Wydanie 7/2024 (106) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2024 (106)

Data publikacji: 28.06.2024

Liderzy nowej generacji

Badaczka kosmicznych mikroglonów, główny naukowiec w OpenAI, konstruktor elektrycznych motocykli, twórcy gry o Thorgalu, jeden z najlepszych skautów w NBA. Młodzi Polacy zmieniają nie tylko biznes, ale też świat. Poznajcie 12 wspaniałych.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 7/2024 (106)

1

Edytorial

Jacy są młodzi

Nie chcą żyć jak rodzice, wrażliwcy, kasa nie jest już dla nich ważna, „odłączona młodzież”, która nie uczy się, nie pracuje, budzą postrach wśród pracodawców, roszczeniowi, naprawdę irytujący, narcyzi… Wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę „młode pokolenie”, a wyskoczy taka garść epitetów. Kto jest winien tego upadku młodych? Social media, internet, technologia, kapitalizm. Współczesna technologia zabija młodzież, wystarczy spojrzeć, przecież oni z tym telefonem wchodzą jak ślepcy prosto pod samochód!

6

W biznesie

W biznesie

Jak co miesiąc prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

12

Pełny obraz

Big short jest dziś na stracie

Trzeci kwartał może być trudny. Będzie poprzedzał listopadowe wybory w USA. Inwestorzy obawiają się niewielkiej przewagi jednego z kandydatów. A to może doprowadzić do zamieszek, a nawet rewolty.

14

Wywiady

Stajemy się ofiarami nadmiaru

Nawet robiąc proste zakupy, koimy w sobie wiele lęków i tulimy mnóstwo dyskomfortów – mówi Piotr Bucki, specjalista od marketingu i zachowań konsumenckich, autor książki „Sapiens na zakupach”.

18

Temat z okładki

Liderzy nowej generacji

Badaczka kosmicznych mikroglonów, główny naukowiec w OpenAI, konstruktor elektrycznych motocykli, twórcy gry o Thorgalu, jeden z najlepszych skautów w NBA. Młodzi Polacy zmieniają nie tylko biznes, ale też świat. Poznajcie 12 wspaniałych.

24

Wywiady

Być jak Koenigsegg

Polacy tworzą elektryczny motocykl enduro, który ma szansę zawojować świat. O planach z nim związanych opowiada Kuba Sieczka z HEROS Motorcycles.

26

Wywiady

Szykujemy kolosa

O planach studia Mighty Koi opowiada Marcin Grzegórski, dyrektor studia, odpowiedzialny za jego strategię.

28

Wywiady

Jesteśmy na czele rewolucji

Czym jest Toku? O tym rozmawiamy z Dominiką Stobiecką, współzałożycielką startupy rewolucjonizującego świat krypto.

31

Wywiady

Burzymy status quo

O planach zmian związanych z edukacją w Polsce rozmawiamy z Jakubem Strzemiecznym, założycielem startupu Learnd.it.

33

Wywiady

W poszukiwaniu motylków

Skaut koszykarski więcej ma z psychologa czy ze statystyka? O tym rozmawiamy z Rafałem Juciem, skautem Denver Nuggets.

37

Aktualności

Algorytm podpowie, czy masz szansę na dofinansowanie

PKO Bank Polski rozpoczął współpracę z hiszpańskim startupem WeGrant i pilotażowo udostępnił usługę wyszukiwarki funduszy unijnych dla firm. – Jeżeli odbiór pilotażu będzie pozytywny i narzędzie spełni oczekiwania naszych klientów, rozważymy pełne wdrożenie platformy jako naszej usługi dodatkowej – mówi Monika Palimąka, Dyrektor Departamentu Programów Publicznych ESG w PKO Banku Polskim.

38

Ludzie

Technologia na ratunek rolnikom

Nirby to polski startup, który ma na celu zrewolucjonizowanie rolnictwa poprzez wykorzystanie technologii kosmicznych, sztucznej inteligencji i dronów. Piotr Lazarek, zaledwie 23-letni founder, zachwycił świat swoim rozwiązaniem.

41

Ludzie

Trucking girl

Iwona Blecharczyk nazywana jest Trucking Girl. Właścicielka firmy transportowej Imagination Transport i influencerka udowadnia, że zawód kierowcy ciężarówki jest także dla kobiet, a przy okazji aktywnie go zmienia. Teraz pracuje nad uruchomieniem aplikacji, która poprawi warunki pracy w jej branży.

44

Ludzie

Przedłużyć świadome życie

Wystarczy 6 sek. nagrania głosu, by aplikacja od Vivid Mind zdiagnozowała wczesną fazę demencji, m.in. chorobę Alzheimera. Może to być punkt wyjścia do opóźnienia jej tragicznych skutków, a przy okazji źródło ogromnych oszczędności pieniędzy wydawanych na opiekę nad osobami z otępieniem.

47

Felietony

Twój pomysł jest bezwartościowy

Gdybym miał do wyboru dostać w prezencie kebaba z budki w Makowie Mazowieckim albo twój pomysł na startup, wybrałbym kebaba. Na cienkim. Z sosem mieszanym. Gdybym mógł wymienić twój pomysł na cokolwiek, co jest bliskie jego wartości, byłby to skasowany 20-minutowy bilet komunikacji miejskiej, na którym zostało jeszcze 10 minut bezpłatnej jazdy.

48

Tylko u nas

Święto różnorodności

Katarzyna Dowbor, Andrzej Seweryn, Piotr Jacoń, Michał Szpak oraz kobieca reprezentacja Polski w ampfutbolu odebrali tytuły Ambasadorów Różnorodności przyznane przez redakcję „My Company Polska”. Polskie Nagrody Różnorodności trafiły również do firm, które wyróżniają się inkluzywną kulturą organizacyjną.

52

Wywiady

Dopiero się rozkręcam

Lubię swój wiek, bo pozwala mi się skupić na własnym rozwoju i robić rzeczy, na które w młodości nie miałam czasu – mówi Katarzyna Dowbor, dziennikarka wyróżniona tytułem Ambasadorka Różnorodności 2024.

55

Wywiady

Opowieść na śmierć i życie

Jako ojciec transpłciowej córki i aktywista niosę sztandar, ale mam świadomość, że są ludzie, którzy na ten sztandar reagują źle. Muszę więc mieć gotowość spotkania i przebijania baniek, w których żyjemy – mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, Ambasador Różnorodności 2024, autor książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”.

58

Tylko u nas

Różnorodności trzeba bronić

Bardziej różnorodny świat nie jest zdobyty raz na zawsze. Wiele wskazuje na to, że tego świata będzie trzeba bronić – mówi Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego, wyróżniony tytułem Ambasador Różnorodności 2024.

60

Wywiady

Nie ma wolności bez różnorodności

Jako społeczeństwo jesteśmy w punkcie zwrotnym. Poszerzamy granice naszej wolności i bierzemy na sztandar różnorodność. Nie schodźmy z tej drogi! – mówi Michał Szpak, wokalista wyróżniony tytułem Ambasador Różnorodności 2024.

62

Wywiady

Dmuchamy wiatrem w skrzydła

„Sprawny staż” to program dla studentów i absolwentów z niepełnosprawnościami z całej Polski, którego inicjatorem jest Fundacja Grupy ERGO Hestia Integralia. O wartościach, jakie niesie projekt, oraz o tym, co łączy życie zawodowe z karierą sportową, rozmawialiśmy na scenie z Anną Raniewicz, reprezentantką Polski w ampfutbolu i ambasadorką programu, a także Moniką Truszkowską-Bednarek, prezeską fundacji.

64

Tylko u nas

Różnorodność. Dlaczego warto?

Różnorodność staje się coraz ważniejszym motorem biznesu, a także ważnym narzędziem zarządzania. Dlaczego warto budować firmę otwartą na każdego? Na ten temat rozmawiali eksperci podczas debaty zorganizowanej w trakcie gali Polskich Nagród Różnorodności.

68

Wywiady

Filary różnorodności

Różnorodność jest zgodna z naturą. Organizacje, które sobie to uświadomiły, po prostu są sprawniejsze i bardziej odporne na kryzysy – mówi Marcin Wąsikowski, rzecznik ds. różnorodności w UNIQA.

70

Ludzie

20 kanałów na Youtubie, które warto śledzić

W zalewie kanałów „commentary”, mocno ogłupiających „shortów” czy twórczości „patoinfluencerów” poszukaliśmy takich, które możemy zarekomendować każdemu, kto albo rozwija swój biznes, albo dopiero o tym myśli. Oto 20 wartościowych miejsc dla przedsiębiorców.

78

Rynki

Czy to złota era złota?

Wykresy obiecują inwestorom góry złota, jeśli zainwestują w… złoto. Fundamentalnie ciekawszym metalem wydaje się srebro, a zwolennicy platyny mogą trzymać kciuki za załamanie idei Zielonego Ładu. Czy obserwujemy właśnie hossę na metalach szlachetnych?

81

Finanse

Jak sprzedać i zarobić

Kupić jest łatwo, sprzedać również… A co z zyskiem? Oto najważniejsze strategie wycofywania się z inwestycji – zarówno tych udanych, jak i nieudanych.

84

Moja firma

Sekrety efektywnej firmy

Ryzykuj tam, gdzie warto. Oszczędzaj tam, gdzie jest to ważne. Licz i sprawdzaj opłacalność. No i dbaj o ludzi, bo wtedy oni będą dbać o twój biznes. Banały? Dlaczego więc tak mało szefów stosuje te rady w praktyce?

88

Finanse

Chcemy pomagać w realizacji marzeń

Coraz więcej firm zaczyna inwestować. To dobrze, bo warto realizować marzenia i rozwijać swoje przedsiębiorstwa – tłumaczy Dominika Byrska, Dyrektor Departamentu Produktów i Procesów Kredytowych w Banku Pekao S.A.

93

Moja firma

Ekspansja polskich spółek płatniczych Autopay chce podbić Europę

Mamy szansę na rynku zagranicznym, bo nasze rozwiązania technologiczne w ogóle nie odstają od tych z Zachodu. Powiedziałbym nawet, że mamy dużo lepszą technologię, bo opieramy ją na młodszych systemach – podkreśla Paweł Grochowicz, Head of PSP and Fintech w Autopay.

95

Marketing

Lokalne działania z globalną perspektywą

Dotarcie do setek milionów klientów i możliwości ekspansji – jakie daje jednolity rynek europejski – to największe zalety e-commerce z perspektywy MSP. Jednak dla wielu polskich przedsiębiorców skala i zakres nowych obowiązków może budzić obawy dotyczące kompetencji czy zasobów. Rozwiązaniem może być współpraca z marketplace, takim jak Amazon, który wyposaża małych i średnich przedsiębiorców w wiedzę i narzędzia otwierające sprzedażowe okno na świat.

96

Moja firma

Nie popełniaj tych błędów!

Przy wyborze ubezpieczenia łatwo o błąd, zwłaszcza jeśli działasz w pośpiechu lub nie sprawdzisz kluczowych informacji. Oto sześć sytuacji, w których takie niedopatrzenie może narazić cię na poważne straty.

99

Ubezpieczenia

Odpowiedzialny jak zarząd

Jeśli nie jesteś właścicielem firmy, ale nią zarządzasz, ciąży na tobie olbrzymia odpowiedzialność. Warto ją zabezpieczyć.