1
Biznes dla zuchwałych
85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.
Data publikacji: 02.02.2021
Wiemy, że w październiku ubiegłego roku były wywierane naciski na Verlagsgruppe, by nie sprzedawać nam żadnych mediów. Podobne naciski były też w tej sprawie bezpośrednio na Polska Press – mówi Adam Burak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Komunikacji i Marketingu
Grzegorz Sadowski i Marcin Dzierżanowski
1
85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.
4
10
Banki centralne zdjęły rękawiczki i zaczęły bezpośrednio finansować rządy. Czy to osłabi złotego? Raczej nie. Może okazać się, że w tym roku będzie rządził właśnie złoty, który jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków rozwijających się.
12
Wiemy, że w październiku ubiegłego roku były wywierane naciski na Verlagsgruppe, by nie sprzedawać nam żadnych mediów. Podobne naciski były też w tej sprawie bezpośrednio na Polska Press – mówi Adam Burak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Komunikacji i Marketingu
18
W pandemii turystyka zamarła. W ostatnich miesiącach palmy widzieliśmy wyłącznie na ekranach monitorów, a kąpiele w ciepłym morzu zamieniliśmy na piątki w wannie. Pewnie niejednemu z nas przyszła do głowy myśl „a może by tak wszystko rzucić i, jak tylko otworzą granice, uciec na rajską wyspę?”. Podpowiadamy jak to zrobić. I jeszcze na tym zarobić.
24
O tajnikach prowadzenia biznesu w egzotycznych krajach opowiada dr Malwina Bakalarska, certyfikowana trenerka i konsultantka biznesu, właścicielka marki szkoleniowej BakalaRSKa
25
W dużych miastach ciągle jest dużo do zrobienia w walce ze smogiem. Do tego mamy też inny trend: starzejące się społeczeństwo. Jakie rozwiązania są wdrażane, aby stawić czoło tym wyzwaniom?
28
W najbliższych latach duże miasta czeka wiele zmian. Za sprawą 5G trafi do nich więcej rozwiązań, które ułatwią transport. Do tego pojawiają się usługi mobilne w modelu MaaS, dzięki którym mieszkańcy zyskają łatwiejszy dostęp do nowoczesnych środków transportu i nie tylko.
32
Musimy działać tu i teraz, bo tylko w ten sposób możemy uratować planetę i nasze miasta. W Krośnie Odrzańskim cała sieć wodociągowa jest już smart i sama wykrywa awarie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu wodą we Wrocławiu w ciągu roku zaoszczędzono 500 mln l wody – mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.
35
Elektromobilność w Polsce nie rozwinie się, jeśli nie będziemy mieć wystarczającej liczby stacji ładowania i odpowiednio rozbudowanej infrastruktury. Dużo zależy tutaj od działań koncernów paliwowych. Sprawdzamy dotychczasowe efekty.
38
Obecnie ludzie coraz częściej decydują się na rower czy elektryczną hulajnogę. W przyszłości mamy przestawić się na pojazdy elektryczne z bateriami czy te zasilane wodorem, a także na bardziej nowatorskie środki transportu. Dużo się zmieni.
40
Współpraca między biznesem a uczelniami to dziś jedna z kluczowych spraw dla przyszłości zarówno nauki, jak i gospodarki – mówi prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego, która rozpoczyna strategiczną współpracę z magazynem „My Company Polska”.
46
Krzemień pasiasty występuje tylko w jednym miejscu na globie – w okolicach Sandomierza. Produkowana z niego biżuteria podbija świat, jednak, bez ochrony prawnej, rodzimemu rynkowi tego minerału może zagrozić chińska ekspansja.
50
Od początku swojej działalności zpapieru.pl wyprodukowało prawie 24 mln opakowań i materiałów reklamowych. Ich sukces to umiejętność dotarcia zarówno do dużych firm, jak i początkujących przedsiębiorców.
52
Założona przez dwie Polki firma produkująca skarpetki z humorystycznymi motywami podbiła serca Irlandczyków. Dotychczas Irish Socksciety sprzedało ok. 200 tys. par skarpetek, wśród ich użytkowników jest były premier Irlandii Leo Varadkar.
54
Dwie Polki w środku szalejącej pandemii porzuciły dotychczasowe życie na Wyspach Brytyjskich, wróciły do kraju i szykują się do zrewolucjonizowania globalnego przemysłu. Poznajcie coat-it.
58
Internet rzeczy staje się nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. I co istotne, tworzenie rozwiązań z nim związanych jest domeną małych i średnich firm. Giganci są co najwyżej konsumentami.
60
Historię piszą zwycięzcy. Któż nie słyszał o sukcesach SpaceX, Stripe’a czy Airbnb? Rynek startupów ma jednak drugie oblicze.
64
Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.
66
Teoretycznie byliśmy skazani na Cyberpunka – to uniwersum, które ma w sobie wszystko, by zawładnąć umysłami odbiorców na całym świecie. Na razie jednak zamiast cybersukcesu, mamy cyberporażkę. Ale Night City nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.
70
Polska jest jednym z największych producentów szachów na świecie. Sukces serialu „Gambit królowej” oraz przymusowa izolacja z powodu pandemii to dla branży prawdziwy wiatr w żagle.
73
Tam, gdzie jedni przegrywają, inni zyskują. Nowa rzeczywistość to również nowe okazje biznesowe.
77
Jeszcze nigdy pracodawcy tak bardzo nie interesowali się zdrowiem swoich pracowników. Pandemia co prawda przyniosła odwrót od typowych benefitów, ale pojawiają się nowe rozwiązania.
79
Coraz więcej firm decyduje się na realizację szybkich testów antygenowych, które umożliwiają skuteczną weryfikacją stanu zdrowia pracowników. Ich wyniki pojawiają się w kilka minut, co daje szanse na szybkie odizolowanie osoby zarażonej od reszty zespołu i dalsze nieprzerwane funkcjonowanie firmy.
80
Nowe, ambitne projekty potrzebują finansowania. W postcovidowej gospodarce najbardziej liczy się szybkość działania i elastyczność rozwiązań.
82
Rok 2020 był rekordowy dla sektora e-commerce. 2021 będzie również rokiem wzrostu. Im dłużej zwlekamy, tym trudniej będzie wyciąć z tego tortu kawałek dla siebie.
84
Praca zdalna, praca hybrydowa, nowe aplikacje do realizacji projektów… Zarządzanie firmą przenosi się w zupełnie nowy wymiar.
88
O co zapytać na rozgrzewkę, na jakie błędy poznawcze uważać i jak sprawdzić motywację kandydata, by dzięki rozmowie kwalifikacyjnej wybrać dobrego pracownika, radzi dr hab. Paweł Korzyński, headhunter i kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi Akademii Leona Koźmińskiego
91
Odchodzę do konkurencji – oznajmia nam ceniony przez nas pracownik. Podpowiadamy, co zrobić, by wpłynąć na zmianę jego decyzji.
94
Na wczesnym etapie rozwoju startupu, kiedy jest tylko kilka slajdów w PowerPoincie, zero danych i sensownych wskaźników finansowych, inwestorzy skupiają się na trzech rzeczach: ludziach, produkcie i rynku.
98
Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.
101
Jak poradzić sobie z podwładnym, który liczył na to, że obejmie nasze stanowisko i teraz rozczarowany brakiem awansu podburza zespół przeciwko nam? Oto nasze case study, czyli studium przypadku.
104
Posiadanie kryptowalut, niezależnych od banków centralnych, daje iluzję odporności na odkładany z roku na rok krach systemu finansowego. Ale jego podstawa jest taka sama jak walut fiducjarnych – wiara w to, że jest coś wart.
106
Producenci telewizorów prześcigają się w promowaniu nowych technologii, które jeszcze bardziej poprawić mają jakość obrazu. Mamy więc coraz wyższe rozdzielczości, coraz lepsze odwzorowanie kolorów, a na pokładzie odbiorników TV szybkie procesory wykorzystujące sztuczną inteligencję.
109