Opel Grandland X - pozory mylą, czyli hybrydowy SUV

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Opel Grandland X to rodzinny minivan o dość konserwatywnej stylizacji. W testowanej wersji to hybryda, której akumulatory można ładować z gniazdka. Kto by pomyślał, że tego rodzaju auto może budzić emocje. A jednak! Ten Opel potrafi zaskakiwać.

Na rynku jest teraz mnóstwo SUV-ów średniej wielkości, i do takich należy właśnie Opel Grandland X. Można go kupić w przeróżnych wariantach, w tym z ledwie 1,2-litrowym silnikiem na benzynę o mocy 130 KM. To nie jest zbyt szybkie auto. Do wyboru mamy też kilka mocniejszych wersji benzynowych i dwa oszczędne diesle. A który Grandland X pali najmniej? Otóż ten najmocniejszy. Jak to możliwe? Proste: najwięcej koni ma wersja hybrydowa, w której pracuje zarówno silnik spalinowy (ma moc 200 KM), jak i dwa silniki elektryczne o mocach 110 KM (napędza przednie koła) i 113 KM (zamontowany jest przy tylnych kołach). W sumie cały napęd – za sprawą odpowiednio dobranych przełożeń – daje do dyspozycji aż 300 KM! Jak na rodzinnego SUV-a o stonowanej sylwetce, to naprawdę spora niespodzianka.

To nie jest zwykła hybryda, lecz taka, którą można ładować z gniazdka. Zbudowano ją na francuskiej platformie EMP2, na której powstały m.in. Peugeot 3008 oraz Citroën C5 Aircross. To świetne podwozie, które już na etapie projektowania dostosowano do użycia napędem elektrycznym. W testowanym Grandlandzie X Hybrid mamy zatem zestaw litowo-jonowych baterii, które po pełnym naładowaniu pozwalają przejechać teoretycznie niemal 60 km (w praktyce – niespełna 40 km). W mieście to sprawdza się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2020 (61)

Więcej możesz przeczytać w 10/2020 (61) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ