koronakryzys
zobacz inne tematyWiceminister rozwoju: Nie ma czasu na łamanie prawa i punktowe otwieranie się gałęzi gospodarczych
Olga Semeniuk, w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia skomentowała otwieranie się przedsiębiorstw objętych rządowym zakazem lub ograniczeniem działalności. "W momencie walki z pandemią nie ma czasu i miejsca na łamanie prawa i punktowe otwieranie się poszczególnych gałęzi gospodarczych" - powiedziała.
Czas na deglobalizację. Jak zmieni się świat po COVID-19?
Przede wszystkim powinniśmy stawiać na biznes cyfrowy – sektor e-commerce przeżywa prawdziwy boom. Oprócz tego ludzie przekonują się do telemedycyny i pracy zdalnej. Co jeszcze? Oto kolejny tekst z raportu Biznes w erze COVID-19.
Raport Biznes w erze COVID-19. Oni nie załamali rąk, czyli zwinność popłaca
Covid-19 ma też swoich bohaterów. To firmy, które poradziły sobie w czasie pandemii, wykazując się świetną zaradnością biznesową. Jakie praktyki stosowały i co udało im się osiągnąć?
Powrót do normalności? Najwcześniej za rok!
Restauracje, kina, hotele, ale też fryzjerzy czy sklepy meblowe – w zasadzie w każdej branży znajdziemy firmy, które odczuwają skutki pandemii. Sytuacja była kiepska, a potem stała się tragiczna. Powrót do normalności? Minimum za rok.
Będą nowe obostrzenia. "Zakaz poruszania się w Sylwestra i zamknięte hotele"
Dziś, 17 grudnia, premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić nowe obostrzenia obowiązujące po 27 grudnia. Jak wynika z informacji portalu wp.pl, rząd planuje m.in. wprowadzić zakaz poruszania się między miastami w Sylwestra oraz zamknąć hotele.
Jarosław Gowin, wicepremier: Prawdziwe kłopoty gospodarcze dopiero przed nami!
Mimo, że Polska w porównaniu do innych krajów dość dobrze radzi sobie z pandemią, to i tak w 2021 roku nadejdą dotkliwe problemy w gospodarce - powiedział w rozmowie z TVN24 wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii, Jarosław Gowin.
Przedsiębiorcy stracą pomoc publiczną przez nieposłusznych klientów? Jest interwencja u wicepremiera
Rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, podjął interwencję u wicepremiera, Jarosława Gowina, w sprawie nowej ustawy, która umożliwi odmowę udzielenia pomocy publicznej przedsiębiorcy, który złamie rządowe obostrzenia wydane w ramach walki z pandemią. Kontrowersje budzi otwarty katalog naruszeń, pod który można podpiąć np. odmowę noszenia maseczki przez klientów.
Raport Finansowanie Firmy. Co zawiera nowa tarcza
Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm, zwolnienie ze składek ZUS, czynsz za złotówkę – tak rząd chce walczyć ze skutkami pandemii. Swoje programy przygotowali też włodarze miast.
Bieda za rogiem
Szybko poszło. Jeszcze całkiem niedawno, bo w połowie września byłem atrakcją towarzyską. Znajomi dzwonili do mnie i pytali, jak to jest mieć covid. Nie znali nikogo innego, kto by przez to przechodził. W naszym kręgu byłem jedyny i wyjątkowy. Minęły dwa miesiące i po mojej wyjątkowości nie ma śladu.
Jest druga tarcza finansowa. Znamy szczegóły nowego programu dla przedsiębiorców
Od 35 do 40 mld złotych ma znów popłynąć do przedsiębiorców - powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Oto szczegóły tarczy finansowej 2.0.
Apartamenty na wynajem bez pomocy rządowej? Branża prosi o zmianę decyzji
W Polsce do kategorii „obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania” przynależy nawet 70 tys. obiektów - pisze w komunikacie firma Sun & Snow. Nie są to hotele, dlatego nie dostaną pomocy rządowej w ramach dedykowanej tarczy antykryzysowej.
Hotele zamknięte do 17 stycznia? Minister zdrowia: "Taki jest plan"
Nie do 27 grudnia, ale do 17 stycznia. Jak powiedział dziś w rozmowie z RMF FM Andrzej Niedzielski, minister zdrowia, przesunięcie ferii dla całego kraju na początek stycznia będzie wiązało się z zamknięciem hoteli i pensjonatów. Jeszcze w sobotę deklarowano, że obiekty noclegowe będą zamknięte do 27 grudnia.
Sklepy zostaną otwarte. Mateusz Morawiecki ogłosił plan rezygnacji z obostrzeń
Od soboty, 28 listopada, otwarte zostaną wszystkie placówki handlowe pod warunkiem utrzymania najwyższego reżimu sanitarnego - poinformował premier. Mateusz Morawiecki ogłosił także plan odejścia od innych obostrzeń.
Rzecznik rządu: Od poniedziałku łagodzenie obostrzeń?
W ciągu kilku dni, najpóźniej w poniedziałek, rząd podejmie decyzje co do zmian w "mapie drogowej" walki z pandemią - powiedział w rozmowie z TVN 24 Piotr Müller, rzecznik rządu. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada łagodzenie obostrzeń.
Weź udział w badaniu na temat CSR w Polsce – ankieta on-line
Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) już po raz piąty zaprasza firmy i organizacje do udziału w cyklicznym badaniu CSR w praktyce – barometr CCIFP. Jego celem jest pokazanie w jakim stopniu firmy angażują się w działania z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, jakie są ich motywy, a także kto i w jaki sposób zarządza polityką CSR w organizacji.
Ponad 5 tysięcy "COVID-owych inwestycji". Nadzór budowlany zacznie kontrole
Inspektorat budowlany zacznie kontrolować tzw. "COVID-owe inwestycje", czyli budynki, których budowa miała się wiązać z "przeciwdziałaniem skutkom COVID-19" i przez to ich realizacja wiązała się z mocnym uproszczeniem procedur. Łącznie takich inwestycji jest ponad 5 tys.
Kolejny błąd w rozporządzeniu? Jedne salony masażu mogą działać, inne nie
W zależności od tego, który kod PKD wpisał przedsiębiorca wykonujący zabiegi masażu, jego działalność musi (bądź nie) zostać zawieszona. To kolejna nieścisłość w przepisach, która budzi kontrowersje wśród firm. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.
Premier zaprezentował dodatkowe obostrzenia. Będzie program wsparcia dla firm
Zakończyła się konferencja prasowa podczas której premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach. Zgodnie z zapowiedziami, duże ograniczenia czekają branżę gastronomiczną.
"Prosimy o pilną pomoc!" Branża spotkań pisze do rządu
- Nie udało nam się przywrócić działalności operacyjnej po marcowym lockdown’ie i w związku z brakiem otrzymania pomocy sektorowej nasza sytuacja jest dramatyczna - pisze w liście otwartym do przedstawicieli rządu Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.
W czwartek kolejne obostrzenia dla przedsiębiorców
W czwartek rząd zdecyduje o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Będą one wiązały się np. z limitami wejść do różnych miejsc - powiedział na antenie Programu III Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.
Posiedzenie Gospodarczego Sztabu Kryzysowego: będą nowe formy wsparcia dla firm!
Zakończyło się posiedzenie Gospodarczego Sztabu Kryzysowego w formie wideokonferencji pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Jak wynika z komunikatu po spotkaniu, przedsiębiorcy niebawem otrzymają nowe mechanizmy wsparcia w związku z koronakryzysem.
Przedsiębiorcy szykują się na drugą falę pandemii. Raport z kondycji polskiego sektora MSP
Przedsiębiorcy są gotowi na drugą falę pandemii. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania - wynika z badania #Koronabilans. Równocześnie 50 proc. przedsiębiorców uważa, że nie przetrwa bez dalszej pomocy rządu.
Wyścig po szczepionkę. Ile można zarobić na walce z pandemią?
Na naszych oczach rozgrywa się jeden z najciekawszych wyścigów technologicznych – już prawie 170 zespołów naukowców (w tym także z Polski) próbuje opracować szczepionkę na SARS-CoV-2. Stawka bardzo duża, wynik niepewny. Ten, kto ten wyścig wygra nie tylko uratuje ludzi, ale też zarobi.
W czasie pandemii poświęciliśmy młodych i biednych dla starych. Trzeba im to wynagrodzić [OPINIA]
Poświęcając młodych i biednych, aby ocalić starych i bogatych, kryzys Covid-19 uwydatnił międzypokoleniowe nierówności i przyczyny niechęci milenialsów wobec boomersów - pisze w analizie Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku. Teraz jest czas na to, by im to zrekompensować.
Krakowski dramat hotelarzy. Niepewność uderza w wyniki firm
Polska, jako jeden z pierwszych krajów, zezwoliła na ponowne otwarcie hoteli. Mimo to okres zamknięcia i zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny odbije się na branży w dłuższej perspektywie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Krakowie.
Konkurs Aplikacje Jutra. Znamy 12 finalistów, którzy powalczą o ponad milion złotych
Do konkursu Aplikacje Jutra PFR wpłynęło blisko 800 pomysłów technologicznych, które mogą pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 12 najbardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo.
Startup prosto z kwarantanny. Tiber rusza na podbój polskiego rynku [TYLKO U NAS]
Jedni czytali książki, inni oglądali telewizję. A jeszcze inni stworzyli własny biznes. Tak narodził się Tiber. Jego twórcy chcą odmienić rynek outsourcingu usług.
Rząd szykuje dodatkowe sankcje dla przedsiębiorstw
Rząd planuje zwiększenie sankcji dla przedsiębiorstw, które nie przestrzegają zaleceń sanitarnych - poinformował w rozmowie z TVN24 Piotr Mueller, rzecznik rządu.
Smutek tropików. Jak uratować branżę turystyczną?
Turystyka jest jednym z sektorów najbardziej doświadczonych kryzysem wywołanym pandemią. – Zagrożone są miliony miejsc pracy – stwierdził niedawno sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikaszwili. W Europie pojawiają się różne sposoby na ratowanie branży. Ten sezon dla większości podmiotów działających na tym rynku, szczególnie zagranicznym, jest praktycznie stracony.
Najgorsze przed nami? Fala niewypłacalności firm dopiero nadejdzie [RAPORT]
Covid-19 stworzył prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności – Euler Hermes spodziewa się, że większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r
Polskie firmy o konsekwencjach pandemii: rośnie odsetek firm, które boją się o przyszłą koniunkturę
Najnowszy Barometr COVID-19, zrealizowany przez EFL na przełomie czerwca i lipca br., pokazuje bardziej realistyczne nastawienie przedstawicieli polskiego sektora MŚP do przyszłości niż jeszcze miesiąc temu. Rośnie jednak pesymizm co do najbliższych miesięcy.
Jak się zmienić, by wygrać z pandemią
Innowacje to nie tylko technologie i produkty tworzone przez inżynierów, ale przede wszystkim wpojone w kulturę firmy myślenie, jak się zmieniać, by być lepszym – mówili uczestnicy webinaru „My Company Polska”. Punktem wyjścia do rozmowy był najnowszy raport Ayming „Droga do innowacji a COVID-19. Wyzwania dla CEO”.
Płynność w czasach kryzysu. Twarda lekcja dla przedsiębiorców
Obecny kryzys pokazał, jak ważne jest zachowanie płynności finansowej w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń w gospodarce. Oto wnioski z tej brutalnej lekcji.
Fala zwolnień pracowników dopiero przed nami?
Stosunkowo niewielki przyrost bezrobocia w czerwcu, wynoszący 0,1 pkt proc. w stosunku do maja, jest raczej miernikiem pogarszającej się sytuacji na rynku pracy - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Amerykańscy menadżerowie przekonani o rychłym odrodzeniu gospodarki
Dwie trzecie amerykańskich menedżerów twierdzi, że ich gospodarka odbije się po COVID-19 najdalej w ciągu roku. Ich polscy odpowiednicy twierdzą, że będzie to minimum 12 miesięcy - wynika z badania TMF Group.