1

Data publikacji: 31.03.2025
Południowo-wschodnia Polska słynie z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Region cechuje duża koncentracja firm z tego sektora, ośrodków naukowo-badawczych, a także rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe.
Kuba Dobroszek
1
4
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
8
Kapitał intelektualny jest kluczowym czynnikiem sukcesu startupu – to główny wniosek płynący z raportu „Portret kompetencyjny polskiego przedsiębiorcy technologicznego A.D. 2025”, który z inicjatywy Sebastiana Kulczyka, twórcy programu InCredibles, został opracowany przez Mentors4Starters. W publikacji wszechstronnie przeanalizowano kompetencje 125 twórców młodych spółek technologicznych, którzy odpowiedzieli na 57 pytań i udzielili 40 pogłębionych wywiadów.
12
Polityka celna i retoryka prezydenta Trumpa są największym od ponad pół wieku ryzykiem dla dominacji dolara na rynkach światowych. I ten proces będzie bardzo trudno zatrzymać.
14
Nadmiar regulacji gospodarczych nie jest dobry. Gdy pływamy w basenie, woda podgrzana do temperatury 21 stopni jest przyjemna, ale gdy ma ona 36 stopni, robi się zbyt gorąco i trudno w niej pływać – mówi Rafał Dutkiewicz, szef Pracodawców RP i były prezydent Wrocławia, członek zespołu ds. deregulacji gospodarki.
18
Co skrywa technologiczna mapa Polski? Przede wszystkim okazuje się, że poza Warszawą czy Wrocławiem też jest startupowe życie.
21
Niekoniecznie interesuje nas budowa pojazdów bezzałogowych na sprzedaż, raczej chcemy się skupić na realizacji usług za ich pomocą. Planujemy cały ekosystem w taki sposób, by klient mógł się skupić wyłącznie na analizie pozyskanych danych – mówią Jakub Zdroik i Maksymilian Ananiew ze startupu Officina Baltica.
24
Jeśli zsumujemy wszystkie moce obliczeniowe dostępne nad Wisłą, to Polska staje się liderem w całej Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o superkomputery – przekonuje Marek Magryś, zastępca dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów Dużej Mocy.
27
Jeśli mielibyśmy wskazać jakieś luki w ekosystemie to brakuje dużych, znanych globalnie startupów, które zakładają w Warszawie oddziały i otwierają się na lokalnych specjalistów – wskazują Magdalena Olczak-Nowicka i Adam Bartkiewicz, zarządzający funduszem Digital Ocean Ventures.
30
Mam poczucie misji. Kto będzie uczył młodych, zdolnych fachowców, jeśli wszyscy uciekniemy za granicę? – mówi Jan Kocoń, Scientific Director w projekcie PLLuM, Politechnika Wrocławska.
33
Południowo-wschodnia Polska słynie z rozwiniętego przemysłu lotniczego oraz ośrodków szkolenia pilotów. Region cechuje duża koncentracja firm z tego sektora, ośrodków naukowo-badawczych, a także rozwinięte zaplecze edukacyjne i szkoleniowe.
34
Z perspektywy czasu sądzę, że sporo dały nam spotkania z funduszami inwestycyjnymi – zwłaszcza tymi, które w nas nie zainwestowały – ponieważ ich przedstawiciele zadawali trudne, ale celne pytania – mówi Alicja Stankiewicz, co-founderka i CTO COAT-IT.
37
IT i nowe technologie nie są dla wybranych. Program fabryk sztucznej inteligencji ma pobudzić i zaadaptować rozwój tych rozwiązań zarówno w środowiskach akademickich, jak i przemysłowych – tłumaczy Robert Pękal, pełnomocnik dyrektora ds. PCSS.
40
Gdybyście mieli znać tylko jedną historyczkę sztuki na świecie, to powinniście poznać Zuzannę Stańską. Potrzebujecie jej, by pokochać malarstwo.
47
Ilość nielegalnie wywożonych w naszym kraju ścieków to połowa objętości jeziora Śniardwy – mówi Wojciech Witowski, współtwórca i CEO startupu Ścieki Polskie. Kilka lat temu postanowił wypowiedzieć wojnę patologiom związanym z systemem opróżniania szamb. I odnosi spektakularny sukces!
50
Pewnego razu do jednego z użytkowników Word of the Day (WotD) dzwoni menedżerka obsługi klienta, by zapytać o odczucia z użytkowania aplikacji. Tego dnia losy startupu całkiem się odmieniają – ów przypadkowy klient kupuje aplikację i ocala ją przed regresem. To nie film, ta historia wydarzyła się naprawdę.
53
Jeszcze niedawno trzykrotny wzrost przychodów rok do roku był złotym benchmarkiem, który pozwalał na bezproblemowe zamknięcie kolejnej rundy finansowania. Obecnie dostrzegamy trend, że wzrost rzędu kilku tysięcy procent rocznie staje się nową normą dla produktów AI.
54
Jakie znaczenie w budowaniu higieny cyfrowej ma sztuczna inteligencja? Czym jest cyberbezpieczeństwo nowej generacji? Warto znaleźć odpowiedzi na te pytania! Mimo wzmożonej aktywności hakerów nie jesteśmy bez szans w starciu z zagrożeniami.
57
Ile kosztuje brak cyberbezpieczeństwa? Nawet się nie zastanawiaj, zbyt dużo. Zamiast zadawać pytania o koszty budowania cyberodporności twojej firmy, potraktuj je jako inwestycję. Wyjdzie ci to na dobre, naprawdę.
58
Od branżowych czempionów po firmy sprzedające maseczki. Jak antysmogowy biznes radzi sobie w burzliwych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza schodzi na dalszy plan wobec konfliktów zbrojnych i geopolitycznych?
62
Branża lotnicza potrzebuje innowacji – to teza, z jaką zgadzają się wszyscy reprezentanci sektora: linie lotnicze, lotniska, agencje rządowe. Poszczególne podmioty usilnie poszukują nowych ścieżek rozwoju, co stwarza ogromne możliwości dla startupów. Również w Polsce, choć w naszym kraju startupy aero na ogół dopiero szykują się do startu.
67
Retoryka Trumpa jest czysto biznesowa. Kiedy trzeba restrukturyzować przedsiębiorstwo o zbyt wysokich kosztach i zbyt niskich przychodach, to chce się zrzucić odpowiedzialność (i koszty) na kogoś innego. Temu mają służyć cła. Ale może to też odbić się czkawką samej Ameryce.
70
Właściciele czworonogów coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnej, bazującej na mięsie karmy. A jest w czym wybierać! Wegańskie smaczki, wegetariańskie chrupki, mięso hodowane komórkowo… Jest tylko jeden problem. Wegetarianie nie uratują świata, dopóki w ich domach mieszkają koty.
74
Do czego przydaje się mastermind i jak go stworzyć, opowiada Agnieszka Pełka-Szajowska, psycholożka, menedżerka i trenerka biznesu.
77
Jesteś szefem i lubisz żartować? Uważaj! Możesz sprawić, że twój zespół stanie się mniej wydajny i zacznie się skarżyć na wypalenie zawodowe.
78
Kobiety przełamały bariery, rozbiły szklane sufity i zajęły miejsca w gabinetach zarządów firm. Jednak sprzeciw wobec tej historycznej zmiany narasta, czego przejawem są m.in. zwycięstwo Donalda Trumpa w USA. Czy „epoka równości płci” się skończy, zanim na dobre nastała?
81
ez aktywizacji kobiet nie doczekamy się poprawy kondycji polskiego rynku pracy – wynika z raportu OLX „Rynek pracy. Przyszłość zaczyna się już dziś. Know How 2025”. Autorzy opracowania przytaczają badania McKinsey&Company, z których wynika, że zwiększenie aktywności zawodowej kobiet może zwiększyć PKB Polski w tym roku aż o 270 mld zł!
83
Ekspansja międzynarodowa to szansa na wzrost, ale też wyzwanie wymagające strategii, znajomości lokalnych regulacji oraz odpowiednich narzędzi. Jak skutecznie zdobywać zagranicznych klientów i co jest kluczem do sukcesu?
86
Fundusze unijne z programów krajowych, regionalnych, a może pożyczka? Sprawdzamy, z jakich możliwości finansowania mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy myślą o ekspansji zagranicznej.
87
W dynamicznym świecie inwestycji globalnych wybór między zagospodarowaniem niszy a działaniem na rozwiniętym rynku ma kluczowe znaczenie. Piotr Dmuchowski, prezes zarządu PFR TFI, tłumaczy, dlaczego elastyczność i innowacyjność pomagają polskim firmom zdobywać przewagę w międzynarodowym wyścigu.
88
Wojnę cenową łatwo jest zacząć, ale trudno zakończyć. Pozycjonowanie marki wyłącznie za pomocą ceny jest trudne i wątpliwe – mówi Tomasz Stec, partner w firmie Simon-Kucher uznawanej za światowego lidera doradztwa cenowego.
90
Koncepcja idealnej gospodarki obiegu zamkniętego, w której nie ma już odpadów, a występują jedynie surowce, niewątpliwie działa na wyobraźnię. Ale czy jest realna? I jak ją osiągnąć?
94
Ogłoszenie z propozycją zatrudnienia, to często pierwszy komunikat, na podstawie którego kandydat wyrabia sobie opinię o potencjalnym pracodawcy. Dlatego musi być staranne, nie za długie i spersonalizowane. Im więcej konkretów, tym lepiej.
97
Szacuje się, że w Polsce rejestrowanych jest średnio 20 nowych sklepów internetowych dziennie. Rodzimy e-commerce ma się bardzo dobrze, co z jednej strony stanowi szansę dla przedsiębiorców, a z drugiej – jest ogromnym wyzwaniem.
99
Współczesny konsument oczekuje szerokiego wyboru produktów, ich dostępności w różnych kanałach sprzedaży oraz szybkiej dostawy. Firmy muszą stale optymalizować strategie logistyczne, aby sprostać tym wymaganiom i jednocześnie kontrolować koszty operacyjne. W obliczu rosnących oczekiwań klientów przedsiębiorstwa szukają rozwiązań, które pozwolą im rozwijać model omnichannel bez nadmiernego obciążenia budżetu.