Tylko u nas
Palikot: "Rewolucja alkoholowa trwa. Po drogie alkohole sięga nawet 30 proc. Polaków" [TYLKO U NAS]
Dziś nie znajdzie pan poważnej restauracji, która nie miałaby w ofercie polskich win. Polskie piwo jest modniejsze niż to z Czech czy Niemiec. O mocnym alkoholu nie wspominając, którego nasz kraj zawsze był stolicą. Stąd mój pomysł, żeby robić polską whisky - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Janusz Palikot.
Startup Nextbank azjatyckim tygrysem, czyli jak Polak podbił Filipiny
Polski fintech został liderem transformacji cyfrowej banków na Filipinach. Nextbank podbija serca azjatyckich bankierów, ale cały czas myśli o Europie. W tle zaś stoi gigant z Rzeszowa.
Na czym dziś wyłudza się VAT?
Epoka, w której trzeba było uważać na kontrahentów sprzedających stal, paliwa czy elektronikę już minęły - mówi Michał Borowski, partner w Crido. Gdzie w takim razie czyhają przestępcy VAT-owscy?
Polski startup ułatwia naukę i rusza w Europę. "Przygotowujemy dzieciaki na przyszłość" [WYWIAD]
Metoda oparta o zapamiętywanie definicji i dat jest archaiczna. Edukacja ukierunkowana na doświadczenie i zrozumienie procesów jest kluczowym elementem współczesnej nauki - tłumaczy Joanna Ossowska-Rodziewicz, CEO SmartBee Club.
Prawny start w startup: Umowa o zachowaniu poufności. Jak chronić swój pomysł?
Umowa o zachowaniu poufności, czyli NDA, to podstawowy dokument prawny, którym powinny zainteresować się startupy. Niestety, wiele z nich popełnia błędy, które kończą się wykorzystaniem pomysłów przez konkurencyjne firmy. Jak się przed tym chronić? Pisze Wiktor Rustecki, prawnik z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Język śląski. Tłumacz z polskiego robi furorę
Produkty pozwalające wyrazić lokalną tożsamość to świetny pomysł na biznes. Najlepszym dowodem na to jest Gryfnie – portal internetowy i sieć sklepów promujących śląską godkę.
Leczenie koni i zastosowanie żyroskopu. WARMIE pracuje nad kolejnymi funkcjami [TYLKO U NAS]
Możliwości na rozwój WARMIE Sensor jest wiele np. dodanie akcelerometru i żyroskopu do czujnika mogłoby pomóc w badaniu osób ze świądem. Pomysłów jest wiele, ale pamiętajmy, że prowadzimy biznes, który musi się finansowo spinać - mówi Piotr Piątek, członek zarządu WARMIE.
Polska Bezgotówkowa także w e-commerce? ”Rynek jest w obszarze naszych zainteresowań” [TYLKO U NAS]
Fundacja Polska Bezgotówkowa zamierza rozwijać program rozpowszechniania płatności bezgotówkowych. Jednym z obszarów, w który może wejść, jest np. e – commerce – zadeklarował podczas debaty organizowanej przez My Company Polska Zbigniew Wiśniewski, wiceprezes fundacji.
Wolt wchodzi do kolejnego miasta [TYLKO U NAS]
W przyszłym tygodniu - w środę 17 marca - firma Wolt uruchomi działalność w dziewiątym mieście, Szczecinie - powiedziała w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Agata Polityło, General Manager Wolt Polska.
Każdą firmę stać na wprowadzenie innowacji? "Tak, ale wiele zależy od otwartości menedżerów"[WYWIAD]
Rodząca się innowacja to zawsze odprysk jakiegoś procesu. Różnie mówi się o diabelskich mocach marketingowców, ale jedno jest ewidentnie nieprawdą – my nie wymyślamy potrzeb. Każda innowacja jest odpowiedzią na jakieś potrzeby - mówi Marcin Bełza, managing partner w One11.
Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?
Inwestowanie w ESG, czyli environment, social, governance, to niezbędny element w strategii przedsiębiorstwa - przekonuje prof. dr hab. Marta Postuła, kierownik katedry na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości. Niebawem jeszcze mocniej przybierze na sile.
SDS Optic pomaga wykryć nowotwór. Mikrosonda w 2022 roku, w planach wejście na giełdę [TYLKO U NAS]
SDS Optic to polski startup, którego twórcy chcą skrócić czas diagnostyki onkologicznej i szybkość opracowywania procedur leczenia. Zapowiedziana na 2022 roku mikrosonda optyczna będzie w stanie wykrywać markery nowotworowe, lekarz nie będzie pobierał tkanki do badań.
Kukurydza szczególnie pożądanym towarem. Można na niej zarobić
Globalna produkcja i konsumpcja żywności tworzą siły wrażliwe nawet na niewielkie zakłócenia – ubytek 1 proc. produkcji zostanie szybko dostrzeżony przez rynki finansowe. Można na tym zarobić (lub po prostu się chronić), także nie ruszając się z GPW.
Hashiona zapowiada nowe funkcje. "Partnerom chorych kobiet też jest ciężko, chcemy im pomóc"
Wsparcie dla bliskich chorych jest kierunkiem, w którym chcemy podążać. Dostajemy sygnały, że takie funkcje są potrzebne. Problemy z tarczycą i ich objawy często są niezrozumiałe dla naszych najbliższych - tłumaczy Eva Galant, założycielka Hashiony.
Zylm: "Rynek mieszkaniowy w Polsce jest relatywnie nieduży, ale z ogromnym potencjałem" [WYWIAD]
Rynek wynajmu mieszkań rośnie dynamicznie, coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności w nieruchomości. Z punktu widzenia lokalnego rynku, rzeczywiście dokonujemy rewolucji. Ale patrząc globalnie – to raczej ewolucja - mówi Paweł Zylm, dawniej prezes BRE Ubezpieczenia, inwestor simpl.rent.
Były prezes BRE Ubezpieczenia inwestuje w startup simpl.rent [TYLKO U NAS]
simpl.rent zyskuje doświadczonego inwestora. Paweł Zylm - dawniej prezes BRE Ubezpieczenia - wesprze polsko-brytyjski startup w rozwoju produktów bankowych i ubezpieczeniowych.
Były prezes BRE Ubezpieczenia inwestuje w startup simpl.rent [TYLKO U NAS]
simpl.rent zyskuje doświadczonego inwestora. Paweł Zylm - dawniej prezes BRE Ubezpieczenia - wesprze polsko-brytyjski startup w rozwoju produktów bankowych i ubezpieczeniowych.
Raport PPK. Ostatni dzwonek na wdrożenie programu
Od kilku tygodni trwa ostatni etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w najmniejszych firmach i jednostkach finansów publicznych. Jeśli jeszcze w twojej firmie proces ten nie został uruchomiony, nie ma na co czekać!
Rzemiosło. Oto kaletnicy, pucybuci i tapicerzy nowej generacji. Jak zarobić na pasji?
Potrafili wykorzystać tradycyjne rzemiosło, aby zbudować nowoczesną markę. Poznajcie kaletników, pucybutów i tapicerów nowej generacji.
VR TierOne szuka inwestora i zapowiada ekspansję. "Działamy dwutorowo, w planach również USA"
Najpierw chcemy pojawić się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech - zapowiada Paweł Pasternak, dyrektor VR TierOne.
Dodatkowe pieniądze z Unii dla przedsiębiorców? "Nie wcześniej niż w III kwartale"
Dopiero w trzecim kwartale zostaną uruchomione nowe instrumenty finansowe w ramach programu InvestEU - przekazał Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Zgodnie z założeniami, program może doprowadzić do uruchomienia inwestycji na poziomie 370 mld euro.
Najbogatszy człowiek świata. Oto jego historia
Istota marszu do przodu – mówi Bezos – polega na tym, że dopadają cię problemy, ponosisz porażki i po wielokroć musisz zawracać, aby zaczynać wszystko od początku. Używasz swojej pomysłowości i próbujesz wymyślić siebie, przełamując ograniczenia.
Ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów 2021 [CZĘŚĆ 4]
W marcowym numerze "My Company Polska" opublikowaliśmy ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów. To już kolejna edycja naszego zestawienia. Dziś prezentujemy miejsca od 20-11.
Rosnąca sprzedaż, "Gwiezdne wojny" w domu. Wirtualną rzeczywistość czeka przełom [TYLKO U NAS]
Rynek VR/AR mocno urósł w minionych miesiącach - nie tylko za sprawą pandemii COVID-19. W samym tylko pierwszym kwartale 2020 roku liczba użytkowników VR wzrosła dwukrotnie. Eksperci przewidują, że największa rewolucja dopiero przed nami.
Ekspansja na rynek niemiecki. Praktyczny poradnik
Wielkość niemieckiego rynku, brak granic, dyscyplina płatnicza w biznesie oraz bliskość geograficzna- to tylko niektóre z licznych aspektów, które przyciągają polskich przedsiębiorców do Niemiec. oto praktyczny poradnik, jak podejść do ekspansji na Zachód.
Polska ma szansę stać się konopianą potęgą. Jak zarabiają polskie firmy?
Wystarczyło 40 min, by Kombinat Konopny zebrał 4 mln zł. Polski rynek konopi się rozpędza i zaraz będzie warty 2 mld zł. A to i tak ostrożne szacunki. Choć ze względu na klimat moglibyśmy być konopną potęgą, to dopiero się rozkręcamy.
Ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów 2021 [CZĘŚĆ 3]
W marcowym numerze "My Company Polska" opublikowaliśmy ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów. To już kolejna edycja naszego zestawienia. Dziś prezentujemy miejsca od 30-21.
SmartBee Club rusza na podbój Europy. "Pierwsze testy wypadły bardzo dobrze"
Obecnie skupiamy się przede wszystkim na Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Uruchomiliśmy już stronę internetową - mówi Joanna Ossowska-Rodziewicz, CEO SmartBee Club.
"Kupowaliśmy maszyny, kiedy babcia Janina jechała na wakacje". Sukcesja w firmie Putka [WYWIAD]
Z trzech piekarni i trzech firmowych sklepów wyrośli na największą piekarską dynastię Warszawy z własną siecią 140 sklepów, ponad 1100 pracownikami i siedemdziesiątką samochodów dostawczych firmowej floty. Ze Zbigniewem Putką, prezesem zarządu, Stefanem Putką, wiceprezesem oraz Zuzanną Putką-Twardowską, dyrektorką marketingu Putka sp. z o.o. sp. k. rozmawia Małgorzata Mierżyńska.
Aaron Levie, CEO Box: "Postawimy na autonomię polskich zespołów" [TYLKO U NAS]
W grudniu firma Box uruchomiła w Polsce swój oddział badawczo-rozwojowy. Jak tłumaczy w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Aaron Levie, CEO firmy, w tym roku zakończony zostanie proces rekrutacji pracowników i uniezależnienia polskich zespołów od centrali w Redwood City.
Fala upadłości. Było źle, może być jeszcze gorzej [TYLKO U NAS]
W 2021 roku pobite zostaną rekordy w liczbie ogłoszonych upadłości - przewidują eksperci kancelarii Graś i Wspólnicy. Problemy mają zarówno firmy, jak i konsumenci.
Sądny dzień dla banków. Pełny obraz Kuczyńskiego
Pod koniec marca Sąd Najwyższy wyda orzeczenie, które wskaże jak należy interpretować sprawy kredytów frankowych. Jeśli stanie po stronie frankowiczów, banki może czekać ostry zjazd w dół. Chyba że się wcześniej dogadają.
Ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów 2021 [CZĘŚĆ 2]
W marcowym numerze "My Company Polska" opublikowaliśmy ranking 50 najpopularniejszych polskich youtuberów. To już kolejna edycja naszego zestawienia. Dziś prezentujemy miejsca od 40-31.
Jak zarządzać szefem? Nie warto się upierać przy swoim
Określenia „zarządzanie szefem” czy „zarządzanie do góry” brzmią jak oksymoron. Ale już na początku lat 80. psychologowie John Gabarro i John Kotter przekonali świat biznesu, że to bardzo przydatna umiejętność. Podpowiadamy, jak mieć wpływ na swoich przełożonych.
Eva Galant. Poza biznesem
Ze światem startupów i nowych technologii związana jest od dziesięciu lat. Sześć lat temu zdiagnozowano u niej chorobę Hashimoto, obecnie rozwija aplikację dla ludzi zmagających się z problemami z tarczycą. Ale Eva Galant to także fanka muzyki węgierskiej, która w wolnych chwilach piecze ciasta.