Przedsiębiorco: wprowadź z nami pierwszą innowację

innowacje
Polski biznes ma szansę stać się o wiele bardziej innowacyjny, fot. shutterstock.
Stawiasz na innowacje, lecz brakuje na nie środków? Przygotowaliśmy listę programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polscy przedsiębiorcy wciąż nie są na szerszą skalę aktywni innowacyjnie. Większość z nich nie podejmuje nawet pierwszego kroku w tym zakresie. Jednocześnie przy dostępnych programach finansowania innowacji jesteśmy (jako kraj) w stanie zmniejszyć liczbę firm, które nie są aktywne innowacyjnie. Sprzyja temu dynamika rozwoju polskich przedsiębiorców, o czym świadczą najnowsze dane Komisji Europejskiej.

Niewykorzystany potencjał

Według raportu „Science, Research and Innovation Performance 2022”, Polska zanotowała w ostatniej dekadzie wyższy roczny wzrost intensywności prac badawczo-rozwojowych w biznesie niż państwa w okresie przejściowym i regiony bardziej rozwinięte. Dodatkowo nakłady krajowe brutto na działalność badawczą i rozwojową (GERD) stanowią w naszym kraju 1,39% PKB. Mamy zatem potencjał, jednak nie do końca potrafimy z niego korzystać.

Właśnie po to powstał coaching innowacji. Katarzyna Walczyk-Matuszyk z Innovation Coach postawiła sobie za cel wspierać przedsiębiorców we wprowadzaniu innowacji.

– Chcemy pomóc przedsiębiorcom, którzy z różnych przyczyn nie podjęli się jeszcze stworzenia swojej pierwszej innowacji. Z dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynika że jedynie około 7000 firm w Polsce prowadzi prace badawczo-rozwojowe. Mając na uwadze, że w naszym kraju zarejestrowanych jest około 5 mln firm, dane te wskazują, z jakim problemem mamy do czynienia – mówi ekspertka.

Twoja pierwsza innowacja

Katarzyna Walczyk-Matuszyk  zauważa, że przedsiębiorcy często błędnie definiują samo słowo innowacje. Według Komisji Europejskiej wcale nie musi to być wynalazek zmieniający świat. Przede wszystkim chodzi o wypełnienie pewnej niszy w branży, zrozumienie potrzeb klientów i szeroko rozumianych interesariuszy. Zanim jednak przedsiębiorca zdecyduje się na ten krok, koniecznie musi poznać czynniki zewnętrzne i wewnętrze, które wpływają nie tylko na jego biznes, ale również na branżę.

– W ramach Innovation Coach pokazujemy przedsiębiorcom w jakim kierunku mogą się rozwijać, co usprawnić i gdzie zgłosić się po dofinansowanie – zarówno krajowe, jak i unijne – wyjaśnia ekspertka. – Z naszego doświadczenia wynika, że wśród polskich przedsiębiorców nie brakuje inicjatywy, zaangażowania i pomysłów, zatem nasza rola sprowadza się do tego, aby wesprzeć te cechy dzięki know how naszych ekspertów. Liczymy, że firma, która zrobiła z nami swoją pierwszą innowację, zostanie na tej drodze rozwoju i będzie szukała nowych rozwiązań dla swojego biznesu – kwituje.

Innovation Coach ma stanowić impuls do rozwoju poprzez innowacje. Właściciel firmy dostaje od nas gotowy plan co, gdzie i jak robić, aby wdrażać działania B+R. A możliwości jest sporo. Dzięki naszemu wsparciu powstają przełomowe pomysły, takie jak np.: domy na wodzie, mobilne paczkomaty wykorzystywane w trudnodostępnych rejonach świata, oprogramowanie do zdalnego zarządzania ruchem TIRów, recycling takich produktów jak zużyte panele fotowoltaiczne i opony samochodowe czy inteligentny system kontroli produkcji energii. Innowacja może mieć wiele twarzy – wszystko zależy od tego, w jakiej branży funkcjonuje firma.

Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł

Projekt Innovation Coach jest koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dzięki środkom pomocy technicznej POIR i realizowany w ramach instrumentu STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł). Jego założenia zostały skonstruowane w taki sposób, żeby istotnie obniżyć próg wejścia dla przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia z pracami badawczo-rozwojowymi.

Lista programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe:

•    STEP (Twój Eksperymentalny Pomysł) – program koordynowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, pomaga przedsiębiorcom w wybraniu opcji finansowania.

•    Innovation Coach – druga ścieżka STEP. Pomaga w poszukiwaniu pomysłów i przygotowaniu planu na wdrażanie innowacji, w tym działań B+R: https://www.innovationcoach.pl/

•    Program Platformy Startowe – może z niego skorzystać każdy przedsiębiorca, który chce założyć działalność w województwach Polski Wschodniej. Wnioski przyjmowane są do października 2022.

•    Ulga na robotyzację – przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać przez najbliższe 5 lat zgodnie z podpisaną nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

•    Fundusze Venture Capital – w tym przypadku warto zajrzeć do PFR Ventures, czyli największego w Europie Środkowo-Wschodniej inwestora instytucjonalnego zarządzającego Funduszami, który wspiera rozbudowę krajowego rynku Venture Capital oraz Private Equity.

•    Horyzont Europa – informacji o dotacjach na innowacje z tego funduszu należy szukać w Krajowych Punktach Kontaktowych Programów Badawczych UE.

•    Biznesmax POIR/FENG –  możliwość wzięcia kredytu i gwarancja spłaty, którą zapewnia Bank Gospodarstwa Krajowego.ZOBACZ RÓWNIEŻ