Jak pozyskać finansowanie dla startupu?

Startup
Jak pozyskać pieniądze na swój start-up? Fot. shutterstock.
Masz pomysł na rewolucyjny biznes i nie wiesz jak pozyskać pieniądze na jego rozwinięcie? Odpowiedź na to pytanie zawiera nowa książka Szymona Janiaka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

23 czerwca ukazała się książka Szymona Janiaka, zatytułowana „Startup i venture capital. Co należy zrobić, by skutecznie pozyskać finansowanie dla swojej spółki”. Autor wyjaśnia w niej jak wygląda polski świat VC (venture capital) od wewnątrz. Książka jest przeznaczona dla osób, które planują założyć własny startup.

Fundusze na startupy

Punktem wyjścia dla opowieści Szymona Janiaka jest wyjaśnienie „od A do Z” czym są polskie fundusze - kto je tworzy, w jaki sposób zarabiają, skąd biorą projekty czy też, czym się różnią.

Z książki dowiemy się m.in. w jaki sposób przygotować spółkę do pozyskania inwestora oraz jakie elementy powinny być przy tym uwzględnione; jaką strukturę powinien mieć pitch deck oraz co się z tym wiąże, a także jak ważny jest feedback, o czym zarówno zapominają przedstawiciele VC, ale również founderzy; jak przebiegają kolejne rundy inwestycyjne, a także potencjalny i realny exit.

Porady od startupowca

– Kiedy lata temu jeszcze jako startupowiec sięgałem po raz pierwszy po finansowanie od VC, nie było rzetelnych źródeł wiedzy, które pokazywałyby, co należy zrobić. Na rynku dostępne były głównie informacje ze Stanów Zjednoczonych, które kompletnie nie sprawdzały się w polskich realiach. Trzeba było uczyć się na własnych błędach – tłumaczy Szymon Janiak, autor książki „Startup i Venture Capital”.

Dziś gdy zarządza własnym funduszem, Szymon Janiak widzi wśród founderów te same problemy. Wciąż nie doszukał się literatury, która w prosty i kompleksowy sposób pokazałaby, co trzeba wiedzieć, by skutecznie pozyskać finansowanie od VC. Tak zrodził się pomysł na książkę.

Czytaj dalej: Bezinwazyjny glukometr - ważny wynalazek medyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ