donald trump
zobacz inne tematyTen straszny Trump. Czy startupy wyniosą się z USA?
Era Trumpa wraz z jego wojnami celnymi to czas niepewności dla startupów. Paul Graham, współzałożyciel Y Combinatora, napisał na X, że interesującym zwrotem akcji byłoby, gdyby Wielka Brytania stała się centrum intelektualnym amerykańskich uchodźców, zupełnie jak w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Czy to jest w ogóle możliwe?
Dolar na łopatkach. Kolejny spadek, najgorszy wynik od 50 lat i umocnienie złotego
W pierwszej połowie 2025 roku dolar amerykański doświadczył najgorszego spadku od 1973 roku, tracąc aż 10,8% wobec koszyka głównych walut. Wraz z początkiem lipca kurs dolara pikuje w stosunku do złotego, osiągając poziom 3,5874 zł. To konsekwencja niestabilnych rządów Donalda Trumpa - wskazują eksperci z całego świata.
Lato może być gorące [FELIETON]
Jeśli Iran zamknie cieśninę Ormuz, to cena ropy może wzrosnąć o dalsze 50 proc. To znacznie utrudniłoby zwalczanie inflacji przez Fed, a także przez Radę Polityki Pieniężnej.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Lipiec 2025
Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Czerwiec 2025
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Pecunia non olet
Titus Flavius Vespasianus, czyli rzymski cesarz Wespazjan zapisał się w pamięci potomnych wspaniałym amfiteatrem Flawiuszów nazywanym dziś rzymskim Koloseum oraz wprowadzeniem nowego podatku od uryny. Była ona bowiem w jego czasach cennym surowcem wykorzystywanym przez rzemieślników.
Czy papież jest ekonomistą. Wywiad z Filipem Flisowskim
Dla nowego papieża sztuczna inteligencja oznacza taką samą zmianę epoki, jaką ponad 100 lat temu przyniosła kwestia robotnicza. Leon XIV traktuje ją jednak nie jako zagrożenie, ale wyzwanie – mówi Filip Flisowski, ekonomista, jeden z liderów Kongresu Katoliczek i Katolików.
Sąd hamuje cła Donalda Trumpa. Prezydent przekroczył uprawnienia
Amerykański Sąd ds. Handlu Międzynarodowego (CIT) unieważnił większość ceł wprowadzonych w 2025 r. przez Donalda Trumpa na podstawie ustawy International Emergency Economic Powers Act z 1977 r. (IEEPA), uznając, że głowa państwa „przekroczyła uprawnienia, które konstytucja rezerwuje dla Kongresu”
Zwalniaj, ale żegnaj
Zwalniasz pracownika? Zorganizuj mu choćby skromne pożegnanie – radzą naukowcy. Skorzystają na tym przede wszystkim ci, którzy zostają z tobą na pokładzie.
Zwinnie. Maj 2025
Kolejna dawka najciekawszych informacji ze świata wina.
Jak oswoić bessę
Giełdowe bessy pożerają zazwyczaj od połowy do dwóch trzecich wartości indeksów. I to zła wiadomość. Ale trwają czasem na tyle krótko, by można je po prostu przeczekać. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że to okazja do zakupów przecenionych akcji.
Król i poborca [FELIETON]
Czy Donald Trump, niczym uczeń czarnoksiężnika, właśnie rozpoczął proces, którego nie będzie potrafił zatrzymać?
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Maj 2025
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Złoto na historycznym szczycie. Możliwa wycena 4 tys. dol. w przyszłym roku
W kwietniu 2025 roku cena złota osiągnęła bezprecedensowy poziom, przekraczając niemal 3 500 dolarów za uncję. To najwyższy wynik w historii, będący efektem skomplikowanej mieszanki czynników ekonomicznych, politycznych i geopolitycznych. Od początku roku cena złota wzrosła o około 27%, co czyni je jednym z najlepiej performujących aktywów na świecie
Święta ekonomia Donalda Trumpa
Od dziesięcioleci spory religijne nie odgrywały w Stanach Zjednoczonych takiej roli jak za prezydentury Donalda Trumpa. Najgorętsze debaty w znacznej mierze dotyczą ekonomii. Czy o przyszłości gospodarczej świata zadecydują teologowie?
Cła Trumpa uderzą w polską gospodarkę. Te branże odczują je najbardziej
Niedawne decyzje prezydenta USA, Donalda Trumpa, dotyczące nałożenia ceł na towary importowane z Unii Europejskiej, wywołały falę niepokoju wśród polskich przedsiębiorców. Szczególnie zaniepokojona jest branża motoryzacyjna, która może odczuć negatywne skutki tych działań. Jednocześnie pojawiają się głosy sugerujące, że niektóre sektory polskiej gospodarki mogą skorzystać na zaistniałej sytuacji.
Panika na rynku. Amerykanie masowo wykupują iPhone'y w obawie przed podwyżkami cen
W ostatnich dniach w Stanach Zjednoczonych klienci masowo wykupują iPhone'y, tworząc kolejki przed sklepami Apple. To nietypowe zjawisko nie jest wynikiem premiery nowego modelu, lecz obaw przed nadchodzącymi podwyżkami cen spowodowanymi polityką handlową administracji prezydenta Donalda Trumpa
Tina i Tiara [FELIETON]
Polityka celna i retoryka prezydenta Trumpa są największym od ponad pół wieku ryzykiem dla dominacji dolara na rynkach światowych. I ten proces będzie bardzo trudno zatrzymać.
Niebezpieczne skutki. Czemu mają służyć cła?
Retoryka Trumpa jest czysto biznesowa. Kiedy trzeba restrukturyzować przedsiębiorstwo o zbyt wysokich kosztach i zbyt niskich przychodach, to chce się zrzucić odpowiedzialność (i koszty) na kogoś innego. Temu mają służyć cła. Ale może to też odbić się czkawką samej Ameryce.
Lepiej być sprytnym niż najtańszym
Wojnę cenową łatwo jest zacząć, ale trudno zakończyć. Pozycjonowanie marki wyłącznie za pomocą ceny jest trudne i wątpliwe – mówi Tomasz Stec, partner w firmie Simon-Kucher uznawanej za światowego lidera doradztwa cenowego.
Donald Trump wprowadza nowe cła na samochody. Mazda, Honda i Toyota w tarapatach
Prezydent USA Donald Trump ogłosił wprowadzenie 25-procentowych ceł na importowane samochody. Toyota, Honda i Mazda już odnotowały spadki akcji na giełdach. Nowe taryfy wejdą w życie już 2 kwietnia 2025 roku.
Wojna handlowa USA-UE – co może się stać i co to może oznaczać dla przedsiębiorców?
Donald Trump chce nałożyć na Unię Europejską cła w wysokości 25 proc. na „samochody i inne towary”, na przykład aluminium i stal z UE. Powodem, jak twierdzi, jest to, że Stany Zjednoczone więcej importują z Unii niż eksportują do UE. Biały Dom opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym pada stwierdzenie, że Ameryka nie będzie dłużej tolerować nieuczciwych praktyk handlowych. Jako przykład nieuczciwości powołane są cła na samochody w UE w wysokości 10 proc. w porównaniu z 2,5 proc. ceł na samochody w USA.
Złota era dezinformacji. Wywiad z dr. Konradem Ciesiołkiewiczem
Podczas zaprzysiężenia Donalda Trumpa szefowie platform cyfrowych siedzieli w pierwszych rzędach. Obok zaspokojenia potrzeb narcystycznych najwyraźniej chcą wykorzystać gigantyczną biznesową szansę – mówi dr Konrad Ciesiołkiewicz, ekspert od edukacji informacyjnej i bezpieczeństwa cyfrowego, członek Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania pedofilii.
Biliony na obronność mogą rozpędzić polską gospodarkę
W ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła swoje wydatki na obronność, stając się jednym z liderów wśród państw NATO pod względem procentowego udziału tych wydatków w PKB. Według raportu firmy doradczej Deloitte, w latach 2025-2035 planowane jest przeznaczenie na ten cel aż 1,9 bln zł
Gra o prymat w AI [FELIETON]
Skoro Chińczycy ujawnili kod AI do DeepSeek, to co ukrywają? Jakie są ich postępy w pracach nad komputerem kwantowym? Tego się na razie nie dowiemy, ale jest to potencjalnie coś, co w dowolnym momencie może mocno poruszyć rynkami.
BlackRock przejmuje udziały większościowe w portach Kanału Panamskiego
Amerykańskie przedsiębiorstwo inwestycyjne BlackRock poinformowało o uzgodnieniu zakupu udziałów większościowych w portach nad Kanałem Panamskim od firmy Hutchinson z siedzibą w Hongkongu. Przejęcie kontroli nad portami przez USA było jednym z głównych postulatów Donalda Trumpa podczas kampanii wyborczej.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Marzec 2025
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
W Dolinie Krzemowej możesz być, kim chcesz. Wywiad z Jankiem Bartkowiakiem
Widzę się raczej w biznesie impactowym – chce zmieniać edukację i mindset dotyczący tworzenia innowacji – mówi Janek Bartkowiak.
Majątek Elona Muska stopniał o 52 mld dol. Tesla traci przez polityczne zaangażowanie szefa?
Tesla, niegdyś lider na rynku pojazdów elektrycznych, odnotowuje znaczący spadek sprzedaży w Europie. Dodatkowo od zaprzysiężenia prezydenta Donalda Trumpa akcje firmy Elona Muska spadły o 1/4. Czy zaangażowanie polityczne miliardera szkodzi jego biznesowi?
Trump wszechmogący [FELIETON]
Okazałe zwycięstwo w wyborach i liczni poplecznicy w Izbie Reprezentantów i Senacie mogą doprowadzić do sytuacji, w której Trump dojdzie do wniosku, że jest wszechmocny. A to źle się może skończyć. Nie tylko w geopolityce i gospodarce, ale też na rynkach finansowych.
Masowe deportacje z USA: Szantaż celny Trumpa zaczyna działać
Wojskowe samoloty z migrantami, którzy nielegalnie przebywali w USA, lądują w państwach Ameryki Południowej. Kolumbia ugięła się pod presją wprowadzenia nawet 50 proc. ceł w przypadku odmowy przyjęcia swoich obywateli. Czy tak będzie wyglądać nowa polityka deportacyjna Donalda Trumpa?
Stargate: 500 mld USD na rozwój AI od administracji Trumpa
Prezydent Donald Trump ogłosił w Białym Domu uruchomienie projektu Stargate, który zakłada inwestycję do 500 miliardów dolarów w rozwój infrastruktury sztucznej inteligencji (AI) w Stanach Zjednoczonych. W inicjatywie biorą udział kluczowe firmy technologiczne, takie jak OpenAI, Oracle oraz japoński konglomerat SoftBank.
Nowa arystokracja: Miliarderzy pomnażają majątki w zawrotnym tempie
W 2024 roku majątki światowych miliarderów zwiększyły się o 2 biliony dolarów, co stanowi trzykrotnie szybszy wzrost niż w poprzednim roku. Liczba miliarderów wzrosła z 2 565 do 2 769, a ich łączny majątek osiągnął 15,3 biliona dolarów. Symbolem tych czasów staje się zdjęcie z inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, gdzie za nowym "mężem stanu" uwieczniono szefów branży BigTech, w tym trzech najbogatszych ludzi na świecie.
Nie zrzucajmy całej winy na pieniądze. Wywiad z prof. Agatą Gąsiorowską
Pieniądze same w sobie nie są ani dobre, ani złe. One po prostu odsłaniają w nas deficyty i wzmacniają dysfunkcje, które już mamy – mówi prof. Agata Gąsiorowska, psycholożka ekonomiczna, współautorka książki „Pieniądze albo życie. Jak pieniądze wpływają na nasze zachowanie, emocje i relacje”.
Gra na pokój? [FELIETON]
Żaden analityk nie przewidzi ostatecznego poziomu hossy, do której zagna indeksy ludzka chciwość. Amerykańskie akcje są za drogie. Polskie za to – w porównaniu z akcjami amerykańskimi – są za półdarmo.