Fajrant
Na nasz rachunek z Mateuszem Kowalczykiem: Czy jest możliwa praca w duchu hygge?
Jeśli ostatnie letnie wieczory, to tylko przy smacznym jedzeniu i w dobrym towarzystwie. Zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Na nasz rachunek”!
Geniusz przy pracy. Recenzja filmu o Rogerze Federerze
19 września 2022 r. Roger Federer zszedł z kortu. O samej końcówce jego oszałamiającej kariery opowiada brytyjski dokument „Federer: Ostatnie dwanaście dni”.
Wakacje w Turcji – raj dla miłośników słońca, kultury i pysznej kuchni
Turcja to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych, zarówno przez polskich turystów, jak i podróżników z całego świata. Słoneczne plaże, bogata historia, wyjątkowe krajobrazy oraz gościnność lokalnej ludności sprawiają, że ten kraj na pograniczu Europy i Azji jest wymarzonym miejscem na urlop. Co więcej, dzięki atrakcyjnym ofertom last minute, wyjazd do Turcji można zorganizować w korzystnej cenie, bez długiego planowania. Odkryjmy, dlaczego warto wybrać Turcję na swoje kolejne wakacje!
Wszystkie zmysły jesieni: Wydajmy na to!
W październiku pora zadbać o cerę, sprawić sobie dobre buty i złapać ostatnie promienie słońca na Podlasiu. Kto jeszcze nie kupił regału na książki, niech pamięta, że tylko jedna polska firma się liczy w Europie.
Poza biznesem: Mateusz Jąkalak
Jego prawniczy startup William AI znalazł się w finale tegorocznej edycji naszego konkursu Rookie of the Year. Na afterze po Warsaw Startup Festival z Mateuszem rozmawiało się tak dobrze, że zaprosiliśmy go do udziału w tej rubryce.
Logistyka w mieście – czas na elektryfikację
Zatłoczone miasta to idealne środowisko dla samochodów na prąd. Elektryki przy niezbyt szybkiej jeździe zużywają mało prądu, a w korkach są zdecydowanie bardziej oszczędne niż jakiekolwiek auta spalinowe. Na dodatek w miastach można takie samochody bez problemu (i tanio!) ładować. To dlatego pojazdy na prąd zaczynają przejmować miejski transport.
Polecamy książki o biznesie i nie tylko
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące redukowania napięcia od stresującej pracy, organizacji najlepszych wydarzeń biznesowych i nie tylko i wpływie pieniędzy na nasze zachowania.
Sen o sukcesie
Bill Gates twierdzi, że przesypia co najmniej siedem godzin na dobę. Podobnie Jeff Bezos, Tim Cook czy Richard Branson. Jeśli w biznesie jest jedna rzecz warta zachodu, to jest nią dobry sen. Oto dlaczego.
TiM S.A. pod lupą: In vino veritas, czyli jak budować kulturę organizacji
Firma jest jak wino – wymaga czasu i uważności, to gwarantuje, że uda się rozwinąć jej wszystkie walory i rozsmakować się w możliwościach, jakie daje. A to gwarancja zadowolenia pracowników i rynkowego sukcesu.
Collegium Vitae Practicae
Po zakończeniu szkoły niektóre dzieci, a w zasadzie ich rodzice, cieszyły się świadectwem z czerwonym paskiem. W rozpoczynającym się roku akademickim nowymi świadectwami będą mogli natomiast się cieszyć absolwenci studiów podyplomowych, także MBA.
Ping pong na sterydach, czyli czy Polacy pokochają pickleballa [WYWIAD]
Takiego określenia użył Marcin Matysik – założyciel Związku Polskiego Pickleballu – opisując promowaną przez siebie dyscyplinę sportu. Jak przekonuje, rozwój pickleballu nad Wisłą jest nieunikniony.
"Od zawsze jesteśmy w niszy". Wywiad z zespołem The Band of Endless Noise
Nie należy się zamykać w jakichkolwiek ramach, ponieważ każda scena po jakimś czasie staje się hermetyczna, co też jest niedobre. Najważniejsze dla nas jest bycie autentycznym, w zgodzie z samymi sobą. Uważam, że całkiem nieźle nam to wychodzi - przekonują Adam Sanocki i Andrzej Widota, członkowie zespołu The Band of Endless Noise.
Sztuczna inteligencja w motoryzacji? Naturalnie!
To już nie jest koncepcja z filmów science fiction. Sztuczna inteligencja staje się częścią naszego życia. W motoryzacji zaś króluje od dłuższego czasu: od zakupów aż po produkcję samochodów. Teraz wrzuca kolejny bieg.
Prywatne kino na Mokotowie. Test projektora Hisense C1
Czy urządzenie takie jak projektor ma w ogóle czego szukać w niespełna 30-metrowej kawalerce? Odpowiem tak: Hisense C1 wszedł do niej z przytupem!
Najgorsze wakacje polskich founderów: Tsunami, przejęcie firmy, wybuch elektrowni jądrowej
Tsunami, wybuch elektrowni jądrowej, próba przejęcia firmy przez kolegę – aż strach pójść na urlop. Na koniec szkolnych wakacji founderzy startupów wspominają najbardziej nieudane wczasy.
Uśmiechnięta czaszka Witkacego
Czy można zjeść ciastko za pomocą sztucznej szczęki? Oczywiście, że tak. Warunek jest jeden. Niezależnie czy będziemy posługiwali się prawdziwymi zębami, sztucznymi à la Daniel Obajtek, czy też wysłużoną plastikową protezą, ciasteczko musi być naprawdę świeże i pyszne. Dokładnie taka sama zasada dotyczy ChataGPT i tej całej porażająco wspaniałej sztucznej inteligencji.
Kto pokocha pickleball
„Pom, pom, pom” – jak tłumaczą entuzjaści pickleballu, dźwięk odbijania piłeczki potrafi być przyjemnie uzależniający. Połączenie tenisa, badmintona i ping ponga jest obecnie najszybciej rozwijającym się sportem w USA, a moda na niego powoli dociera także nad Wisłę. Czy uda jej się rozpędzić?
Lekcje na planszy
Kiedy chciałem przyjąć do pracy osobę, która miała podejmować decyzje, pytałem ją, w co gra. Jeśli okazywało się, że w nic, nie zatrudniałem jej – mówi Włodzimierz Grudziński, doświadczony menedżer, założyciel Polskiego Stowarzyszenia Go.
Polecamy książki o biznesie i nie tylko
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Tym razem odkrywa przed nami literackie zagadnienia dotyczące ludzkiej moralności, potęgi różnorodności i sposobie na zastój w naszym samorozwoju.
Czarno-biały dyktator
„Kiedy byłem młody, chciałem być karykaturzystą. W końcu sam stałem się karykaturą!” – to autoironiczne słowa Karla Lagerfelda. O tym, jaki naprawdę był niemiecki dyktator mody, opowiada nowy francuski serial.
Michał Ratajczak. Poza biznesem
Jego Gridaly rewolucjonizuje branżę eventową, sam inspiruje się Steve’em Jobsem. Michał Ratajczak uważa, że w biznesie kluczowe jest budowanie relacji opartych na szacunku, otwartości i uczciwości. A poza biznesem?
As od Sonosa
Wizja założycieli firmy Sonos (a było ich czterech) była prosta: umożliwić miłośnikom muzyki odtwarzanie dowolnych utworów w dowolnym miejscu w domu. Coś, co dziś wydaje się naturalne albo wręcz banalne, na początku wieku było jednak wyzwaniem, bo technologia, by to zrobić, wówczas nie istniała. Dwadzieścia lat później Sonos stał się synonimem wysokiej jakości głośników i soundbarów domowych. Co więc robisz dalej? Projektujesz słuchawki.
To trzeba przeczytać [FELIETON]
Już wiele lat temu zauważyłem, że rodzice są dzisiaj strasznie nadopiekuńczy.
Pożegnanie lata: Wydaj dobrze i spraw sobie przyjemność
Tak trudno rozstać się z latem! Dlatego we wrześniu pielęgnujmy wspomnienia raf koralowych i otaczajmy się bukietami sezonowych kwiatów. To też idealny moment, by pojechać w Tatry, gdzie nie będzie już tłumu turystów.
Poza biznesem. Adam Sanocki
Zafascynowany Tybetem członek zarządu Polskich Portów Lotniczych. Lubicie post rocka? Koniecznie sprawdźcie twórczość jego zespołu The Band of Endless Noise – właśnie wydali kolejną płytę!
Wieszczę zmierzch sociali
Jakiś czas temu pisałem tutaj o tym, jak rozstałem się z Facebookiem. Który zabierał mnóstwo czasu, a w zamian nie dawał właściwie nic. Poszło to zaskakująco łatwo.
Czy można poprawić pracę naszego mózgu?
Wiele popularnych metod optymalizacji mózgu nie ma naukowego uzasadnienia, a nawet może szkodzić. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka?– pytamy dr Alicję Puścian, neurobiolożkę behawioralną.
Powrót Oasis! Nawet na portalu biznesowym musi znaleźć się muzyczny news roku
Powrót Oasis stał się faktem - bracia Gallagher po piętnastu latach zakopali topór wojenny i wracają do wspólnego grania. Znamy szczegóły nadchodzących koncertów.
Polecamy książki o biznesie i nie tylko
Ciekawe pozycje literatury dla przedsiębiorców i nie tylko przedstawia Anita Szarlik, sekretarz redakcji My Company Polska. Jaką lekturę warto zabrać ze sobą na wczasy?
Na nasz rachunek. Dobrze spotkać się na żywo
Bardzo cieszyłem się na tę rozmowę. Po pierwsze, z Maćkiem Markowskim, CEO SquarePlan, związanym z branżą proptech, „wirtualnie” znam się od dosyć dawna. To miało być nasze drugie spotkanie poza Teamsami – wcześniej jedynie prowadziłem panel, w którym uczestniczył. Po drugie, cieszyłem się, ponieważ dawno nie jadłem azjatyckich potraw – które uwielbiam – a Maciek na lunch wybrał Vietnamkę, dosyć popularną restaurację proponującą takie smaki, zlokalizowaną w centrum Warszawy.
Wskazówki dla startupowca. Jakie zegarki noszą polscy founderzy?
Czy zegarki służą startupowcom do celów biznesowych, tak jak przedstawicielom tradycyjnego biznesu? Zapytaliśmy o to polskich founderów.
Korea Północna szuka ratunku w turystach i otwiera się na zwiedzanie. Zimą spełni się marzenie globtroterów?
Po prawie pięciu latach izolacji, Korea Północna przygotowuje się do ponownego otwarcia granic dla turystów. Decyzja ta, ogłoszona przez lokalnych partnerów turystycznych, ma na celu ożywienie gospodarki tego odizolowanego państwa, które od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi.
Liczba palaczy nie spada
Liczba osób palących papierosy w Unii Europejskiej pozostaje na niemal tym samym poziomie, na którym była trzy lata temu – wynika z najnowszych, opublikowanych w czerwcu danych Eurobarometru. Wnioski z badania są alarmujące i mogą podawać w wątpliwość skuteczność prowadzonej dotychczas polityki redukcji konsumpcji tytoniu w UE.
Celebryci motoryzacji
W motoryzacyjnym świecie też są celebryci. To gwiazdy, które sławę zdobyły albo dzięki karierze filmowej, albo za sprawą ciekawych zdarzeń, które są z nimi powiązane. Oto kilka interesujących modeli, o których słyszeć mogli nawet ci, dla których świat samochodów jest całkowicie obcy.
Koncerty Tylor Swift zwiększyły ruch w knajpach i hotelach o niemal 19 proc.
Choć nie każdy jest zwolennikiem jej muzyki, wszyscy lubią pieniądze - a na jej fenomenie zarabiają całe państwa. Tylor Swift poza swoimi fankami-wyznawczyniami powinna być ulubienicą przedsiębiorców. Bazując na przeprowadzonych przez dataplace.ai analizach ruchu wokół restauracji oraz w zagłębiach gastronomicznych, ruch w stolicy w dni koncertowe był średnio o 18,41% większy niż w analogiczne dni od początku tegorocznych wakacji.