Raport Finansowanie Firmy. Co zawiera nowa tarcza

fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm, zwolnienie ze składek ZUS, czynsz za złotówkę – tak rząd chce walczyć ze skutkami pandemii. Swoje programy przygotowali też włodarze miast.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 12/2020 (63)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Na początku listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wyczekiwane działania antykryzysowe dla polskich firm. – Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość krajów UE – przekonywał szef rządu. Ale prognozy przedsiębiorców nie interesują, oni oczekują konkretnych rozwiązań. Te znalazły się w specjalnym programie pomocowym mającym pomóc firmom przetrwać pandemię. Oto najważniejsze punkty.

→ Dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich przedsiębiorstw 

Przekazanie firmom subwencji w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

→ Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju 

Umorzenie subwencji finansowych z PFR dla Małych i Średnich przedsiębiorstw. Warunkiem będzie skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30 proc. Rozwiązanie przeznaczone dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

→ Pożyczki długoterminowe z gwarancją

Kontynuacja gwarancji de minimis dla MSP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Rząd konsultuje z KE możliwość dopłat na pokrycie rat dla pożyczek na sześć lat dla branż dotkniętych restrykcjami.

→ Dofinansowanie do zatrudnienia

Kontynuacja dopłat do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.

→ Zwolnienie ze składek ZUS

Przedłużenie zwolnienia ze składek ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami. Na wprowadzenie niektórych zmian z tzw. Tarczy dla Rozwoju musi zgodzić się Komisja Europejska. – Liczymy, że KE podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń. Niezależnie od tempa prac legislacyjnych wszystkie zapowiedziane instrumenty będą działały wstecz od daty wprowadzenia dodatkowych obostrzeń – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin.

→ Miasta też walczą

W potrzeby firm stale wsłuchują się władze największych miast. Na wsparcie mogą liczyć przede wszystkim przedstawiciele branży gastronomicznej. Do najczęstszych działań należą: obniżenie lub zwolnienie z czynszu (Bielsko-Biała, Gdynia, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Sopot, Warszawa), ulgi podatkowe (Kraków, Warszawa, Wrocław) oraz promocja restauracji na oficjalnych profilach miast w mediach społecznościowych.

Większość propozycji wzorowanych jest na rozwiązaniach z wiosny. Szczegółowe informacje o programach pomocowych zamieściliśmy na naszej stronie internetowej.

My Company Polska wydanie 12/2020 (63)

Więcej możesz przeczytać w 12/2020 (63) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ