia, inwestor simpl.rent.
Były prezes BRE Ubezpieczenia inwestuje w startup simpl.rent [TYLKO U NAS]
simpl.rent zyskuje doświadczonego inwestora. Paweł Zylm - dawniej prezes BRE Ubezpieczenia - wesprze polsko-brytyjski startup w rozwoju produktów bankowych i ubezpieczeniowych.
Były prezes BRE Ubezpieczenia inwestuje w startup simpl.rent [TYLKO U NAS]
simpl.rent zyskuje doświadczonego inwestora. Paweł Zylm - dawniej prezes BRE Ubezpieczenia - wesprze polsko-brytyjski startup w rozwoju produktów bankowych i ubezpieczeniowych.
Raport PPK. Ostatni dzwonek na wdrożenie programu
Od kilku tygodni trwa ostatni etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w najmniejszych firmach i jednostkach finansów publicznych. Jeśli jeszcze w twojej firmie proces ten nie został uruchomiony, nie ma na co czekać!