Chmura w pięciu krokach
Grafika: Adobe Stock1. Określamy nasze potrzeby
Jakim problemom zaradzi przeniesienie danych firmy do chmury? W większości przypadków pozwoli zoptymalizować koszty, pozwala na skalowalność (łatwo jest zwiększać dostępne zasoby w miarę potrzeb), może też poprawić efektywność procesów biznesowych, np. dzięki łatwiejszej współpracy i z teoretycznie dowolnego miejsca na całym globie (oczywiście takiego, w którym jest dostępny w miarę szybki internet).
Migrację do chmury trzeba jednak zacząć od zbudowania planu, który uwzględniałby realne potrzeby poszczególnych działów. Przenosiny realizowane na siłę są bez sensu i mogą powodować więcej szkód niż korzyści. Pamiętajmy, że przejście do chmury to nie tylko wielka zmiana w dziale IT, ale też w budżetowaniu, a nawet w sposobie działania całej firmy. Działanie to traktujmy więc jako inwestycję. Jeśli z wstępnych wyliczeń okaże się, że nie można liczyć na zwrot tego wydatku, to lepiej poczekać.
Na co zatem zwrócić uwagę? Na pewno na aplikacje, które stosujemy w firmie. Nie wszystkie będą dobrze działać, gdy dane zostaną przeniesione na zewnątrz. Czasem może być konieczna zmiana oprogramowania, a to się wiąże z konwersją baz danych – to dodatkowy koszt. Ponadto, niektóre komercyjne pakiety mają licencje, które nie przewidują działania w chmurze – to kolejny problem, który trzeba rozwiązać. Czasem potrzebna będzie integracja takiego oprogramowania...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 10/2020 (61) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.