koronakryzys
zobacz inne tematyWyścig po szczepionkę. Ile można zarobić na walce z pandemią?
Na naszych oczach rozgrywa się jeden z najciekawszych wyścigów technologicznych – już prawie 170 zespołów naukowców (w tym także z Polski) próbuje opracować szczepionkę na SARS-CoV-2. Stawka bardzo duża, wynik niepewny. Ten, kto ten wyścig wygra nie tylko uratuje ludzi, ale też zarobi.
W czasie pandemii poświęciliśmy młodych i biednych dla starych. Trzeba im to wynagrodzić [OPINIA]
Poświęcając młodych i biednych, aby ocalić starych i bogatych, kryzys Covid-19 uwydatnił międzypokoleniowe nierówności i przyczyny niechęci milenialsów wobec boomersów - pisze w analizie Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku. Teraz jest czas na to, by im to zrekompensować.
Krakowski dramat hotelarzy. Niepewność uderza w wyniki firm
Polska, jako jeden z pierwszych krajów, zezwoliła na ponowne otwarcie hoteli. Mimo to okres zamknięcia i zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny odbije się na branży w dłuższej perspektywie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Krakowie.
Konkurs Aplikacje Jutra. Znamy 12 finalistów, którzy powalczą o ponad milion złotych
Do konkursu Aplikacje Jutra PFR wpłynęło blisko 800 pomysłów technologicznych, które mogą pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 12 najbardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo.
Startup prosto z kwarantanny. Tiber rusza na podbój polskiego rynku [TYLKO U NAS]
Jedni czytali książki, inni oglądali telewizję. A jeszcze inni stworzyli własny biznes. Tak narodził się Tiber. Jego twórcy chcą odmienić rynek outsourcingu usług.
Rząd szykuje dodatkowe sankcje dla przedsiębiorstw
Rząd planuje zwiększenie sankcji dla przedsiębiorstw, które nie przestrzegają zaleceń sanitarnych - poinformował w rozmowie z TVN24 Piotr Mueller, rzecznik rządu.
Smutek tropików. Jak uratować branżę turystyczną?
Turystyka jest jednym z sektorów najbardziej doświadczonych kryzysem wywołanym pandemią. – Zagrożone są miliony miejsc pracy – stwierdził niedawno sekretarz generalny Światowej Organizacji Turystyki Zurab Pololikaszwili. W Europie pojawiają się różne sposoby na ratowanie branży. Ten sezon dla większości podmiotów działających na tym rynku, szczególnie zagranicznym, jest praktycznie stracony.
Najgorsze przed nami? Fala niewypłacalności firm dopiero nadejdzie [RAPORT]
Covid-19 stworzył prawdziwą bombę zegarową dotyczącą niewypłacalności – Euler Hermes spodziewa się, że większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r
Polskie firmy o konsekwencjach pandemii: rośnie odsetek firm, które boją się o przyszłą koniunkturę
Najnowszy Barometr COVID-19, zrealizowany przez EFL na przełomie czerwca i lipca br., pokazuje bardziej realistyczne nastawienie przedstawicieli polskiego sektora MŚP do przyszłości niż jeszcze miesiąc temu. Rośnie jednak pesymizm co do najbliższych miesięcy.
Jak się zmienić, by wygrać z pandemią
Innowacje to nie tylko technologie i produkty tworzone przez inżynierów, ale przede wszystkim wpojone w kulturę firmy myślenie, jak się zmieniać, by być lepszym – mówili uczestnicy webinaru „My Company Polska”. Punktem wyjścia do rozmowy był najnowszy raport Ayming „Droga do innowacji a COVID-19. Wyzwania dla CEO”.
Płynność w czasach kryzysu. Twarda lekcja dla przedsiębiorców
Obecny kryzys pokazał, jak ważne jest zachowanie płynności finansowej w obliczu nieprzewidzianych zdarzeń w gospodarce. Oto wnioski z tej brutalnej lekcji.
Fala zwolnień pracowników dopiero przed nami?
Stosunkowo niewielki przyrost bezrobocia w czerwcu, wynoszący 0,1 pkt proc. w stosunku do maja, jest raczej miernikiem pogarszającej się sytuacji na rynku pracy - uważa Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Amerykańscy menadżerowie przekonani o rychłym odrodzeniu gospodarki
Dwie trzecie amerykańskich menedżerów twierdzi, że ich gospodarka odbije się po COVID-19 najdalej w ciągu roku. Ich polscy odpowiednicy twierdzą, że będzie to minimum 12 miesięcy - wynika z badania TMF Group.
Badanie Mastercard: po pandemii Polacy wydają pieniądze lokalnie
Z badań przeprowadzonych przez Mastercard wynika, że w czasie pandemii Polacy docenili lokalnych przedsiębiorców i lokalne punkty handlowo-usługowe. Od czasu wprowadzenia obostrzeń związanych z epidemią Covid-19, największe ożywienie najbardziej odczuły piekarnie i sklepy warzywno-owocowe oraz mięsne.
Michał Konowrocki, Uber Polska: Nadchodzi decydujący moment [WYWIAD]
- Nie osiągnęliśmy jeszcze liczby przewozów z ubiegłego roku, ale jesteśmy optymistami. Decydujący będzie okres jesienno-zimowy przede wszystkim z uwagi na ryzyko nasilenia się pandemii - mówi w wywiadzie dla portalu mycompanypolska.pl Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający Uber Polska. Czy istnieje ryzyko dla obecności Ubera w Polsce? Czy Lex Uber pokrzyżował plany firmy? Więcej w rozmowie:
Wpływ pandemii na zaufanie Polaków do sieci handlowych
Najnowsze dane wskazują, że sytuacja związana z koronawirusem wpłynęła na stosunek klientów do poszczególnych sieci handlowych. W największym stopniu zaufanie Polaków w tym okresie zwiększyło się do Biedronki (14,3%), Lidla (12,5%), Carrefoura (11,2%) oraz Kauflandu (11,0%).
Savills IM: Doniesienia o kryzysie w sektorze biurowym są przesadzone
Savills Investment Management (Savills IM), międzynarodowy menedżer inwestycyjny, przewiduje, iż obawy związane z brakiem zapotrzebowania na powierzchnie biurowe po pandemii COVID-19 są przesadzone, a inwestorzy powinni zwracać szczególną uwagę na pojawiające się atrakcyjne oferty cenowe na rynku nieruchomości.
Fryzjerzy wyklęci
„Kierując się obroną transcendentalnych właściwości ludzkiego bytu – prawdy, dobra i przede wszystkim piękna – w tym domu wiosną A.D. 2020 działał konspiracyjny zakład fryzjerski. Wbrew nieludzkiemu prawu i haniebnym donosom sąsiadów tutaj z najwyższym poświęceniem walczono o estetykę włosów Polaków. Cześć pamięci wszystkich fryzjerów wyklętych!”.
Pomaganie po pandemii. Korporacje szukają nowych trendów
W dobie kryzysu, który czeka nas po pandemii, wolontariat pracowniczy może stać się receptą na podtrzymanie pozytywnej energii, która się w nas zrodziła. Bo pomaganie jest nie tylko szlachetne, ale też się opłaca.
Tarcza finansowa PFR w pytaniach i odpowiedziach
Masz problem z tarczą? Skontaktuj się z przedstawicielem PFR lub banku, w którym masz konto. Na kilka z często pojawiających się pytań ze strony przedsiębiorców odpowiedzi przygotował przedstawiciel PFR Maciej Buczkowski.
Tarcza finansowa: jak zdobyć pieniądze dla firm?
Sto miliardów złotych. To pieniądze, o które mogą się starać firmy dotknięte skutkami pandemii COVID-19. Czy dzięki nim uda się uratować polską gospodarkę?
Nowa normalność, czyli Cisco ułatwia działanie małym i średnim firmom
Cisco to firma doskonale znana od lat na rynku zaawansowanych rozwiązań związanych z cyfrową komunikacją. Teraz – oprócz dużych przedsiębiorstw – chce swoją ofertą zainteresować także mniejsze firmy. Dzięki temu mogą one korzystać z profesjonalnych rozwiązań, sprawdzonych w największych korporacjach. To bezcenne w czasie, gdy praca zdalna staje się normą, a nie wyjątkiem.
Świderek: Zamrożenie gospodarek silnie uderzyło w najmniejsze firmy [KOMENTARZ]
W ostatnich miesiącach wiele małych i średnich firm na całym świecie ma w zasadzie jeden cel: przetrwać. Już w marcu wiadomo było, że nie wszystkim się udało, a kolejne miesiące przynosiły dalsze złe dane.
Kryzys trwa! Mali rosną, ale średni tracą. Nowe badanie sytuacji w polskich przedsiębiorstwach
W czerwcu ogólna kondycja firm w Polsce jest nieco lepsza, niż w maju - wynika z badania Pracodawców RP i CMSG. Niestety w niektórych sektorach gospodarki sytuacja ulega ciągłemu pogorszeniu.
Samsung pomaga zwiększyć efektywność linii produkcyjnej w firmie PTAK
Specjaliści z Samsung Electronics Poland Manufacturing (SEPM) przekazali swój know-how firmie PTAK i pomogli zoptymalizować jedną z linii produkcyjnych maseczek medycznych. Pomoc jest bezpłatna i odbywa się w ramach solidarności przemysłu w czasie pandemii.
Webinar „Innowacje receptą na kryzys. Jak się zmienić, by wygrać z pandemią” [TRANSMISJA]
Myślenie innowacjami jest receptą na kryzys. To droga, która z reguły kończy się transformacją modelu biznesowego. Dziś w czasie załamania gospodarczego wiele przedsiębiorstw powinno rozważyć ten kierunek działania. Pokazujemy, jak to dobrze zrobić, skąd wziąć pieniądze, jak zarządzać zmianą, ryzykiem i w końcu kto nam może w tym pomóc.
Biuro w czasie pandemii. Jak przygotować bezpieczne miejsce do pracy
Czas na zmianę myślenia o biurze. Eksperci firmy doradczej Cushman & Wakefield przygotowali autorską koncepcję 6 Feet Office, która opowiada o tym, jak powinno wyglądac nowoczesne i bezpieczne miejsce do pracy.
Empik wraca do części centrów handlowych
Do większości salonów Empik, które zostały otwarte wraz ze zniesieniem obostrzeń 4 maja, dołączają kolejne sklepy – w Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Sopocie, Tychach, Raciborzu, Oławie, Gliwicach i Łomiankach. To wynik porozumienia Empiku z właścicielami obiektów handlowych i zakończenia kilkutygodniowych negocjacji.
Mniejsze zatrudnienie, słabsze pensje. Majowy obraz koronakryzysu
Tegoroczny maj jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy ograniczenie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Liczba pracujących, w porównaniu do kwietnia, spadła o 1,4 proc. i wynosiła 6173,9 tys. osób. Rok temu przedsiębiorstwa zatrudniały 6380,2 tys., co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 3,2 proc. w ciągu roku – podał GUS.