Zmiany w obostrzeniach! Konferencja ministra zdrowia. "Musimy wykonać krok wstecz"

Adam Niedzielski
Adam Niedzielski, Fot. Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia, Adam Niedzielski, podczas konferencji prasowej ogłosił plan zmian w obostrzeniach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak powiedział Adam Niedzielski, "wskazanie, które otrzymujemy od analityków mówi, że szczyt trzeciej fali zakładający stabilny udział mutacji brytyjskiej i odpowiedzialnego zachowania społeczeństwa, ma być na poziomie 10-12 tys.". Obecnie średnia jest na poziomie 8 tys.

- Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie gospodarki. Wszystkie kraje podejmowały decyzje o zaotrzaniu lockdownów - powiedział Niedzielski. 

- Zdecydowaliśmy się, że musimy wykonać mały kroczek wstecz - dodał.

Zmiany czekają przede wszystkim mieszkańców woj. warmińsko-mazurskiego. Zamknięte zostaną szkoły, centra handlowe, kina, galerie czy inne obiekty użyteczności publicznej. Mają one obowiązywać od najbliższej soboty, 27 lutego. Minister zdrowia nie podał dokładnych terminów obowiązywania obostrzeń - prawdopodobnie będzie to okres dwutygodniowy. Jeśli liczba zakażeń będzie niewielka, potencjalnie powrót dzieci do szkół ma nastąpić wcześniej.

- Będziemy obserwowali, czy inne województwa mocno wyróżniają się na tle średniej krajowej pod względem liczby zachorowań - dodał w odpowiedzi na pytanie o to, czy podobne obostrzenia będą mogły zostać wprowadzone nie tylko w woj. warmińsko-mazurskim.

Ponadto wprowadzony zostanie obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Czech i Słowacji. Warunkiem zwalniającym z kwarantanny będzie ważny, wykonany w ciągu 48 godzin, negatywny test na koronawirusa.

Oprócz tego rząd chce zmienić zasady dot. maseczek. Przyłbice, bandany, chusty, kominy czy szaliki nie będą już zwalniały z obowiązku noszenia maseczek.

Uwaga: Ministerstwo Zdrowia - Twitter:

Kancelaria Premiera na Twitterze poinformowała o przedłużeniu dotychczasowych obostrzeń (oprócz woj. warmińsko-mazurskiego) do 14 marca:

 

UWAGA TEKST JEST AKTUALIZOWANY!

Przypomnijmy, jak informowaliśmy dziś, rząd analizował m.in. zamknięcie hoteli w całej Polsce. Taką rekomendację wydał sam Minister Zdrowia - mówił o tym dziś rano w czasie rozmowy z TOK FM. Z planów jednak zrezygnowano na rzecz regionalizacji obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia publikuje kolejne informacje na Twitterze. Będziemy o nich informować! Kolejna aktualizacja już niedługo. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ