W biznesie. Marzec 20201

Kontrola policji i sanepidu, fot. East News
Kontrola policji i sanepidu, fot. East News
Najnowsze informacje ze świata biznesu.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2021 (66)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polacy wracają z tarczą

Aż 86 proc. przedsiębiorców skorzystało z jakiejś formy państwowej pomocy w związku z pandemią – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Europejski. Dla biznesu najważniejsze okazało się zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe. Wyniki badań PIE jednoznacznie wskazują, że większe firmy częściej skorzystały z pomocy niż małe. 

 

Jak ocenia Pan/Pani wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych?

Zwolnienie ze składek ZUS:

istotnie pomocne 57 proc.

mało pomocne 19 proc.

Świadczenie postojowe:

istotnie pomocne 52 proc. 

mało pomocne 24 proc.

 

Obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna:

istotnie pomocne 56 proc. 

mało pomocne  21 proc.

 

Tarcza finansowa:

istotnie pomocne 57 proc. 

mało pomocne 19 proc.

-----------------------------------------

Zemsta na Sanepidzie

Przedsiębiorcy z całej Polski ruszyli z akcją „Zapytaj Sanepid”. Jej inicjatorzy nie kryją, że jej celem jest nękanie instytucji, która, ich zdaniem, w okresie pandemii prześladuje biznes.

Akcja polega na zasypaniu urzędników tysiącami wniosków o informację publiczną. To rodzaj rewanżu za liczne kontrole, które w czasie COVID-19 Sanepid dokonuje w firmach. Nasiliły się one po rozpoczęciu buntu przedsiębiorców, którzy zaczęli otwierać swoje lokale mimo lockdownu. Niepokorni biznesmeni wierzą, że wysyłając urzędnikom tysiące zapytań, spowolnią tym samym kontrole w ich przedsiębiorstwach. „Pracownicy mają za dużo wolnego czasu i zamiast zajmować się wirusem, chodzą po restauracjach i uprzykrzają życie przedsiębiorcom” – wyjaśniają organizatorzy. Inicjatorem akcji „Zapytaj Sanepid” jest Kongres Polskiego Biznesu. Na jego czele stoi Sławomir Mentzen, polityk związany z Konfederacją. 

1,5 mln – tyle „zapytań” wpłynęło do Sanepidu w pierwszych dniach akcji 

-----------------------------------------

DOBRZE POWIEDZIANE:

Przy odmrażaniu gospodarki mamy duszę na ramieniu. Dlatego w każdej chwili możemy zrobić krok wstecz

Adam Niedzielski, minister zdrowia

-----------------------------------------

Czeka nas turystyczny boom

W ciągu najbliższych dwóch lat Polskę czeka turystyczny boom – przewiduje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. To efekt tzw. popytu odłożonego spowodowanego pandemią. Po ustąpieniu koronawirusa Polacy masowo ruszą za granicę.

4 mln - tylu Polaków wyjeżdżało rocznie za granicę

10 mln – tylu Polaków wyjedzie za granicę w 2023 r.

-----------------------------------------

Polej mi, robocie!

Wyprodukowany przez polską firmę robot nie tylko zrobi drinka, ale też sprawdzi, czy klient jest pełnoletni. Wrocławski startup skonstruował urządzenie, które pozwoli skrócić czas oczekiwania na alkoholowy napój do kilku sekund, a firmom zwiększyć obroty o co najmniej 10 proc.

Poley.me to autonomiczna maszyna przygotowująca drinki i pobierająca za nie opłaty. Jak mówi Kamil Paśko, wspólnik w Poley.me, jest to pewnego rodzaju miniaturowa linia produkcyjna, która jest w stanie wykonać dowolne kompozycje z dostarczonych płynów. 

Pierwszy w świecie bar, w którym drinki przygotowywane są przez roboty, otwarto cztery lata temu w Las Vegas. Ale już wcześniej technologia była stosowana na statkach. Niektóre roboty są zintegrowane z aplikacją mobilną, za pomocą której zamawia się konkretny napój. Polacy opracowali natomiast robota, który dzięki sztucznej inteligencji sam zaproponuje ciekawe połączenie smaków na podstawie preferencji klienta. Pierwsze roboty mogą stanąć we wrocławskich barach, klubach muzycznych czy pracować podczas imprez masowych już w przyszłym roku. W tej chwili powstał prototyp urządzenia. 

-----------------------------------------

Na Zachód marsz

Polskie firmy, decydując się na ekspansję zagraniczną, coraz częściej wybierają Niemcy – wynika z opracowania PIE. Wartość polskich inwestycji w Niemczech wynosi ponad 5,9 mld zł. Dotychczas za Odrą zainwestowało już ok. 1,8 tys. podmiotów z Polski, które zatrudniają 20 tys. osób. Najdłuższe tradycje w działaniu na tamtejszym rynku mają polskie firmy budowlane. Są to zwykle podwykonawcy miejscowych firm. Ostatnio zdarza się jednak, że przejmują one dotychczasowych zleceniodawców. Dużą aktywność inwestycyjną u naszego sąsiada wykazują też polskie firmy chemiczne, motoryzacyjne, meblarskie, logistyczne i prowadzące utylizację odpadów. Największymi polskimi inwestorami w Niemczech są: PKN Orlen, Boryszew, Ciech, KGHM, Kopex i Nowy Styl. Coraz śmielej na rynek niemiecki wchodzą też firmy z segmentu nowoczesnych technologii. Rozwijają działalność polskie spółki IT, takie jak Comarch, Asseco czy Komputronik. Aż 96 proc. polskich inwestorów w Niemczech uważa, że wybór tego kraju jako miejsca inwestycji był trafny.

-----------------------------------------

BIZNES I POWIETRZE NIE MAJĄ GRANIC

Imprezowy akademik, zagracone mieszkanie, biuro w starej kamienicy niedaleko krakowskiego Rynku – tak zaczyna się historia Airly, jednego z najbardziej obiecujących polskich startupów. Z Wiktorem Warchałowskim – współzałożycielem przedsiębiorstwa – rozmawiamy o początkach jego biznesowej drogi. – Wychowałem się w Mielcu, to niewielka miejscowość w województwie podkarpackim. Tam problem jakości powietrza jest właściwie od zawsze. W gimnazjum często graliśmy z kolegami w piłkę i nawet w sobotnie poranki czuć było smród złego powietrza – wspomina Wiktor.

Airly dba o jakość powietrza już nie tylko w Polsce, bowiem swoje produkty firma sprzedaje na całym świecie: od Norwegii przez Wielką Brytanię i Rumunię po Indonezję. – Idziemy tam, gdzie pojawia się zainteresowanie – deklarują przedsiębiorcy. Biznes i powietrze nie mają granic.

Wiktor Warchałowski opowiedział nam także o najbliższych planach firmy. Airly w październiku 2020 r. pozyskało 2 mld dol. na dalsze działania, a wśród inwestorów znalazła się m.in. rodzina Richarda Bransona. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na budowę mobilnych urządzeń dokonujących pomiaru jakości powietrza. Airly opublikuje także artykuły naukowe analizujące wpływ zanieczyszczenia powietrza na liczbę zachorowań na koronawirusa.

Rozmowa z Wiktorem Warchałowskim otwiera nowy cykl, w którym prezentujemy sylwetki startupowców, którzy znaleźli się w naszym rankingu „25 najlepszych polskich startupów 2020”. 

-----------------------------------------

Kobiety wygrały w Walentynki

Bumble to nowa aplikacja randkowa, która zadebiutowała na giełdzie Nasdaq tuż przed walentynkami. Od innych wyróżnia ją to, że w damsko-męskiej interakcji to kobiety wykonują pierwszy ruch. Już w pierwszym dniu obecności na giełdzie, notowania spółki wzrosły o ponad 60 proc., dzięki czemu jej rynkowa wartość wyniosła 7,7 mld dol. Firmę siedem lat temu założyła Wolfe Herd, która wcześniej pracowała w Tinderze. Uznała, że ze względów kulturowych w dotychczasowych aplikacjach prym wiodą mężczyźni, co utrudnia dokonywanie swobodnych wyborów przez kobiety. Dlatego w Bumble decydujący ruch należy do nich. Podobnie jak w firmie – zarząd Bumble składa się bowiem w większości z kobiet. Sama Wolfe Herd w wieku 31 lat została jedną z najmłodszych kobiet na stanowisku prezesa w sektorze technologicznym, która wprowadziła swoją firmę na giełdę.

-----------------------------------------

Polacy wynaleźli „alkomat” na koronawirusa

Czy testy na COVID-19 odejdą do lamusa? Polska firma ML System twierdzi, że wynalazła sprzęt wykrywający wirusa w oddechu pacjenta zaledwie w 10 sek. Urządzenie jest proste w obsłudze i działa podobnie jak alkomat. Teraz przejdzie testy kliniczne.

O wynalazku poinformowano na briefingu prasowym, w którym wziął udział prezydent Andrzej Duda. W przeszłości głowa państwa przyznała firmie prezydencką nagrodę dla małych i średnich przedsiębiorstw. Prezes ML System Dawid Cycoń uważa, że jeżeli urządzenie trafi do masowej produkcji, może zrewolucjonizować podejście społeczeństw i państw do pandemii i obostrzeń.

-----------------------------------------

Rośnie konkurencja dla poczty

Spółka Speedmail – największy w Polsce niezależny operator pocztowy planuje uruchamianie kolejnych punktów obsługi, koncentrując się na miejscowościach od 20 do 50 tys. mieszkańców. Firma zapowiada też dalszy rozwój oferty adresowanej dla e-commerce oraz pozyskiwanie kolejnych odbiorców. Speedmail wprowadzi w tym roku również system Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru. W 2020 r.firma zwiększyła zasięg potencjalnych odbiorców i obecnie dociera z usługą pocztową do kolejnego miliona mieszkańców kraju. Otwarto też kolejne punkty dystrybucyjne, które pojawiły się w mniejszych i średniej wielkości miastach, takich jak Sokołów Podlaski, Żory czy Augustów. 

Speedmail to największy w Polsce niezależny operator pocztowy. Doręcza on przesyłki listowe i marketingowe poprzez sieć ponad stu placówek zlokalizowanych w większości dużych i średnich miast kraju. Oferta adresowana jest do firm takich jak: banki, operatorzy telekomunikacyjni, telewizje kablowe, firmy ubezpieczeniowe, ale też do agencji marketingowych, fundacji, samorządów oraz spółek miejskich. 

-----------------------------------------

Największy pozew w historii

Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej złożyła największy zbiorowy pozew w historii Polski. Organizacja, która skupia 76 tys. lokali, twierdzi, że determinacja branży sięgnęła zenitu. Powodem jest oczywiście lockdown. Swoje pozwy już wcześniej zapowiedzieli hotelarze, o czym pisaliśmy przed miesiącem. Przedsiębiorcy uważają zamknięcie ich biznesów za nielegalne. Ich zdaniem, rząd nie ma prawa tego zrobić bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, w dodatku większość decyzji ograniczających wolność gospodarczą wprowadzanych jest rozporządzeniem, a nie – jak powinno być – ustawą. 

-----------------------------------------

Polska szkoła podbija Hiszpanię

Coders Lab – największa szkoła programowania w Polsce – zdobywa kolejny rynek zagraniczny. W styczniu firma podpisała umowę z wyłącznym franczyzobiorcą w Hiszpanii. To kolejny krok polskiego twórcy kursów IT do rozwoju na skalę globalną. 

Szkoła Coders Lab rozpoczęła ekspansję zagraniczną w 2019 r., kiedy uruchomiła swój pierwszy franczyzowy oddział zagraniczny w Rumunii. Jeszcze w tym samym roku do powstającej sieci franczyzobiorców dołączył partner z Indonezji, a pod koniec 2020 r. – odbiorca z Austrii. – Podobnie jak w wielu innych krajach, w Hiszpanii istnieje wielkie zapotrzebowanie na pracowników z umiejętnościami cyfrowymi. Dlatego postanowiliśmy połączyć nasze siły ze szkołą Coders Lab – mówi Jose Antonio Alonso Mayor, twórca Oxygen Workspace, który podjął współpracę z polską firmą. 

Coders Lab to pierwsza w Polsce szkoła IT. W swojej ofercie ma różnorodne kursy z zakresu programowania. 

-----------------------------------------

Jesteśmy autobusową potęgą

Mimo pandemii eksport polskich autobusów elektrycznych wyraźnie przyspieszył. Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, rynek pojazdów elektromobilnych okazał się bardziej odporny na kryzys niż tradycyjnych. I właśnie na tym skorzystał polski biznes od lat specjalizujący się w produkcji i eksporcie autobusów elektrycznych. W Polsce takie autobusy produkują trzy przedsiębiorstwa: Solaris w Bolechowie, Volvo we Wrocławiu i od niedawna MAN Truck & Bus w Starachowicach. Odbiorcami polskich autobusów są m.in. Norwegia, Rumunia, Luksemburg, Francja i Szwecja. Pozycja Polski w eksporcie autobusów elektrycznych w UE wyraźnie się umocniła – z 10 proc. w 2017 r. do 46 proc. w pierwszych dziesięciu miesiącach 2020 r. Tym samym Polska stała się największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE.

-----------------------------------------

Sklepy padają łupem klientów 

Liczba kradzieży w polskich sklepach ciągle rośnie. W 2020 r., mimo ograniczeń w handlu, zanotowano aż 20,1 tys. takich przestępstw.

Łupem złodziei najczęściej padały kosmetyki, elektronika i alkohole. Według ekspertów cytowanych przez „Dziennik. Gazetę Prawną” powodem może być pandemia, która nadszarpnęła dochody gospodarstw domowych. Do tego dochodzi spowodowana lockdownem mniejsza liczba ochroniarzy, większe obciążenie obowiązkami pracowników oraz powszechne chodzenie w maseczkach, co może zwiększać poczucie bezkarności u złodziei. 

Według danych Policji do kradzieży sklepowych najczęściej dochodzi we Wrocławiu, Katowicach oraz Warszawie. Najuczciwszymi klientami mogą się natomiast pochwalić Kielce oraz Opole, gdzie takich zdarzeń jest stosunkowo mało.  

My Company Polska wydanie 3/2021 (66)

Więcej możesz przeczytać w 3/2021 (66) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ