Lockdown w całym kraju! Konferencja ministra zdrowia

Adam Niedzielski
Adam Niedzielski, Fot: Krystian Maj/KPRM
Dotychczasowe obostrzenia zostaną rozszerzone na cały kraj - poinformował podczas konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dziś, 17 marca, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu ponad 25 tys. nowych i potwierdzonych przypadkach. Najwięcej pojawiło się w woj. mazowieckim (ponad 4,1 tys.).

Lockdown w całym kraju

- Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej jeśli chodzi o liczbę zachorowań. Dynamika zmian przyspiesza. Sygnalizowałem to w niedzielę, ale dynamika jest wyższa niż w minionym tygodniu - powiedział Adam Niedzielski. Tempo wzrostu nie maleje, ale przyspiesza.

- Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki - dodał. Jak zaznaczył, problemem nie jest tylko liczba chorych, ale także liczba zleceń na testy wydawanych przez lekarzy rodzinnych. - Suma tych zleceń to już 200 tys. w ciągu ostatniego tygodnia - dodał. Zła sytuacja widoczna jest m.in. w liczbie wolnych łóżek w szpitalach.

- Główną przyczyną rozwoju sytuacji i przyspieszenia pandemii jest mutacja brytyjska koronawirusa - zadeklarował minister zdrowia. Obecnie stanowi już nawet 50 proc. analizowanych próbek.

- Regionami najbardziej dotkniętymi to wciąż region warmińsko-mazurski. W całym kraju sytuacja się pogarsza. Średnia dla całego kraju to 43,9 liczby nowych zachorowań dziennie. Kolejne decyzje będą ogólnopolskie, nie będą różnicowały regionów - zadeklarował.

- Te same regulacje, co w woj. warmińsko-mazurskim, rozszerzamy na cały kraj - zadeklarował. Oznacza to, że zamknięte (z wyjątkami) zostaną hotele a działalność centrów handlowych zostanie ograniczona. W dodatku wszystkie dzieci przejdą na naukę zdalną.

Obostrzenia wejdą w życie od 20 marca. Mają potrwać do 9 kwietnia.

- Martwi nas mobilność Polaków. Chciałbym zaapelować do pracodawców, w tym pracodawców publicznych, by w miarę możliwości przejść na pracę zdalną. Musimy wrócić do trybu pracy, który był charakterystyczny w listopadzie - powiedział Minister Zdrowia.

Obiekty kościelne mają być nadal użytkowany. Na pytanie dziennikarza Adam Niedzielski  nie powiedział, czy planowane są zmiany w istniejących obostrzeniach dla kościołów w związku ze zbliżającymi się świętami Wielkanocy.

- Jeśli dotychczasowe obostrzenia nie przyniosą rezultatów, kolejnym krokiem może być zamknięcie wszystkiego - powiedział minister zdrowia.

Obostrzenia. Pełna lista

Przypomnijmy, od 15 marca dodatkowe obostrzenia obowiązywały w woj. mazowieckim, pomorskim, lubuskim i warmińsko-mazurskim. Zamknięte są m.in. kina, teatry czy instytucje kultury, a także m.in. hotele. Oto pełna lista obostrzeń:

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ