Facebook zwolni nawet 12 tysięcy pracowników

Zuckerberg
Fot. shutterstock.
W środę dyrektor generalny Facebooka ma ogłosić masowe zwolnienia. To efekt spadku akcji giganta Meta Platform o 73 proc. w ciągu roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Po wcześniejszym zamrożeniu stanu zatrudnienia Meta ma zdecydować się na kolejny trudny krok, jakim będą prawdopodobne masowe zwolnienia.

Pracownicy mają otrzymać wypowiedzenia w najbliższą środę. Facebook motywuje tę decyzję m.in. drastycznym spadkiem akcji w 2022 roku (około 73 proc. czyli pół biliona dolarów straty) i obniżeniu przychodów za jeden z tegorocznych kwartałów (to drugi taki przypadek w historii firmy).

Czarne chmury nad Facebookiem

Nie zapowiada się, żeby sytuacja miała szybko się poprawić. Niestety Facebook mierzy się ostatnio z odpływem użytkowników. Jego głównym konkurentem jest chińska aplikacja TikTok, popularna głównie wśród młodych użytkowników.

Mimo świątecznych żniw reklamowych, które czekają serwis Zuckerberga już za miesiąc, firma tak jak inne przedsiębiorstwa mierzy się ze spowolnieniem gospodarczym i rosnącymi kosztami. Kondycji Facebooka nie poprawiła z pewnością wstępna porażka projektu Metaverse, w który włożono gigantyczne środki – 10 mld dolarów (inwestycja ma się zwrócić za około dekadę).

Zły sentyment inwestorów   

Szef niebieskiego portalu jest zmuszony szukać oszczędności. Konsekwencją pasma nieszczęść lub złych decyzji będą prawdopodobnie zwolnienia grupowe.

Wall Street Journal zwraca uwagę na wypowiedź akcjonariusza Mety - Altimeter Capital Management, który w liście otwartym do Marka Zuckerberga, zasugerował redukcję miejsc pracy i wydatków kapitałowych w celu usprawnienia działań firmy. Dał również do zrozumienia, że Meta straciła zaufanie inwestorów, kiedy zwiększyła wydatki na Metaverse.

Przesadzone inwestycje w Metaverse

Inwestor zaznaczył, że jeśli Zuckerberg zrezygnuje z 17 tys. pracowników zmniejszy wydatki kapitałowe o 5 mln dolarów. Z kolei 5 mld miałby zyskać dzięki ograniczeniu o połowę inwestycji w Metaverse.

„Meta musi odbudować zaufanie inwestorów, pracowników i społeczności, aby przyciągać, inspirować i zatrzymywać najlepszych ludzi na świecie. Ogromne inwestycje w nieznaną przyszłość są przerażające nawet jak na standardy Krzemowej Doliny” – czytamy w liście akcjonariusza Mety.

Sprawdź: Nauka angielskiego za darmo

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X