Sklepy zostaną otwarte. Mateusz Morawiecki ogłosił plan rezygnacji z obostrzeń

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Od soboty, 28 listopada, otwarte zostaną wszystkie placówki handlowe pod warunkiem utrzymania najwyższego reżimu sanitarnego - poinformował premier. Mateusz Morawiecki ogłosił także plan odejścia od innych obostrzeń.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zapowiedział Morawiecki, sklepy i punkty usługowe będą mogły działac, jeśli zachowają reżim sanitarny. Determinację w jego utrzymywaniu mieli zgłaszać przedstawiciele firm z branży podczas prowadzonych konsultacji. Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia. Kolejne niedziele - 13 i 20 grudnia, zgodnie z obowiązującym prawem są handlowe. Taki postulat ma popierać większość związków zawodowych.

Otwarcie sklepów nie idzie w parze z otwarciem innych branż. Co najmniej do 27 grudnia będą zamknięte siłownie, restauracje, kina, teatry i hotele. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że przed świętami zostanie ogłoszony plan, co dalej z ich działalnością.

Do świąt zostaną także zamknięte szkoły. Wprowadzono także jeden termin ferii w całym kraju - między 4 a 17 stycznia. Możliwe jest także wprowadzenie ograniczeń w poruszaniu się przed świętami - obecnie rząd ma pracować nad rozwiązaniami, które to umożliwią.

Przedstawiciele rządu zadeklarowali, że wszystkie rozporządzenia zostaną opublikowane w formie rozporządzeń jeszcze w sobotę.

Wicepremier Jarosław Gowin ogłosił także po raz kolejny 10 instrumentów wsparcia dla firm. Jak zadeklarował, celem rządu jest utrzymanie miejsc pracy także w branżach, które nie mogą liczyć na szybkie otwarcie.

Przedstawiciele rządu zdradzili także plan luzowania obostrzeń. Przyjęta została koncepcja "kolorów". Oto szczegóły tych procedur:

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ