Wydanie 2/2021 (65) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2021 (65)

Data publikacji: 02.02.2021

Czysty biznes, zero polityki? "Dzisiaj wszystkiemu można nadać kontekst polityczny"

Wiemy, że w październiku ubiegłego roku były wywierane naciski na Verlagsgruppe, by nie sprzedawać nam żadnych mediów. Podobne naciski były też w tej sprawie bezpośrednio na Polska Press – mówi Adam Burak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Komunikacji i Marketingu

Grzegorz Sadowski i Marcin Dzierżanowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 2/2021 (65)

1

Edytorial

Biznes dla zuchwałych

85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.

10

Pełny obraz

Król złoty. Czy warto dziś kupować złotówkę?

Banki centralne zdjęły rękawiczki i zaczęły bezpośrednio finansować rządy. Czy to osłabi złotego? Raczej nie. Może okazać się, że w tym roku będzie rządził właśnie złoty, który jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków rozwijających się.

18

Ludzie

Hotel na Jamajce, podróże po buszu. Ci Polacy rzucili wszystko i robią biznes w tropikach

W pandemii turystyka zamarła. W ostatnich miesiącach palmy widzieliśmy wyłącznie na ekranach monitorów, a kąpiele w ciepłym morzu zamieniliśmy na piątki w wannie. Pewnie niejednemu z nas przyszła do głowy myśl „a może by tak wszystko rzucić i, jak tylko otworzą granice, uciec na rajską wyspę?”. Podpowiadamy jak to zrobić. I jeszcze na tym zarobić.

28

Raporty

Raport Elektromobilność. Miasto przyszłości

W najbliższych latach duże miasta czeka wiele zmian. Za sprawą 5G trafi do nich więcej rozwiązań, które ułatwią transport. Do tego pojawiają się usługi mobilne w modelu MaaS, dzięki którym mieszkańcy zyskają łatwiejszy dostęp do nowoczesnych środków transportu i nie tylko.

32

Raporty

Raport Elektromobilność. Technologia ma służyć [WYWIAD]

Musimy działać tu i teraz, bo tylko w ten sposób możemy uratować planetę i nasze miasta. W Krośnie Odrzańskim cała sieć wodociągowa jest już smart i sama wykrywa awarie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu wodą we Wrocławiu w ciągu roku zaoszczędzono 500 mln l wody – mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

38

Raporty

Raport Elektromobilność. Transport teraz i po pandemii

Obecnie ludzie coraz częściej decydują się na rower czy elektryczną hulajnogę. W przyszłości mamy przestawić się na pojazdy elektryczne z bateriami czy te zasilane wodorem, a także na bardziej nowatorskie środki transportu. Dużo się zmieni.

58

Felietony

Dla małych firm IoT to środowisko naturalne

Internet rzeczy staje się nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. I co istotne, tworzenie rozwiązań z nim związanych jest domeną małych i średnich firm. Giganci są co najwyżej konsumentami.

64

Prawo i podatki

Jest podatek, to jest i sposób na podatek

Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.

70

Strategie

Biznesowy gambit

Polska jest jednym z największych producentów szachów na świecie. Sukces serialu „Gambit królowej” oraz przymusowa izolacja z powodu pandemii to dla branży prawdziwy wiatr w żagle.

98

Finanse

Faktoring wchodzi na nowe tory

Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.

101

Zarządzanie

Trudne początki. Case study

Jak poradzić sobie z podwładnym, który liczył na to, że obejmie nasze stanowisko i teraz rozczarowany brakiem awansu podburza zespół przeciwko nam? Oto nasze case study, czyli studium przypadku.

106

Nowe technologie

Telewizor jak komputer

Producenci telewizorów prześcigają się w promowaniu nowych technologii, które jeszcze bardziej poprawić mają jakość obrazu. Mamy więc coraz wyższe rozdzielczości, coraz lepsze odwzorowanie kolorów, a na pokładzie odbiorników TV szybkie procesory wykorzystujące sztuczną inteligencję.