W czwartek kolejne obostrzenia dla przedsiębiorców

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
W czwartek rząd zdecyduje o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń. Będą one wiązały się np. z limitami wejść do różnych miejsc - powiedział na antenie Programu III Polskiego Radia Piotr Müller, rzecznik rządu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Obecnie trwa analiza sytuacji w różnych obszarach. Konkretne decyzje zapadną m.in. na bazie liczby zajętych łóżek i respiratorów. Jak zapewnił Piotr Müller, niektóre obostrzenia prawdopodobne zostaną rozszerzone.

Chodzi m.in. o limity wejść oraz ograniczenie funkcjonowania niektórych gałęzi gospodarki. Rzecznik rządu skomentował, że pomysł zamknięcia cmentarzy 1 listopada nie spotyka się aprobatą na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Przypomnijmy, wczoraj, 19 października, w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, odbyły się konsultacje z przedstawicielami branż najbardziej dotkniętymi przez obecną falę pandemii i częściowego lockdownu. 

Z branżą fitness oraz właścicielami aquaparków, basenów i solariów rozmawiał wicepremier Jarosław Gowin oraz wiceminister Olga Semeniuk. - Jesteśmy otwarci na dalszy dialog z branżą. Będziemy się zastanawiać, co w ramach dostępnych modeli biznesowych możemy wspólnie wypracować na przyszłość. Nam wszystkim zależy bowiem tyleż na dobru państwa branży, co na możliwie najlepszej kondycji polskiej gospodarki – podkreślił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Od poniedziałku w strefie czerwonej obowiązuje zawieszenie działalności aquaparków, basenów oraz centrów i klubów fitness. Wyjątek stanowią baseny, siłownie, kluby i centra fitness działające w hotelach, a także w podmiotach wykonujących działalność leczniczą adresowaną do pacjentów oraz w obiektach przeznaczonych do sportu wyczynowego, a także dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wzięli także udział m.in.: Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny, Adam Abramowicz – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR, przedstawiciele branży fitness, w tym Tomasz Napiórkowski, prezes Polskiej Federacji Fitness.

Przedstawiciele branży wskazali, że doceniają wszystko, co państwo zrobiło dotychczas dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o zabezpieczenie ich płynności finansowej i ochrony miejsc pracy, a także zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Ponadto, przedstawili swoje stanowiska i postulaty w zakresie dalszego punktowego wsparcia ich branży.

  • wsparcie finasowe  poprzez pokrycie  procentowego spadku przychodów w ujęciu rok do roku lub przy obiektach otwartych krócej niż rok
  • uruchomienie dopłat powiązanych z średnio miesięcznymi przychodami za wskazane miesiące;
  • prawo do wsparcia finansowego  powinno objąć przedsiębiorców działających przed 16.10.2020 r.;
  • otwarcie branży  powinno się odbyć w możliwie najszybszym terminie, tj. 24.10.2020 r.;

Przedstawiciele wszystkich branż zadeklarowali też wzmocnienie reżimu sanitarnego w swoich obiektach.

Rozmowę z kierownictwem ministerstwa prowadziła także branża weselna. Jak wynika z komunikatu ministerstwa, przedstawiciele branży opisali bieżącą trudną kondycją branży oraz poprosili o stworzenie strategii działania na 2021rok. Przedstawione zostały także konkretne postulaty w zakresie dalszego punktowego wsparcia ich branży. A są to: zwolnienie ze składek ZUS, mikropożyczki, dopłaty do wynagrodzeń i postojowe dla pracowników, uruchomienie tarczy dla branży ślubnej nieidentyfikowanej poprzez PKD, zmniejszenie vat na usługi ślubne i kosmetyczne do 8 proc., uruchomienie środków na przekształcenie działalności/przebranżowienie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ