Wydanie 3/2021 (66) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2021 (66)

Data publikacji: 02.03.2021

Nagrywam bez scenariusza. Wywiad z Blowkiem

Kiedy moi znajomi spotykali się, imprezowali, to ja siedziałem przed komputerem i montowałem. Nie żałuję tego, bo dzięki filmom jestem w tym miejscu, w którym jestem. Swój pierwszy milion zarobiłem po mniej więcej trzech latach działania – mówi Karol Gązwa, youtuber znany jako Blowek.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2021 (66)

1

Edytorial

Kto następny

Kiedy piszę te słowa, mieszkańcy Australii wchodząc na strony Facebooka, zamiast wiadomości widzą białe plamy. Na platformie nie da się udostępnić linku do żadnego, nawet najbardziej wiarygodnego portalu informacyjnego.

10

Pełny obraz

Sądny dzień dla banków. Pełny obraz Kuczyńskiego

Pod koniec marca Sąd Najwyższy wyda orzeczenie, które wskaże jak należy interpretować sprawy kredytów frankowych. Jeśli stanie po stronie frankowiczów, banki może czekać ostry zjazd w dół. Chyba że się wcześniej dogadają.

12

Wywiady

Sprzątanie po neoliberalizmie

Cyfrowi giganci – tacy, jak Google, Facebook czy Amazon – wkroczyli na niezagospodarowany teren i niemal całkowicie go skolonizowali, przy okazji przejmując dużą część naszego życia – mówi Jan Zygmuntowski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego.

24

Wywiady

Nagrywam bez scenariusza. Wywiad z Blowkiem

Kiedy moi znajomi spotykali się, imprezowali, to ja siedziałem przed komputerem i montowałem. Nie żałuję tego, bo dzięki filmom jestem w tym miejscu, w którym jestem. Swój pierwszy milion zarobiłem po mniej więcej trzech latach działania – mówi Karol Gązwa, youtuber znany jako Blowek.

30

Ludzie

Rzemiosło – reaktywacja

Potrafili wykorzystać tradycyjne rzemiosło, aby zbudować nowoczesną markę. Poznajcie kaletników, pucybutów i tapicerów nowej generacji.

34

Ludzie

Jak Polak podbił Filipiny

Polski fintech został liderem transformacji cyfrowej banków na Filipinach. Nextbank podbija serca azjatyckich bankierów, ale cały czas myśli o Europie. W tle zaś stoi gigant z Rzeszowa.

36

Ludzie

Gryfnie, czyli fajnie

Produkty pozwalające wyrazić lokalną tożsamość to świetny pomysł na biznes. Najlepszym dowodem na to jest Gryfnie – portal internetowy i sieć sklepów promujących śląską godkę.

38

Ludzie

Inwestycje z robotem

Juraj Hrbatý i Radoslav Kasík wspierani przez słowackiego miliardera Ivana Chrenko rewolucjonizują rynek inwestycji. Stworzyli Finax, pierwszego inwestycyjnego robodoradcę. Teraz wchodzą do Polski. Pomaga im w tym Przemysław Barankiewicz.

40

Ludzie

Tabliczki na medal

We Włoszech zakochali się w czekoladzie. W Kostaryce podejrzeli, jak się ją wyrabia. W Węgierskiej Górce zrobili, a dwa lata później w Londynie odebrali za nią „czekoladowe Oscary”.

43

Ludzie

Najbogatszy człowiek świata

Istota marszu do przodu – mówi Bezos – polega na tym, że dopadają cię problemy, ponosisz porażki i po wielokroć musisz zawracać, aby zaczynać wszystko od początku. Używasz swojej pomysłowości i próbujesz wymyślić siebie, przełamując ograniczenia.

46

Felietony

Anioły i demony

Z jednej strony w naszym społeczeństwie brakuje myślenia strategicznego i długoterminowego. Z drugiej jednak tkwi silny pierwiastek ambicji, który często ujawnia się właśnie w dziedzinie nauki i technologii.

50

Wywiady

Polski biznes zakasuje rękawy [WYWIAD]

Nauczeni jesteśmy, żeby w trudnych sytuacjach nie narzekać, lecz intensywnie brać się do pracy. W momencie kryzysu związanego z pandemią, ta umiejętność bardzo się przydaje – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A., nadzorująca Pion Bankowości Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

54

Rynki

Jeszcze w zielone nie gramy

Wystarczyło 40 min, by Kombinat Konopny zebrał 4 mln zł. Polski rynek konopi się rozpędza i zaraz będzie warty 2 mld zł. A to i tak ostrożne szacunki. Choć ze względu na klimat moglibyśmy być konopną potęgą, to dopiero się rozkręcamy.

58

Rynki

Mata dla ciała i duszy

W okresie pandemii błyskawicznie wzrosła popularność jogi, którą można praktykować w domu, bez żadnych drogich sprzętów. Dzięki temu rynek mat do ćwiczeń przeżywa rozkwit.

62

Rynki

Wojna z gigantami

Ministerstwo Cyfryzacji chce wypowiedzieć wojnę społecznościowym gigantom, takim jak Facebook, Twitter czy Instagram. Pytanie, czy nie jest to walka Dawida z Goliatem. I czy w tym przypadku ten pierwszy ma na pewno czyste intencje.

73

Finanse

Wielka kukurydziana hossa

Globalna produkcja i konsumpcja żywności tworzą siły wrażliwe nawet na niewielkie zakłócenia – ubytek 1 proc. produkcji zostanie szybko dostrzeżony przez rynki finansowe. Można na tym zarobić (lub po prostu się chronić), także nie ruszając się z GPW.

76

Finanse

Biznes i nauka, czyli małżeństwo doskonałe

Oszczędzanie wody, energii, recykling, nowe technologie materiałowe – nad takimi, może niezbyt spektakularnymi, ale potencjalnie bardzo opłacalnymi rozwiązaniami pracują wspólnie polskie firmy i naukowcy. Coraz większe znaczenie ma interdyscyplinarne podejście. Rola współpracy pomiędzy biznesem a nauką rośnie.

79

Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne, które spłacają się same

MilleSun to nowa oferta Millennium Leasing. Program jest kierowany do przedsiębiorców, którzy chcą realnie obniżyć koszty energii elektrycznej, zależy im na budowie ekologicznego wizerunku, a także cenią niezależność energetyczną. Jeśli chcemy przyczynić się do lepszej ochrony środowiska, warto dać innym przykład i budować świadomość społeczną za pomocą własnych instalacji fotowoltaicznych.

80

Zarządzanie

Nastawienie jest buforem [WYWIAD]

Jak utrzymać pracowników pozytywnie nastawionych do pracy w sytuacji kryzysu – radzi dr hab. Paweł Jurek, psycholog z Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku.

92

Raporty

Raport Zielony Ład. Przełomy zielonej transformacji [WYWIAD]

Inwestycje w zieloną energię spłacają się same. A na koniec firma zostaje z minielektrownią, która przez następnych 20 lat produkuje prąd prawie za darmo – mówi Adam Hirny, dyrektor Biura ds. Programów Zrównoważonego Rozwoju w Banku BNP Paribas.

94

Marka Godna Zaufania

Marka Godna Zaufania: Liczą się wartości

W internecie marka podlega nieustannej ocenie. Tutaj szybko wykrywane są ściemy i fałszywe intencje. Dlatego trzeba być do bólu szczerym, szybko reagować na kryzysy i nie przesadzać z komunikowaniem – mówili uczestnicy debaty Marki Godnej Zaufania.

99

Akademia młodego szefa

Akademia młodego szefa. Jak zarządzać szefem

Określenia „zarządzanie szefem” czy „zarządzanie do góry” brzmią jak oksymoron. Ale już na początku lat 80. psychologowie John Gabarro i John Kotter przekonali świat biznesu, że to bardzo przydatna umiejętność. Podpowiadamy, jak mieć wpływ na swoich przełożonych.

102

Raporty

Raport PPK. Ostatni dzwonek na wdrożenie

Od kilku tygodni trwa ostatni etap wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych w najmniejszych firmach i jednostkach finansów publicznych. Jeśli jeszcze w twojej firmie proces ten nie został uruchomiony, nie ma na co czekać!

105

Raporty

Raport PPK. Program dla instytucji publicznych

Ostatni etap wdrożenia PPK to także ważna chwila m.in. dla samorządów czy jednostek administracji rządowej. One również muszą uruchomić program. I tu pojawia się więcej problemów.

108

Nowe technologie

Smartfony – rewolucja się skończyła

Jeszcze kilka lat temu w kolejnych generacjach smartfonów można było się dopatrzyć rewolucyjnych rozwiązań. Teraz podlegają one powolnej ewolucji, co nie znaczy jednak, że 2021 r. nie będzie ciekawy. Wręcz przeciwnie – otrzymamy wiele rozwiązań, które poprawią komfort i ulepszą to, co już teraz jest dostępne.

116

Nessun dorma!

Czarne risotto, barwione kleistą sepią z kałamarnicy, było ulubionym daniem genialnego Luciano Pavarottiego. Włoski tenor wcinał je zawsze przed koncertem lub sesją nagraniową nowej płyty. Jak przystało na światową megagwiazdę opery, miał swoje ekscentryczne rytuały. Piętrzący się na jego talerzu kopczyk z czarnym risotto musiał być zawsze zwieńczony cienkim płatkiem 24-karatowego złota, bo jest ono nie tylko najdroższe, ale też podobno najsmaczniejsze.