Kompetencje dla sektorów – oferta dla przedsiębiorców

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ruszyła z programami Kompetencje dla sektorów. Ich celem jest dofinansowanie wsparcia dla mikro-, małych, średnich, ale także dużych przedsiębiorstw w obszarze szkoleń, doradztwa i studiów podyplomowych. Wnioski można składać, w zależności od programu, do 31 sierpnia 2023 roku lub 30 czerwca 2022 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pandemia bardzo mocno uderzyła w gospodarkę. Nie da się wymienić jednej konkretnej branży, która w największy sposób ucierpiała przez epidemię, jednak z trudnościami zmagają się z pewnością zajmujący się turystyką – hotelarze zmagają się z kryzysem, z jakimi nigdy nie mieli do czynienia, a przewoźnicy, zwłaszcza lotniczy, notują rekordowe straty. Źle się dzieje na rynku mody, bo choć internetowe sklepy mają się całkiem dobrze, to stacjonarne placówki odwiedza coraz mniej klientów. Branża motoryzacyjna? Jeszcze kilka miesięcy temu poszczególne marki planowały rozbuchane działania reklamowe, teraz budżety są przekierowywane na zespoły mające utrzymać sprzedaż na jako takim poziomie.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła programy mające pomóc przetrwać im ten trudny okres. - Nowa rzeczywistość może wymagać od nas nowych umiejętności – twierdzi Iwona Augustynowicz z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP. Dlatego na szczególną uwagę zasługują programy Kompetencje dla sektorów. To fundusze na usługi rozwojowe (usługi szkoleniowe, usługi doradcze, studia podyplomowe), które zawarte zostały w rekomendacjach Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Na wsparcie rozwoju przedsiębiorstw zgodnie z wytycznymi Rad Sektorowych czeka ponad 8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, tak więc jest się o co starać.

Sektorowe Rady ds. Kompetencji to inicjatywy oddolne – branża pomaga kierować wsparcie dla samej branży. 17 wybranych rad umożliwia prowadzącym firmę oddziaływanie na usługi edukacyjne i wybór najbardziej pożądanych. To odpowiedź na zapotrzebowania rynku. Według najnowszych statystyk ponad połowa Polaków ma wyższe wykształcenie, mimo tego co czwarty przedsiębiorca ma problem z pozyskaniem pracownika o pożądanych kompetencjach. Ponadto od niedawna Sektorowe Rady ds. Kompetencji uczestniczą też w tworzeniu i opiniowaniu wytycznych bezpieczeństwa dla pracowników i klientów poszczególnych branż.

Pierwszy program Kompetencje dla sektorów to wsparcie dla przedsiębiorstw działających w branżach: budowalnej, finansowej, turystycznej, IT, mody i innowacyjnych tekstyliów, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej oraz motoryzacyjnej z uwzględnieniem elektromobilności. Natomiast z działania Kompetencje dla sektorów 2 mogą skorzystać podmioty prowadzące firmę z branży mody i innowacyjnych tekstyliów. W obu przypadkach unijne dofinansowanie czeka na mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które planują przeszkolić pracowników, a które spełniają warunki uzyskania pomocy de minimis lub pomocy publicznej oraz zobowiązują się do wniesienia wkładu prywatnego w wysokości nie mniejszej niż 20 proc. kwoty wsparcia.

Usługi rozwojowe, na które można przeznaczyć dofinansowanie są co do zasady świadczone za pośrednictwem Bazy Usług Rozwojowych, która pełni rolę platformy gromadzącej w jednym miejscu szeroką ofertę poszukiwanych szkoleń. Szczegóły dotyczące programów można znaleźć na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ