Podróż, której celu nie znamy

Co kryje się pod pojęciem „fabryka AI”?
Jak można się domyślać, jest to jedynie pewna metafora, podobnie jak „kuźnia kadr”. Nie chodzi tu o budowę hali produkcyjnej ani inwestycje w tradycyjny park maszynowy, choć elementem tej „fabryki” będzie system komputerowy - wsparty nie mniej istotną platformą usługową - dedykowany do prac badawczych i rozwojowych nad sztuczną inteligencją. W tym przypadku te nowe „fabryki” to raczej zakrojony na szeroką skalę program budowy kompetencji: od środowiska edukacji i szkoleń, przez eksperymenty i zapewnienie ekosystemu badań, aż po możliwości testowania i, co oczywiste, wdrażania gotowych rozwiązań. Nie można bowiem mówić o „produkcji”, w nawiązaniu do skojarzenia z fabrykami, bez pełnego zestawu: ekspertów, specjalistycznego sprzętu, konkretnie zarysowanych zadań i, rzecz jasna, stabilnego, długofalowego finansowania całego przedsięwzięcia.
Co ta inicjatywa oznacza dla Poznania?
Fakt, że lokalizacja jednej z unijnych fabryk w ramach partnerstwa EuroHPC JU – PIAST-AI – znajdzie się w Poznaniu, napawa nas dumą, radością, ale i odpowiedzialnością. Poza niewątpliwym wyróżnieniem dla Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS), są także wielkie oczekiwania i zapewne jeszcze większe wyobrażenia – ile jesteśmy w stanie, jako Polska, wnieść do tej globalnej układanki nowych usług i technologii. I specjalnie podkreślam tutaj: Polska – ponieważ w kontekście nowych technologii lokalizację należy traktować zdecydowanie szerzej.
Oczywiście, ważny jest kontekst technologiczny i fakt, że PCSS dysponuje odpowiednią infrastrukturą HPC, nowoczesnych sieci, jak i gronem specjalistów. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że cały pomysł polega na tym, abyśmy nie działali w pojedynkę.
A z kim?
W tym konkretnym projekcie współpracujemy z Politechniką Poznańską, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Są też inne ośrodki badawcze z Poznania, Wielkopolski i kraju mające podobne kompetencje, które chcemy wykorzystać do wypracowania nowych usług. Od lat współpracujemy w różnych gremiach i partnerstwach, tworzymy współpracę w ramach sześciu ośrodków KDM (Komputerów Dużej Mocy) i 21 ośrodków sieci miejskich w ramach Konsorcjum PIONIER – „kręgosłupa” infrastruktury informatycznej dla nauki i o tym nie możemy zapomnieć. Ponadto realizujemy międzynarodowe projekty, które wykraczają daleko poza granice Polski. Ten projekt EuroHPC, Fabryki AI, dopiero się rozpoczyna, a już opiera się na ścisłym partnerstwie – obecnie 13 ośrodków – w całej Europie. Każdy będzie zajmował się nieco innymi aspektami sztucznej inteligencji, a instalowane systemy będą oparte na zróżnicowanych technologiach. Będzie to zatem wielosilnikowy motor napędowy, który, rzeczywiście, jedno ze źródeł będzie miał w Poznaniu.
Jakie są największe wyzwania związane z...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.