Wydanie 2/2021 (65) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2021 (65)

Data publikacji: 02.02.2021

Czysty biznes, zero polityki? "Dzisiaj wszystkiemu można nadać kontekst polityczny"

Wiemy, że w październiku ubiegłego roku były wywierane naciski na Verlagsgruppe, by nie sprzedawać nam żadnych mediów. Podobne naciski były też w tej sprawie bezpośrednio na Polska Press – mówi Adam Burak, członek zarządu PKN ORLEN ds. Komunikacji i Marketingu

Grzegorz Sadowski i Marcin Dzierżanowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2021 (65)

1

Edytorial

Biznes dla zuchwałych

85 proc. amerykańskich przedsiębiorców uważa się za ludzi skłonnych do ryzyka. Żeby być przedsiębiorcą, trzeba być śmiałym i odważnym.

10

Pełny obraz

Król złoty. Czy warto dziś kupować złotówkę?

Banki centralne zdjęły rękawiczki i zaczęły bezpośrednio finansować rządy. Czy to osłabi złotego? Raczej nie. Może okazać się, że w tym roku będzie rządził właśnie złoty, który jest najbardziej niedowartościowaną walutą rynków rozwijających się.

28

Raporty

Raport Elektromobilność. Miasto przyszłości

W najbliższych latach duże miasta czeka wiele zmian. Za sprawą 5G trafi do nich więcej rozwiązań, które ułatwią transport. Do tego pojawiają się usługi mobilne w modelu MaaS, dzięki którym mieszkańcy zyskają łatwiejszy dostęp do nowoczesnych środków transportu i nie tylko.

32

Raporty

Raport Elektromobilność. Technologia ma służyć [WYWIAD]

Musimy działać tu i teraz, bo tylko w ten sposób możemy uratować planetę i nasze miasta. W Krośnie Odrzańskim cała sieć wodociągowa jest już smart i sama wykrywa awarie. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu wodą we Wrocławiu w ciągu roku zaoszczędzono 500 mln l wody – mówi Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

38

Raporty

Raport Elektromobilność. Transport teraz i po pandemii

Obecnie ludzie coraz częściej decydują się na rower czy elektryczną hulajnogę. W przyszłości mamy przestawić się na pojazdy elektryczne z bateriami czy te zasilane wodorem, a także na bardziej nowatorskie środki transportu. Dużo się zmieni.

58

Felietony

Dla małych firm IoT to środowisko naturalne

Internet rzeczy staje się nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. I co istotne, tworzenie rozwiązań z nim związanych jest domeną małych i średnich firm. Giganci są co najwyżej konsumentami.

64

Prawo i podatki

Jest podatek, to jest i sposób na podatek

Cola sprzedawana jako syrop, „małpki” o pojemności 350 ml, podział firmy na setki spółek czy hotel jako przechowalnia nart – polscy przedsiębiorcy są wyjątkowo kreatywni, zwłaszcza jeśli chodzi o unikanie podatków. Niestety, państwo im w tym pomaga.

66

Rynki

Popularność Cyberpunka spada. Co dalej z kultowym uniwersum?

Teoretycznie byliśmy skazani na Cyberpunka – to uniwersum, które ma w sobie wszystko, by zawładnąć umysłami odbiorców na całym świecie. Na razie jednak zamiast cybersukcesu, mamy cyberporażkę. Ale Night City nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

70

Rynki

Biznesowy gambit

Polska jest jednym z największych producentów szachów na świecie. Sukces serialu „Gambit królowej” oraz przymusowa izolacja z powodu pandemii to dla branży prawdziwy wiatr w żagle.

98

Finanse

Faktoring wchodzi na nowe tory

Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.

101

Zarządzanie

Trudne początki. Case study

Jak poradzić sobie z podwładnym, który liczył na to, że obejmie nasze stanowisko i teraz rozczarowany brakiem awansu podburza zespół przeciwko nam? Oto nasze case study, czyli studium przypadku.

106

Nowe technologie

Telewizor jak komputer

Producenci telewizorów prześcigają się w promowaniu nowych technologii, które jeszcze bardziej poprawić mają jakość obrazu. Mamy więc coraz wyższe rozdzielczości, coraz lepsze odwzorowanie kolorów, a na pokładzie odbiorników TV szybkie procesory wykorzystujące sztuczną inteligencję.