W biznesie
MrBeast kupi TikToka wobec groźby zamknięcia platformy w USA?
Na najbliższą niedzielę wyznaczono datę potencjalnego zakazu działania TikToka w Stanach Zjednoczonych. Znany YouTuber MrBeast, czyli Jimmy Donaldson, wyraził zainteresowanie zakupem platformy, aby zapobiec jej wycofaniu z rynku amerykańskiego. Sytuację chińskiej platformy może zmienić prezydent-elekt Donald Trump, jako prężnie działający influencer tik-tokowy.
Nowa fabryka AGD w Polsce: szansa na rozwój regionu i tysiąc nowych miejsc pracy
BSH Home Appliances ogłosiła budowę nowoczesnej fabryki małego AGD w Polsce, która ma być realizowana przez Panattoni – lidera rynku nieruchomości przemysłowych. Projekt, który przyniesie tysiąc nowych miejsc pracy, podkreśla rosnącą atrakcyjność Polski jako miejsca inwestycji w Europie.
Ryanair idzie na wojnę z pijanymi pasażerami i chce limitów sprzedaży trunków na lotniskach
Pijani pasażerowie od lat są poważnym problemem dla linii lotniczych. Rosnąca liczba incydentów na pokładach samolotów, zmusza przewoźników do podejmowania kroków zapobiegawczych. Michael O'Leary, prezes Ryanaira, proponuje wprowadzenie ścisłych limitów w sprzedaży napojów wyskokowych, zarówno na lotniskach, jak i na pokładach samolotów.
Fala zwolnień grupowych w 2025 roku: które firmy i branże są najbardziej zagrożone?
W 2025 roku polski rynek pracy staje przed poważnymi wyzwaniami. Wiele firm zapowiedziało redukcję zatrudnienia, co wpłynie na tysiące pracowników. W czasach polikryzysu presja na przedsiębiorców jest na tyle duża, że niekiedy nie da się uniknąć redukcji etatów, by firmy mogły działać bez przynoszenia strat. Na świecie w ciągu 2 lat zniknie 83 mln miejsc pracy. Z czego wynika taka skala zwolnień?
Koniec hossy w branży IT. Skromne podwyżki dla pracowników w 2025 roku, brak pracy dla juniorów
Branża IT wciąż pozostaje jednym z najbardziej stabilnych i odpornych na presję, ale w ubiegłym roku również doświadczyła niepokoju. Według tegorocznego badania Hays Poland przeprowadzonego w branży IT wynika, że 88 proc. firm z sektora planuje rekrutować, a 43 proc. wciąż spodziewa się trudności na tym polu.
Prokuratura o Cinkciarz.pl: Zablokowane środki nie wystarczą na pokrycie roszczeń klientów
Problemy Cinkciarza.pl to duży wstrząs dla uczestników polskiego rynku finansowego. Do afery wokół popularnego wirtualnego kantoru włączyły się organy ścigania. Prokuratura Regionalna w Poznaniu podjęła decyzję o zablokowaniu 328 rachunków bankowych spółki. Jednak zgromadzone na nich środki okazują się niewystarczające, by zaspokoić roszczenia wszystkich poszkodowanych klientów.
Automatyzacja pracy biurowej – technologie, przykłady i korzyści
Jest wiele prac biurowych, w których systemy informatyczne mogą zastąpić człowieka, ale jednak zdecydowana większość nadal wymaga działania ludzi. W czym może pomóc pracownikom biurowym automatyzacja? Jak działa i jakie korzyści przynosi? Poznaj 7 efektów, których możesz się spodziewać po wdrożeniu automatyzacji pracy biurowej.
Od 1 stycznia nowa klasyfikacja PKD 2025. Co o zmianach muszą wiedzieć przedsiębiorcy?
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025), która zastąpi dotychczas obowiązującą wersję z 2007 roku.
Przesyłki sądowe znów w rękach Poczty Polskiej? Za zwykły list Poczta chce 15 zł
Niedawny przetarg na doręczanie korespondencji sądowej wywołał burzliwą debatę na rynku dostawców usług pocztowych. Poczta Polska, jako główny uczestnik postępowania, spotkała się z zarzutami o nieuczciwą konkurencję.
Cinkciarz.pl wciąż opóźnia wypłaty środków. Klient: 70 dni i 70 tys. zł by odzyskać wpłacone pieniądze
Afera wokół Cinkciarz.pl wywołała skrajną nieufność klientów tej firmy. Osoby korzystające z usług wirtualnego kantoru skarżą się publicznie na opóźnianie wypłat środków przez ponad 70 dni. Jeden z klientów poinformował, że na walkę o zwrot 90 tys. euro wydał już 70 tys. złotych (koszty prawników). Niestety zdeponowanej kwoty jeszcze nie otrzymał.
Rosnące wynagrodzenia w Cyfrowym Polsacie na tle rodzinnych sporów o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza
W ostatnim czasie Grupa Cyfrowy Polsat odnotowała wzrost wynagrodzeń, co zbiegło się z istotnymi zmianami w strukturze zarządzania spółką oraz napięciami w rodzinie założyciela, Zygmunta Solorza. Czy spór o sukcesję będzie miał wpływ na kondycję medialnego imperium 8. najbogatszego Polaka?
Zarobić na lojalności
Aplikacje lojalnościowe mogą przynieść każdemu biznesowi wymierne zyski. Z danych przedstawionych przez Polskie ePłatności (PeP) wynika, iż aktywne zarządzanie programem lojalnościowym pozwoliło przedsiębiorcom zwiększyć wartość sprzedaży o 25%. PeP w zeszłym roku rozpoczął współprace z firmą QRtag w celu wprowadzenia do portfolio swoich usług aplikacji lojalnościowych. Rozwiązanie może wyznaczyć zupełnie nowy wymiar programów lojalnościowych i już na ten moment odnotowuje już ciekawe wyniki.
Grupa Symfonia z przełomowym rokiem finansowym. Prawie 250 mln PLN przychodu i 35 proc. wzrostu
Grupa Symfonia, wiodący polski producent oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem, podsumowała rok finansowy 2024 zakończony 30 września. Firma kontynuuje dynamiczny rozwój, umacniając pozycję lidera cyfrowej transformacji sektora MŚP w Polsce.
Nowe narzędzie Chat GPT dostępne dla wszystkich użytkowników. OpenAI ogłasza nową erę
OpenAI udostępniło niedawno swoją wyszukiwarkę ChatGPT Search wszystkim użytkownikom. Do tej pory narzędzie było dostępne wyłącznie dla płatnych subskrybentów, co stanowiło znaczące ograniczenie w dostępie.
Rekrutacyjne podsumowanie roku 2024: Które branże rekrutowały najsprawniej?
Szybkość, z jaką firmy znajdują i zatrudniają nowych pracowników, odgrywa kluczową rolę w budowaniu ich konkurencyjności. Analiza danych z 2024 roku ujawnia, które branże osiągnęły najlepsze wyniki w pozyskiwaniu talentów. Jak różniły się kluczowe wskaźniki, takie jak czas odpowiedzi na aplikację czy szybkość zamykania procesów rekrutacyjnych?
Polacy mają dość katastrofy klimatycznej. Nie chcą przepłacać za produkty "eko"
Zaledwie 29 proc. Polaków deklaruje wysoką świadomość ekologiczną, co oznacza spadek o 15 p.p. w porównaniu do 2021 r. Jednocześnie 49 proc. respondentów wskazuje, że produkcja żywności wpływa na zmianę klimatu, ale zdecydowana większość podczas zakupów kieruje się ceną. Raport Flora Food Group i IBRiS z 2024 r. pokazuje, że jeśli chodzi o środowisko naturalne, Polacy „nie czują klimatu”.
Można składać wnioski o wakacje od ZUS na styczeń. Nie trzeba mieć decyzji
Wakacje do ZUS weszły w życie 1 listopada 2024 roku. Na pierwszy okres rozliczeniowy w niecałe trzy tygodnie przedsiębiorcy złożyli ponad 500 tys. wniosków o zwolnienie z opłat. ZUS informuje, że już można składać wioski na wakacje od składek na styczeń.
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
Tobias Solorz nie odpuści hoteli w Zakopanem: Kulisy rodzinnej afery o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza
Luksusowe hotele w Zakopanem to oczko w głowie najstarszego syna Zygmunta Solorza, 8. najbogatszego Polaka. Tobias Solorz ma dbać o to, by inwestycje z jego portfolio nie wymknęły mu się z rąk w wyniku rodzinnego sporu wokół sukcesji w biznesowym imperium Solorza-Żaka.
(Nie)oczywisty benefit. Co zrobić, żeby chciało się pracować?
Benefity to jeden z „wabików” w ofertach pracy i magnesów trzymających pracowników w danej organizacji. Są tacy, którzy będą ekscytować się zestawem owoców w owocowy czwartek i tacy, którzy bez określonych świadczeń nie zaczynają negocjacji z rekruterami. Zestaw kuszących dodatków może zaskoczyć, ale czy często trafiają tam takie, które faktycznie sprawią, że będzie nam się chciało pracować?
PFR Ventures inwestuje 270 mln PLN w pięć polskich funduszy VC
PFR Ventures podpisało pięć umów z zespołami zarządzającymi funduszami venture capital w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nowe fundusze będą dysponować kapitałem o łącznej wartości ponad 400 mln PLN, z czego wkład PFR Ventures wynosi około 270 mln PLN. To środki, które zostaną wykorzystane na inwestycje w innowacyjne polskie start-upy.
Flexee z kartą Visa na rynku benefitów
Flexee, dostawca usługi „pensja na życzenie”, oferuje nowy benefit pracowniczy – kartę żywieniową Visa, którą można płacić za posiłki we wszystkich sieciach i sklepach spożywczych, lokalach gastronomicznych i zamawiać jedzenie on-line. Firma w 1. kw. 2025 r. chce także zamknąć ostatnią rundę finansowania equity.
Niespodziewany zwrot w aferze wokół majątku Zygmunta Solorza: Dzieci miliardera wygrywają w sądzie
Zygmunt Solorz, jeden z najbogatszych Polaków i założyciel Grupy Polsat, znalazł się w centrum rodzinnej afery, która doprowadziła do interwencji sądu w Liechtensteinie. Decyzja o wprowadzeniu kuratora do fundacji zarządzających jego majątkiem znacząco ogranicza jego wpływ na kluczowe decyzje w imperium biznesowym. W tle konfliktu jest pogarszający się stan zdrowia miliardera i aspiracje jego żony Justyny Kulki.
Nawet 5 mln złotych dofinansowania dla firm. Wnioski można składać od 10 grudniu
Przedsiębiorcy z regionów południowo-zachodniej Polski, którzy ucierpieli w wyniku niedawnych powodzi, mogą liczyć na istotne wsparcie finansowe. Od 10 grudnia 2024 roku rusza nabór wniosków o preferencyjne finansowanie z możliwością umorzenia nawet 90 proc. zadłużenia.
Wakacje składkowe od ZUS. Zakład nie radzi sobie z weryfikacją wniosków
ZUS zakończył przyjmowanie wniosków o wakacje składkowe 30 listopada, jednak ilość dokumentów przerosła oczekiwania urzędników. W pierwszych trzech tygodniach przedsiębiorcy złożyli ponad 500 tys. wniosków. Trwa ich weryfikacja. Niestety, wszystko wskazuje na to, że firmy nie otrzymają jeszcze decyzji, nawet jeśli złożyli wniosek na początku listopada. To może opóźnić opłacenie składek za grudzień w razie odmowy.
Marcin Danił: Przebudowa Lotniska Chopina w dobie kolejnych rekordów liczby pasażerów
Lotnisko Chopina bije kolejne rekordy liczby pasażerów, dlatego potrzebuje przebudowy, by sprawniej zarządzać ruchem i wyprawić w świat jeszcze więcej podróżnych. Marcin Danił, członek zarządu Polskich Portów Lotniczych wyjaśnia jak będzie przebiegać modernizacja lotniska oraz zdradza nowe destynacje dla warszawskiego Okęcia.
Orlen kontra byli członkowie zarządu: Pozew przeciwko Danielowi Obajtkowi o wielomilionowe odszkodowania?
W ostatnich dniach Orlen, jeden z największych koncernów paliwowych w Polsce, podjął przełomową decyzję. Podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy zatwierdzono możliwość dochodzenia odszkodowań od byłych członków zarządu spółki. Jednym z głównych powodów tej decyzji są rzekome straty, jakie miały powstać w wyniku działań poprzednich władz Orlenu m.in. jego byłego prezesa Daniela Obajtka.
Polacy na krawędzi wyczerpania. Ponad 78 proc. odczuwa jakiś symptom wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe to cichy zabójca współczesnych karier. Według badań, aż 78 proc. Polaków deklaruje, że zmaga się z jego objawami, a skala problemu rośnie w zatrważającym tempie. Co stoi za tym zjawiskiem i jak sobie z nim radzić?
PKO Bank Polski umacnia pozycję silnego partnera polskiego biznesu
Polska gospodarka jest na ostatnim etapie transformacji w kierunku rynku rozwiniętego, w czym duża zasługa małych i średnich przedsiębiorstw. Ich rozwój nie byłby możliwy bez wsparcia największych partnerów – finansowych czy technologicznych.
Żłobek innowacji
Innovation Coach jest usługą informacyjną wdrażaną w ramach II Priorytetu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), a realizowaną przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN).
Strzelaniny i egzaminy. Czy nietypowe formy rekrutacji to przyszłość?
Niedobór fachowców na rynku pracy staje się faktem. Specjalistów brakuje w wielu branżach – od IT po budowlankę – a firmy, by wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów, muszą prześcigać się w innowacyjnych sposobach na rekrutację. Jak radzą sobie z pozyskaniem ekspertów, kiedy ich po prostu nie ma? O tym rozmawialiśmy podczas naszego panelu na People Culture TechFest 2024!
Czy AI to wciąż supermoc? Narzędzia, które usprawnią twój biznes
W erze dynamicznej cyfryzacji sztuczna inteligencja (AI) przestaje być technologiczną ciekawostką, a staje się narzędziem codziennego użytku. W Polsce rośnie świadomość, jak narzędzia AI mogą wspierać rozwój przedsiębiorstw. Czy jednak polskie firmy są gotowe na w pełni świadome wdrażanie AI? Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości?
Relacje na lata, czyli 5 sposobów na lojalność klientów
Lojalni, wierni klienci to dla przedsiębiorstwa prawdziwy skarb. Nie tylko wracają po kolejne usługi czy produkty (i to nawet wtedy, gdy ktoś inny przedstawi im atrakcyjniejszą ofertę), zapewniając firmie stały zysk, ale także chętniej dzielą się swoimi pozytywnymi opiniami i doświadczeniami. I to nie tylko wśród znajomych i przyjaciół, ale także na publicznych forach. A to dobrze wpływa na wizerunek firmy i przyciąga zwykle rzesze kolejnych klientów. Dlatego walka o ich lojalność i zaufanie to podstawa działalności Marki Godnej Zaufania.
Firmy w pośpiechu wyprzedzają cła Trumpa: światowy handel reaguje na protekcjonistyczne plany USA
Plany Donalda Trumpa dotyczące wprowadzenia nowych ceł na towary z Chin wywołują lawinową reakcję firm na całym świecie. Importerzy, próbując zminimalizować ryzyko wzrostu cen, masowo gromadzą zapasy chińskich produktów. Jak relacjonuje BBC przedsiębiorcy zamawiają na zaś kontenery po brzegi wypełnione produktami.
D&I Changemakers. Dwa dni, które uczynią Cię bardziej świadomym i skutecznym
Dołącz do największej i najbardziej opiniotwórczej konferencji w obszarze DEI (Diversity, Equity, Inclusion) dla biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej : D&I CHANGEMAKERS 2024!