Jak Polak podbił Filipiny

Krzysztof Kogutkiewicz, Nextbank
Krzysztof Kogutkiewicz, Nextbank, fot. materiały prasowe
Polski fintech został liderem transformacji cyfrowej banków na Filipinach. Nextbank podbija serca azjatyckich bankierów, ale cały czas myśli o Europie. W tle zaś stoi gigant z Rzeszowa.

Krzysztof Kogutkiewicz swój pomysł na firmę opracował już w 2007 r. I to na drugim końcu świata. – W ramach praktyki pojechałem na Filipiny. Tam dostałem pracę w lokalnej firmie tworzącej oprogramowanie m.in. dla banków. Szybko zorientowałem się, że jest to bardzo atrakcyjna nisza na bardzo dużym rynku – mówi.

O co chodzi? O filipiński rynek bankowy, który jest bardzo rozdrobniony. Działa na nim ponad 500 banków, przy czym 450 z nich to małe i średnie banki spółdzielcze. Obsługują one klientów na ponad 7 tys. wysp. – Mając mały kapitał i ograniczony dostęp do dobrych informatyków, bardzo dużo operacji wykonywały manualnie – nie stać ich było na zakup profesjonalnego systemu bankowego od wiodących dostawców – tłumaczy Kogutkiewicz. Banki wspierały się własnymi rozwiązaniami, ale były one zwykle przestarzałe i bez funkcjonalności. W dodatku nie miały scentralizowanych baz danych, a w niektórych przypadkach systemy były inne, nawet w różnych oddziałach jednego banku.

Rozwiązaniem tego było stworzenie taniego systemu bankowego opartego na hostingu w chmurze. – To był jedyny możliwy model. Tyle że to był 2007 r. i świat nie był jeszcze gotowy na masowe wykorzystanie chmury – komentuje.

Wystarczy wspomnieć, że pierwsze banki centralne wyraziły zgodę na chmurę przy hostingu danych w bankowości dopiero w 2015 r.! Polak miał jednak gotową koncepcję produktu opartą o model SaaS, czyli w formie subskrypcji, bez dużych, początkowych kosztów. – Te banki mogły sobie pozwolić tylko na taki wydatek. Wciąż jednak bez możliwości wykorzystania chmury realizacja projektu nie była możliwa. Co zrobił nasz bohater?

Co się dzieje w polskich startupach?

Stworzył startup. W Polsce

Wrócił do Polski i zbudował zupełnie inną firmę – Miquido. Z sukcesem, bo już w 2016 r. Deloitte uznał ją za najszybciej rozwijającą się firmę w Europie tworzącą aplikacje mobilne, a w 2018 r. jako pierwsza w Polsce otrzymała certyfikację Google w zakresie Android Development. To dziś jedna z największych firm zajmujących się aplikacjami mobilnymi w Polsce – stworzyła m.in. aplikację Empik Go. – Przez te kilka lat, gdy budowałem Miquido, równolegle, powoli, niedużym zespołem, budowaliśmy system, licząc na to, że jeżeli nawet regulacje w obszarze bankowym się nie zmienią, to sprzedamy go do spółdzielni, które na Filipinach pełnią funkcję banków, ale nie są regulowane przez bank centralny i mogą korzystać z chmury – opowiada Kogutkiewicz. Na szczęście regulacje się zmieniły. W 2016 r. filipiński bank centralny wydał zgodę na wykorzystanie technologii chmurowych. 

– To był moment, w którym...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 3/2021 (66)

Więcej możesz przeczytać w 3/2021 (66) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY