W deep techu mogą być gigantyczne zwroty

PUŁAWY CHEMICZNY LIDER
Wschodnia Polska to urokliwe jeziora, górskie trasy, piękna przyroda i szlaki rowerowe. Turystyczny raj. Ale to również region dynamicznie się rozwijający, który oferuje coraz więcej przedsiębiorcom - wiele firm powstałych tutaj osiąga ogólnopolskie sukcesy, przyciągając na Wschód także duży biznes i startupy z innych części kraju.
Niech o rosnącej skali znaczenia regionu świadczy fakt, że budżet programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 to aż ponad 12 mld zł. Inicjatywa służy m.in. utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki w tym regionie.
Swoje siedziby w Polsce Wschodniej ma wiele interesujących startupów. Cortivision tworzy technologię służącą do badania aktywności mózgu (głównie w celach naukowych), z kolei Envirly jest coraz popularniejszym narzędziem m.in. do raportowania śladu węglowego.
Większość o Lublinie, my zapraszamy do Puław!
Jak trafiła pani do Puław?
Decyzja została podjęta, podczas gdy jeszcze startowałyśmy z pomysłem, mieszkając w Wielkiej Brytanii. Od dłuższego czasu nosiłam się z powrotem do kraju, ale nie umiałam znaleźć na siebie pomysłu. W końcu stwierdziłam, że skoro zawsze chciałam prowadzić własną działalność, może to najodpowiedniejszy moment na realizację marzenia.
Wtedy zaczęło się poszukiwanie możliwości dofinansowania do założenia firmy. Tak zostały znalezione granty promujące biznes w Polsce Wschodniej. Jako że miałyśmy już nawiązane wcześniej relacje z przedstawicielem świata VC, który był zaangażowany w białostockie projekty inkubacyjne, wystartowałyśmy właśnie w Białymstoku. Następnie otrzymałyśmy grant na dalszy rozwój, ale że potrzebowałyśmy większych zasobów – np. rozbudowanej powierzchni laboratoryjnej. Przeniosłyśmy się więc do Puław. Tam czekało na nas świetne zaplecze. Na tamtym etapie otrzymałyśmy również dofinansowanie z instrumentu Bridge Alfa, ponadto w nasz pomysł uwierzył YouNick Mint z Poznania.
W Puławach jest fantastyczne technikum chemiczne i zakłady azotowe, a co za tym idzie – dostęp do wykwalifikowanych pracowników jest znacznie ułatwiony. Lokalny ekosystem funkcjonuje świetnie, więc choć na co dzień mieszkam 500 km od Puław, nie zamierzam przenosić firmy.
Puławy są chemicznym zagłębiem Polski?
Zdecydowanie tak! Nawet teraz obserwując, jakie spółki tam się inkubują czy kontynuują działalność – związane z technologią materiałową, biotechnologią czy rolnictwem – widzę, że one mają dużą szansę na rozwój w swoich sektorach. Wymienię kilka z nich: MakeGrowLab, Vertigo, A-Sense, Fuel Cell, Progfood, Unistart.
Niech potwierdzeniem tego, że Puławy są atrakcyjne dla takich spółek jak moja, będzie fakt, że w ubiegłym roku zaangażowałam się w działalność nowo powstającej firmy (OTAS P.S.A.) działającej w branży przemysłu 4.0.
Czym się zajmującej?
Automatyzacją i robotyzacją procesów przemysłowych, głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach, których nie stać na...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.