Kolejny błąd w rozporządzeniu? Jedne salony masażu mogą działać, inne nie

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
W zależności od tego, który kod PKD wpisał przedsiębiorca wykonujący zabiegi masażu, jego działalność musi (bądź nie) zostać zawieszona. To kolejna nieścisłość w przepisach, która budzi kontrowersje wśród firm. Interwencję w tej sprawie podjął Rzecznik MŚP.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z rozporządzeń wydanych przez Radę Ministrów w ciągu ostatnich kilku tygodni, działalność gospodarcza ujęta w PKD w podklasie 96.04.Z ze względu na pandemię musi zostać wstrzymana. Oznacza to, że zamknięte muszą być m.in. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp. miejsce, mające na celu poprawę samopoczucia.

Problem w tym, że jak wykazuje Rzecznik MŚP, zakaz nie obejmuje kodu PKD 96.02, czyli przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. masażami twarzy, manicure i pedicure, robieniem makijażu. Tym samym przedsiębiorca prowadzący salon masażu objęty jest całkowitym zakazem wykonywania działalności gospodarczej, podczas gdy podmiot wykonujący m.in. masaże twarzy już nie. Rzecznik MŚP podniósł, że taka sytuacja jest całkowicie niezrozumiała i budzi poczucie niesprawiedliwości wśród przedsiębiorców.

To kolejny, kontrowersyjny punkt związany z rozporządzeniami wydanymi przez Radę Ministrów w ostatnich tygodniach. Przypomnijmy, wprowadzenie tzw. godzin dla seniorów w handlu objęło m.in. sklepiki szkolne. Ten błąd został już naprawiony.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY