PFR zaczyna kontrole – Jak się do nich przygotować

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Proces przyznawania subwencji w ramach Tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju został już zakończony. Teraz firmy muszą zacząć proces przygotowań do rozliczania pieniędzy, a PFR już rozpoczyna kontrole. Jak uniknąć problemów?

Jak komentują przedstawiciele PFR, subwencje otrzymało łącznie 345 tys. przedsiębiorstw. Łączna wartość wsparcia wyniosła 60,5 mld zł. Dla tysięcy firm te pieniądze były ostatnim kołem ratunkowym. Inne dzięki nim zwiększyły płynność i nie tylko spłaciły kontrahentów, ale także utrzymały zatrudnienie. Teraz nadchodzi jednak czas rozliczeń.

– Obecnie we współpracy z KAS, CBA oraz innymi służbami za pomocą specjalnych algorytmów przeszukujemy bazę firm w celu wyszukania anomalii i nietypowych zdarzeń – informuje „My Company Polska” Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR. Jak zaznacza, takie kontrole nie będą miały masowego charakteru i będą opierały się na danych dostępnych w rejestrach publicznych. – Sposób postępowania będzie zależał od indywidualnych okoliczności. Na początku będziemy prosić firmę o złożenie wyjaśnień, ewentualnie o zwrot subwencji. W uzasadnionych przypadkach będziemy również mieć możliwość skierowania sprawy do odpowiednich służb lub organów – komentuje. 

Czego szuka PFR?

Przedstawiciele PFR będą weryfikowali firmy szczególnie pod kątem zgodności ich wniosków z regulaminem przyznawania pomocy. Pierwsza weryfikacja nastąpiła w momencie składania wniosku, ale teraz pracownicy funduszu dokładnie sprawdzą informacje udzielone przez przedsiębiorców oraz zarządzanie pozyskanymi pieniędzmi. Sam PFR w komentarzu zwraca uwagę na trzy podstawowe kwestie.

Pierwsza to sposób wydawania pieniędzy. – Subwencja powinna być przeznaczona na cele zgodne z postanowieniami umowy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 11/2020 (62)

Więcej możesz przeczytać w 11/2020 (62) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ