Wydanie 5/2025 (116) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2025 (116)

Data publikacji: 29.04.2025

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2025 (116)

1

Felietony

Ocean możliwości

Jeff Bezos sam założył Amazon w 1994 r. i zbudował z niego globalnego giganta, Sara Blakely jest solofounderką marki bieliźnianej Spanx, Mate Rimac w pojedynkę w garażu swoich rodziców założył firmę produkującą superauta Rimac Automobili. Z kolei Sławek Pietrzyk założył telekomunikacyjny IS-Wireless (o którym niedawno pisaliśmy na naszych łamach), a inny Sławek – Wiatr – jest solozałożycielem PetHelp.

8

Aktualności

Zawód: influencer

„Influencer marketing potrzebuje zmian!” – krzyczą zewsząd branżowi eksperci. Działalność zainaugurowała właśnie organizacja, która ma te zmiany pomóc wprowadzić.

12

Tylko u nas

Król i poborca

Czy Donald Trump, niczym uczeń czarnoksiężnika, właśnie rozpoczął proces, którego nie będzie potrafił zatrzymać?

14

Tylko u nas

Wstańmy z kolan

W przypadku big techów samce alfa w drogich garniturach wyparli startupowców w koszulkach i trampkach, a wizję naprawy świata zastąpiła wizja szybkiego zysku – mówi Sylwia Czubkowska, dziennikarka, specjalistka od nowych technologii, autorka książki „Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem”.

20

Tylko u nas

Wioska doradców

Na początku działalności startupu nie miałam osób, z którymi mogłabym odbić myśli. Taplałam się we własnym sosie, bo wydawało mi się, iż na rynku panuje tak duży kult sukcesu, że można dzielić się wyłącznie zwycięstwami – mówi Marta Łącka, założycielka Quantia AI.

24

Aktualności

Zwrotny kajak w burzy

Całkiem niedawno cała Polska nuciła przebój Blanki: „Now I’m better solo, solo!”. Czy tekst tej piosenki da się przenieść również do świata startupów?

26

Tylko u nas

Niechętnie

To najczęstsza odpowiedź, jaką słyszeliśmy od przedstawicieli venture capital, gdy pytaliśmy ich o to, czy inwestują w solofounderów.

34

Wywiady

Trzeba zachrzaniać

Nie lubię terminu work-life balance, bo on trochę oznacza, że po 17 odcinacie się od startupu i jesteście dostępni wyłącznie dla najbliższych – mówi Bart Roszkowski, seryjny founder oraz inwestor.

36

Ludzie

Fabryka światów

Grzegorz Kazimierczuk i Mateusz Ozimek, twórcy Spółdzielni Scenograficznej, udowodnili, że można się przebić przez układy scalone branży filmowej.

40

Aktualności

Kinky boots, czyli szpilki na hałdach

Żeby stworzyć buty idealne, Adam Warcholiński, Ślązak z rodowodem katowickiego osiedla Tauzen, szpilki własnej produkcji testuje na sobie. Są tak wygodne, że do jego salonu po pierwsze buty na obcasie obok kobiet stawiają się też panowie – m.in. artyści i drag queens.

44

Aktualności

Torba z siodła

Zero waste, maksimum stylu. Twórcy torebek CUTI mieli nie tylko świetny pomysł, jak wykorzystać skórę z siodeł, ale też sporo odwagi i odrobinę szczęścia.

47

Felietony

Piękne momenty są przereklamowane

Wiem, mocny tytuł jak na kogoś, komu kilka tygodni temu urodziła się druga córka, ale jako że to nie było moje pierwsze skurczowe rodeo, to i pakiet emocji inny.

48

Aktualności

Święty biznes

Polska branża sakralna ma szansę stać się światową potęgą. W tym celu otwiera się na nowe technologie i stara się zerwać z siebie etykietę kiczu i przaśności, którą jej wielu ciągle przykleja.

52

Aktualności

10 najlepszych sacrotechów w Polsce

Sacrotechy (zwane też faithtechami) to startupy łączące służbę duchowości z najnowszymi technologiami. Ich ojczyzną są Stany Zjednoczone, a ostatnio także Indie. Jednak polska scena startupowa też nie ma się czego wstydzić. Przedstawiamy 10 najciekawszych sacrotechów, które powstały nad Wisłą.

56

Wywiady

Chcemy być cyfrowym centrum życia religijnego

Po co się bić w oceanie miliona startupów fintech albo wyszukiwać problemów do rozwiązania w świecie AI, skoro jest rynek, który istnieje od tysięcy lat, tylko trzeba do niego nowoczesnego podejścia? – mówi Radek Kaczmarek, twórca In Gloria.

58

Aktualności

Jak oswoić bessę

Giełdowe bessy pożerają zazwyczaj od połowy do dwóch trzecich wartości indeksów. I to zła wiadomość. Ale trwają czasem na tyle krótko, by można je po prostu przeczekać. Bardzo dobra wiadomość jest taka, że to okazja do zakupów przecenionych akcji.

62

Startupy

Poszukiwacze złota. Najlepsze polskie startupy big data

Dane to współczesne złoto oraz jedna z największych wartości, jakie ma firma – przekonują eksperci. Ich zrozumienie oraz odpowiednie przetworzenie to nie tylko klucz do sukcesu przedsiębiorstw. To również szansa dla wielu sektorów na jeszcze szybszy rozwój.

67

Wywiady

Każda firma jest kopalnią złota

Trzeba tylko umieć to złoto wydobyć. O znaczeniu danych w rozwoju przedsiębiorstwa rozmawiamy z Jagodą Lazarek, coachem innowacji w Innovation Coach.

68

Aktualności

Daleko od spokoju

Kiedy na początku kwietnia CERT Polska publikował coroczny raport dotyczący cyberbezpieczeństwa w naszym kraju, organizacja komentowała, że miniony rok był absolutnie rekordowy, jeśli weźmie się pod uwagę praktycznie wszystkie statystyki przytaczane w dotychczasowych raportach. Czasy są niespokojne, więc przedsiębiorcy muszą zachować nieustającą czujność.

70

Wywiady

Umiarkowany optymizm

Wiele incydentów wynika z błędów ludzkich, dlatego inwestycja w szkolenia i świadomość pracowników jest kluczowa – przekonuje Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

76

Moja firma

Moja prawda nie jest mojsza, czyli dialog międzykulturowy

Międzynarodowe środowisko pracy to dla wielu Polek i Polaków codzienność, Zwłaszcza odkąd nad Wisłą mieszka wielu Ukraińców. – Firma, w której są reprezentanci różnych kultur, może być świetnym miejscem rozwoju zawodowego. Pod warunkiem, że zechcemy się czegoś nauczyć od innych – mówi dr Magdalena Łużniak-Piecha, psycholożka społeczna z Uniwersytetu SWPS.

81

Opinie

Inkluzywna firma od środka

Jak budować miejsce pracy, w którym wszyscy czują się u siebie? W trakcie debaty redakcyjnej „My Company Polska” zastanawiali się nad tym specjaliści: Joanna Pietrzyk z DHL Supply Chain, Monika Jasłowska z Polpharmy oraz Rafał Błażejewski z Nordei.

84

Aktualności

Technologiczny przewrót

Nieograniczone możliwości, jakie daje technologia, oznaczają rewolucję w myśleniu o kompetencjach pracowników. Nieważne jest to, co pracownik umie dziś, nieważne jest to, czego firma potrzebuje dziś – liczą się elastyczność i umiejętność szybkiego przystosowania się do dynamicznych zmian na rynku.

87

Moja firma

Inteligencja w HR

Kiedyś były kadrowe, potem HR-ówy, a dziś na początku swojej drogi pracownicy spotkają bota. Sztuczna inteligencja na dobre zagościła w HR i to jest OK.

92

Aktualności

Zwalniaj, ale żegnaj

Zwalniasz pracownika? Zorganizuj mu choćby skromne pożegnanie – radzą naukowcy. Skorzystają na tym przede wszystkim ci, którzy zostają z tobą na pokładzie.

96

Wywiady

Teraz powiem wam, co myślę

Czym jest exit interview, jak powinno wyglądać i jakie korzyści może przynieść firmie – opowiada Bruno Żółtowski, psycholog biznesu.

99

Aktualności

Cichy bunt

Lazy girl job – lenistwo, efektywność czy dbanie o swoje zdrowie? Pokolenie Z buntuje się i nie chce pracować tak ciężko jak ich rodzice.

104

Nowe technologie

Algorytm czy człowiek: kto skuteczniej sprzedaje?

Eksperci przekonują, że włączając sztuczną inteligencję w wybrane procesy sprzedażowe, możesz sprzedawać lepiej, więcej i efektywniej. Dlaczego AI to klucz w dotarciu do klienta? Czy hiperpersonalizacja jest aż tak istotnym trendem? Dyskusja z Jarosławem Brylem, Chief AI Officerem, Asseco Poland, oraz Damianem Góralem, Sales Agency, podsumowuje kolejny odcinek programu „Polskie AIQ”.

106

Felietony

Deregulacja

Od lat w różnych plebiscytach wybieramy słowo roku. W 2021 było to „szczepienie”, bo covid, w 2022 – „wojna”, bo Putin napadł na Ukrainę, w 2023 – „wybory”, bo padł rekord frekwencyjny, a w 2024 – „sztuczna inteligencja”, bo stała się wszechobecna. Teraz – na bank – zwycięży słowo „deregulacja”, bo nie schodzi z ust polityków – w Polsce, Europie i USA. Od Tuska do Muska.