Projekty wysokich lotów Najlepsze startupy lotnicze

Kompleksowej analizy startupów związanych z sektorem lotniczym podjął się w zeszłym roku Sifted. Globalnym liderem branżowych innowacji okazały się Stany Zjednoczone, z kolei na Starym Kontynencie prym wiedzie Wielka Brytania. Tym, co w największym stopniu interesuje founderów są zielone technologie, przybliżające lotnictwo do zeroemisyjności. Wiele startupów to inicjatywy założone przez byłych pracowników największych firm okołolotniczych.
Trudno się dziwić, że na piedestale są kwestie ekologiczne. Według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2050 r. branża lotnicza może odpowiadać nawet za blisko 30 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla, co stanowi alarmujący wzrost (jeszcze w 2019 r. poziom nieznacznie przekraczał 3 proc.). Ma to związek m.in. z faktem, że po pandemii jeszcze chętniej i liczniej podróżujemy.
By wyhamować wznoszący trend, sektor potrzebuje zmian. Serwis Swifted przytacza dane McKinsey, z których wynika, że w 2022 r. zainwestowano ponad 3 mld dol. w rozwiązania przybliżające nas do mobilności lotniczej przyszłości, czyli w pełni elektrycznej, a przy tym przyjaznej pasażerom. Na lotniskach pojawia się coraz więcej innowacji mających na celu chociażby skrócenie kolejek, a linie lotnicze chętnie wspomagają się nowymi technologami.
W tym cyklu prezentujemy tylko polskie startupy, ale ponieważ ten rynek nad Wisłą dopiero raczkuje, przedstawiamy innowacje też z innych krajów. Warto przeczytać choćby dlatego, żeby wiedzieć, jakie możliwości związane z odprawą bagażu czekają na was podczas weekendowego city break w Paryżu.
UAVLAS
Startup założony w Warszawie przez Vladimira Akhundova i Yury’ego Kapacheuskiego rozwija innowacje w sektorze bezzałogowych pojazdów latających (UAV). Tym, na czym szczególnie koncentruje się spółka, są systemy wspomagające lądowanie. – Technologię opracowujemy z największą precyzją, w taki sposób, by UAV mogły bezpiecznie lądować na wyznaczonej wcześniej powierzchni, np. na platformie – tłumaczą założyciele firmy. Systemy mogą być wykorzystywane w wielu branżach, np. związanej z dostawami jedzenia czy zakupów bądź transportu leków. Jak podkreślają przedstawiciele startupu, bardzo perspektywiczną branżą jest rolnictwo, gdzie technologia UAVLAS może przyczynić się do znacznego zwiększenia efektywności pracy.
By zapewnić najwyższą jakość usług, startup integruje wiele systemów oraz czujników, co pozwala na osiąganie zadowalających wyników nawet w trudnych warunkach, np. związanych z kiepskim sygnałem GPS. UAVLAS oferuje przy tym kompleksowe wsparcie przy obsłudze systemów zarówno w postaci szkoleń, jak i regularnych analiz systemów.
Firma jest częścią m.in. globalnej sieci Drone Logistics Ecosystem zrzeszającej kluczowe podmioty z branży.
Beccarii
Witold Mielniczek to wychowanek Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis w Jasionce, którego poznaliśmy podczas jednej z imprez integrujących lokalny ekosystem. Witold realizuje kilka ciekawych projektów mających na celu zmianę branży lotniczej. W...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.