Ważny dzień w sejmie. Parlament zajmie się estońskim CIT i opodatkowaniem spółek komandytowych

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Dziś rozpoczyna się posiedzenie sejmu. W harmonogramie prac znajdują się m.in. ważne zmiany dla przedsiębiorców.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sejm zajmie się dziś m.in. drugim czytaniem rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym. Chodzi o tzw. estoński CIT. Oprócz tego w sejmie powróci temat zmian w ustawach podatkowych w zakresie objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych.

Przypomnijmy, w raporcie opracowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny oszacowano, że z preferencji w zakresie tzw. estońskiego CIT-u będzie mogło skorzystać ok. 200 tys. spółek. Proponowane rozwiązanie zakłada brak poboru podatku (zaliczek i podatku rocznego) tak długo, jak długo dochód pozostaje w firmie. Oznacza to, że podatnik zamiast odprowadzić zaliczki i płacić roczny CIT będzie mógł inwestować te środki w swój biznes, a opodatkować dochód dopiero w momencie uwolnienia zysków i wypłacenia ich wspólnikom. Przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2021 r.

Zmiany w zakresie podatku CIT dla spółek komandytowych miałyby wejść w życie 1 maja 2021 roku. Zgodnie z obecnym projektem komplementariusz spółki komandytowej będzie podlegał opodatkowaniu 19 proc. podatkiem dochodowym. Komplementariusz będzie mógł pomniejszyć podatek od dywidendy o zapłacony przez spółkę podatek CIT. 

Zdaniem ministerstwa finansów spółki komandytowe są wykorzystywane do wyprowadzania środków do rajów podatkowych. Z takim podejściem nie zgadzają się organizacje pracodawców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY