Instalacje fotowoltaiczne, które spłacają się same

Instalacje fotowoltaiczne, które spłacają się same
MilleSun to nowa oferta Millennium Leasing. Program jest kierowany do przedsiębiorców, którzy chcą realnie obniżyć koszty energii elektrycznej, zależy im na budowie ekologicznego wizerunku, a także cenią niezależność energetyczną. Jeśli chcemy przyczynić się do lepszej ochrony środowiska, warto dać innym przykład i budować świadomość społeczną za pomocą własnych instalacji fotowoltaicznych.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2021 (66)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prognozuje się, że ceny energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarki na przestrzeni lat będą rosnąć. Warto już teraz rozważyć przejście na nowe źródło dostarczania energii, jakim są instalacje fotowoltaiczne (PV). Instalacja PV pozwoli uniezależnić się od dostawców i wahań cen za prąd. Będziemy mogli wytwarzać energię samodzielnie, a w dłuższej perspektywie wygenerujemy oszczędności finansowe. To zdecydowanie jedna z tych inwestycji, które warto zrealizować. 

Czy leasing instalacji fotowoltaicznej się opłaca?

Z przyczyn praktycznych przedsiębiorcy najczęściej decydują się na montaż instalacji PV o mocy do 50 kW. Taka moc nie wymaga zgody budowlanej na montaż na nieruchomości. Średnia wartość instalacji o mocy 50 kW to koszt od 150 do 200 tys. zł netto. Cena zależy tutaj głównie od typu dachu i użytych podzespołów. 

Przedsiębiorca, po zainstalowaniu fotowoltaiki, samodzielnie produkuje prąd na własne potrzeby. Dodatkowo zmniejsza opłaty za energię, a kwota uzyskanej oszczędności, przy odpowiedniej strukturze rat leasingu, może pokryć koszt raty leasingowej za ten sprzęt. Co więcej, w każdym kolejnym roku oszczędności będą coraz większe, gdy tylko weźmiemy pod uwagę, że ceny energii elektrycznej dalej będą rosnąć. Zamiast płacić za prąd lepiej więc spłacać ratę leasingu. 

Za przykład weźmy firmę z branży budowlanej, która zajmuje się m.in. pracami montażowymi i budową obiektów przemysłowych. Firma kupuje energię elektryczną od czołowego dostawcy prądu, a jej roczne zużycie wynosi ok. 43 MWh. Przedsiębiorca zdecydował się na instalację fotowoltaiczną o mocy 20 kW, która rocznie dostarczy ok. 20 MWh energii, generując przy tym średniomiesięczne oszczędności na rachunkach za prąd w kwocie 940 zł netto. Miesięczna rata leasingu za tę instalację (przy 0 proc. opłacie wstępnej) wynosi z kolei 856 zł. Panele fotowoltaiczne od samego początku spłacają się więc same. Dodatkowo w kasie firmy zostaje niemal 100 zł miesięcznie. 

Po leasingu prąd za darmo

Firma z powyższego przykładu pozyskuje w ciągu 7–8 lat instalację fotowoltaiczną bez angażowania kapitału własnego. Spłaca raty leasingu z oszczędności wynikających z dużo mniejszych kosztów zużycia energii elektrycznej. Po okresie leasingu instalacja pozwala zaś na uzyskanie dużo mniejszych kosztów netto funkcjonowania firmy. I taka właśnie jest oferta MilleSun w Millennium Leasing. Możemy zdecydować się na leasing instalacji fotowoltaicznych na 8 lat, zmniejszając koszty funkcjonowania firmy już w trakcie umowy leasingu. 

 

Więcej na: www.millennium-leasing.pl/millesun

My Company Polska wydanie 3/2021 (66)

Więcej możesz przeczytać w 3/2021 (66) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY