Moja firma
Nie daj się naciąć! Jak sprawdzić kontrahenta
Nowy kontrahent i obietnica milionowych zysków mimo kryzysu? Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Radzimy, jak dokładnie prześwietlić kontrahenta i ograniczyć ryzyko straty pieniędzy lub towarów.
Porady dla przedsiębiorców
ZUS, gwarancje, dopłaty do pensji pracowników, umarzalne kredyty… W gąszczu narzędzi związanych ze wsparciem przedsiębiorców w obliczu kryzysu można się pogubić. Radzimy, jak do tego nie dopuścić.
E-sprint w handlu
Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Rok 2020 zostanie zapamiętany nie tylko przez pryzmat zarazy, ale także przez totalną przemianę w handlu. Ci, którzy się na nią spóźnią, będą żałowali przez lata.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wyjątkowe sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań. W obliczu epidemii COVID-19 każda firma musiała opracować własną strategię reakcji na kryzys. Zaostrzone środki bezpieczeństwa, niezwłoczne decyzje administracyjne i logistyczne, wsparcie lokalnego szpitala, ale i kontynuowanie ambitnych projektów mimo trudnych warunków – taką receptę zastosowało eobuwie.pl.
Świadczenia postojowe. Nowe objaśnienia prawne od Ministerstwa
Rzecznik MŚP otrzymał wydane przez MRPiPS objaśnienia prawne w zakresie możliwości skorzystania ze świadczenia postojowego przez przedsiębiorców oraz osoby wykonujące umowy cywilnoprawne.
Okiem eksperta. Twoja twarz wygląda znajomo, czyli o jeden krok od kontroli biometrycznej
Ostatnio wiele osób bez zmrużenia oka udostępnia swoje zdjęcia w internecie, a konsekwencje mogą być poważne: utrata prywatności, kradzież tożsamości, tarapaty finansowe. Najwyższy czas na serio zadbać o nasze dane!
Bezpłatny przewodnik po Tarczy 3.0. Jak uzyskać pomoc?
Doradcy podatkowy zrzeszeni w KIDP przygotowali bezpłatny informator dla przedsiębiorców na temat tarczy antykryzysowej 3.0. Dokument publikujemy na stronie mycompanypolska.pl.
Tarcza finansowa. Wsparcie dla firm
Ministerstwo Finansów we współpracy z PFR prowadzi prace mające na celu przygotowanie korzystnych rozwiązań dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest pomoc z Tarczy Finansowej.
Więcej czasu na zdobycie finansowania. Nowe informacje w sprawie pieniędzy dla firm
W zaktualizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej harmonogramie naborów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, aż w czterech konkursach PARP zwiększono liczbę rund aplikacyjnych. Wnioskodawcy zyskali tym samym więcej czasu na składanie wniosków.
Mierzenie temperatury przed wizytą u fryzjera. Co na to prawo?
Ministerstwo Rozwoju przedstawiło założenia kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Od 18 maja będzie można korzystać z punktów gastronomicznych oraz usług oferowanych przez branżę beauty – salonów kosmetycznych i fryzjerskich. W centrach handlowych będzie pojawiało się coraz więcej osób, jak zatem zapewnić im bezpieczeństwo?
Wynajem lokali w czasie pandemii. Pytania i odpowiedzi
Obecna sytuacja najemców i wynajmujących zdaje się bardzo napięta. Najemcy zostali zmuszeni zamknąć lokale lub zlecić pracownikom pracę zdalną. Przestrzenie w galeriach handlowych i biurowcach nie były lub nie są w dalszym ciągu użytkowane. Generuje to wątpliwości i problemy dotyczące tego, czy czynsz powinien być pobierany, o jakiej wartości, czy można wypowiedzieć umowę najmu lub...
Przestój ekonomiczny a finansowanie wpłat do PPK. Poradnik
Pracodawcy, którzy skorzystali z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej, takich jak przestój ekonomiczny i obniżony wymiar czasu pracy, stanęli przed dylematem, czy kontynuować finansowanie wpłat do PPK. Część ekspertów wskazuje na konieczność zmiany przepisów tarczy - pisze w komentarzu Łukasz Jasiński, ekspert ds. PPK w Contract Administration.
Ratunek dla przedsiębiorców. Poradnik po rozwiązaniach tarcz antykryzysowych
Mnogość rozwiązań przygotowanych przez rząd i instytucje finansowe sprawia, że firmy mogą stracić możliwość pozyskania dodatkowego kapitału lub narzędzi niezbędnych do przetrwania. Wraz z ekspertami przygotowaliśmy cykl poradników dla firm w trudnej sytuacji.
Nie daj się naciąć! Jak sprawdzić kontrahenta
Nowy kontrahent i obietnica milionowych zysków mimo kryzysu? Brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwe? Radzimy, jak dokładnie prześwietlić kontrahenta i ograniczyć ryzyko straty pieniędzy lub towarów.
Wyzwania pracy zdalnej. Kto będzie chciał wrócić do biura?
Przyspieszony kurs pracy zdalnej, z którym mierzą się teraz pracownicy, ma swoje słabe strony. Główna trudność to brak bezpośrednich interakcji z innymi – tęskni za tym aż połowa zatrudnionych. 18 proc. wskazuje, że brakuje im własnej przestrzeni do pracy, a 12 proc.w domu nie ma dostępu do tak profesjonalnego sprzętu jak w biurze.
Polskie firmy planowały zakup 800 tys. aut. Co zmienił kryzys?
Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r. blisko 18 proc. z ponad 2 milionów podmiotów z sektora MŚP planowało inwestycje w rozwój firmowych flot – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na zlecenie Carefleet. Gdyby przedsiębiorcy zrealizowali swoje deklaracje, do mikro, małych i średnich firm w Polsce trafiłoby nawet 800 000 nowych i używanych samochodów.
Samozatrudnieni będą mogli skorzystać z pieniędzy od PFR?
Rzecznik MŚP wnioskuje do wiceprezes rady ministrów, Jadwigi Emilewicz, o wydanie objaśnień prawnych w przedmiocie warunków skorzystania z tzw. Tarczy finansowej przez mikroprzedsiębiorców. Chodzi o pieniądze z Polskiego FUnduszu Rozwoju.
Pomoc dla przedsiębiorców. Sprawdź zasady kumulacji programów pomocowych
Mnogość różnych rozwiązań dla przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa może powodować problemy związane z rozliczaniem skumulowanych dotacji. UOKiK przygotował specjalną tabelę, której celem jest przedstawienie najważniejszych zasad kumulacji.
Autotest. Zwykle oszczędna, zawsze praktyczna
Škoda Superb iV to najnowszy model czeskiej marki, a w zasadzie to szczególna wersja dobrze znanego już auta. Škoda do swojej gamy dołączyła, po raz pierwszy w historii, hybrydę. I to nie byle jaką! To auto, którego baterie można ładować z gniazdka, a w razie potrzeby jeździć, wykorzystując wyłącznie energię elektryczną.
Auto na kryzys. Wywiad
Dziś najlepsze z punktu widzenia klienta są auta elektryczne zasilane z gniazdka (PHEV). Auta w pełni elektryczne to kolejny krok, za 5 do 10 lat. Niestety, obecny kryzys związany z koronawirusem najprawdopodobniej zahamuje cały proces – mówi Adam Męciński, dyrektor generalny MMC, importera marki Mitsubishi.
Wirus dogonił motoryzację
Zatrzymane setki fabryk na całym świecie, zamknięta część salonów sprzedaży, niemal całkowity brak popytu na auta i ogromne problemy z dostawami podzespołów – to obraz branży motoryzacyjnej w czasach pandemii. Koncerny motoryzacyjne szykują się na cięcia, podobnie jak tysiące ich dostawców.
Zasada Franza Maurera. Felieton
Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. To słynne zdanie Benjamina Franklina, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Zasada ta została jednak w swojej drugiej części niedawno zakwestionowana przez państwo polskie. Czyżby jakieś fiskalne obciążenia miały być zniesione w ramach nowego programu „Podatki minus”?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Maj 2020
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Maj 2020
Elastyczna przestrzeń Brain Embassy – remedium na wszystkie czasy
Wraz z pojawieniem się Covid-19 normalne funkcjonowanie przedsiębiorstw z wielu branż zostało zaburzone. Te firmy, które mogły sobie na to pozwolić, wysłały pracowników do domów, aby stamtąd wykonywali obowiązki bez podejmowania ryzyka związanego z zakażeniem. W oczywisty sposób odbiło się to na rynku biurowym.
Rewolucja w biurach
Większość firm właśnie musiała przejść na pracę zdalną. To rewolucja wieńcząca ewolucję. Po ustaniu kryzysu praca w biurach nie będzie już wyglądała tak jak do marca 2020 r.
Jawność, To się opłaca
Jawność wynagrodzeń w polskich firmach to rzadkość. A okazuje się, że takie rozwiązanie przynosi same korzyści. A przede wszystkim oszczędności. Podpowiadamy, jak krok po kroku przeprowadzić taką firmową rewolucję, by zarobić i sobie nie zaszkodzić.
Chcę sprzedać firmę. Jak to zrobić?
W przypadku sprzedaży udziałów w spółce z o.o. należy:
Ile warta jest twoja firma
Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać swoją firmę, szukasz inwestora, czy też chcesz usprawnić efektywność biznesową – wiedza o tym, ile warta jest firma, ma kluczowe znaczenie w biznesie. Oto proste sposoby jak ją zdobyć.
Jak pracownicy budują markę firmy
Marka to nie tylko firma. Daj swoim pracownikom błyszczeć i budować swoje marki osobiste, a dostaniesz fantastyczną wizytówkę firmy. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić, a pracownikom stworzyć odpowiednie warunki.
Kategorie i zwycięzcy badania Marka Godna Zaufania 2020
Oto wyniki najnowszej edycji badania Marka Godna Zaufania
Marka Godna Zaufania 2020. Czołówka trzyma się mocno
W naszym badaniu nie pytamy przedsiębiorców, od kogo kupują produkty i usługi, ale o to, komu z dostawców najbardziej ufają. Bo zaufanie w biznesie, zawsze przecież ważne, stało się w ostatnich latach fundamentem rozwoju i wzrostu firm. A w trudnych czasa
Nowe produkty ARP S.A. wspierają przedsiębiorców w czasie epidemii
Nowe produkty przygotowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu w związku z trwającą epidemią koronawirusa mogą wspomóc polskie firmy w tym trudnym czasie.
Jak nie upaść (lub przynajmniej zrobić to szybko)
Złożyć wniosek o upadłość czy rozpocząć postępowanie restrukturyzacyjne? Kiedy i jak się do tego zabrać? A może ogłosić upadłość konsumencką? Niestety przed takimi bolesnymi dylematami stanęło właśnie dziesiątki tysięcy firm.
Co kupić, kiedy inni drżą ze strachu
Pandemia COVID-19, poza wieloma innymi problemami, stawia jeszcze jeden – gdzie mają ulokować gotówkę szczęśliwcy, którzy jeszcze nią dysponują? I czy bezpieczne przystanie w ogóle istnieją?
Tarcza antykryzysowa. Spis wszystkich korzyści dla firm [OPRACOWANIE]
31 marca weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. 3 kwietnia został opublikowany projekt poprawek do tej nowelizacji, który trafił do Sejmu. Oto założenia tych przepisów opracowane przez redakcję My Company Polska.