Nowości czytelnicze. Książki o biznesie i nie tylko

książki na półce
Nowe książki o pokonywaniu trudności mogą poprawić nasze funkcjonowanie i wellbeing. / Fot. shutterstock.
Na kwiecień proponujemy cztery pozycje literackie nie tylko dla przedsiębiorców. Dowiemy się z nich jak wygrać rozmowę rekrutacyjną na wymarzoną pracę i wykorzystać potencjał zmian w naszym życiu, co zrobić by wygrać walkę z bezsennością oraz jak pokonać wstyd.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2025 (115)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bruce Feiler

Dlaczego zmiany w życiu są nieuniknione i jak przejść przez nie silniejszym

MT Biznes

Pragniesz podwyżki, ale w obecnej pracy nie masz na to szans? A może twoja branża się zwija, bo AI i roboty taniej wykonają twoje zadania? Straciłeś dobrych specjalistów, którzy odeszli do konkurencji, bo nie potrafiłeś ich docenić? To nie koniec świata – jak mówi słynne i nieco oklepane powiedzenie: „zmiany w życiu zawsze, prędzej czy później, wychodzą nam na lepsze”. Oklepana natomiast na pewno nie jest treść tej książki. Bruce Feiler, autor siedmiu bestsellerów „New York Timesa”, uczy nas, jak przerobić lęk przed zmianami w narzędzie do sterowania swoim życiem. Pokazuje, że zaprzyjaźniając się ze zmianą, jesteśmy w stanie iść daleko, osiągać sukcesy i przeciwstawić się stagnacji. To przesłanie do tych, którzy w pracy czy życiu prywatnym utknęli w martwym punkcie. Ale nie tylko dla nich, bo każdy z nas doświadcza co jakiś czas życiowych trzęsień ziemi. Feiler odpowiada na pytanie: Jak zaakceptować towarzyszące im emocje i wykuć z chaosu nową wersję siebie? Przekroczenie schematów proponowane w tej pozycji może być dobrym rozwiązaniem na czasy polikryzysu, kiedy świat wymusza na nas częste dostosowywanie się do nowych, niespodziewanych warunków.


Aric A. Prather

Recepta na sen

MT Biznes

Na ten temat nigdy za mało. Po książkę sięgnąłem, żeby podjąć wyzwanie odstawienia leków nasennych. Nazwy handlowe tych specyfików na receptę są powszechnie znane w dosyć licznym kręgu moich znajomych. Od pracowników korpo po freelancerów – bierzemy je masowo. Bezsenność to choroba cywilizacyjna. Nie ma co się oszukiwać – niekiedy to terapia, a nie leki skuteczniej pomogą regulować zasypianie. Aric Prather to światowej klasy ekspert w dziedzinie medycyny snu i psycholog, którego metody bazują na badaniach i praktyce klinicznej pomogły tysiącom pacjentów odzyskać zdrowy sen. W tym gronie są liderzy biznesu, sportowcy i osoby z przewlekłą bezsennością. Jego „Recepta na sen” nie jest typowym wellbeingowym bełkotem wypoconym przez pracownika HR przy okazji owocowego czwartku. To metody sprawdzone naukowo. Na uwagę zasługuje siedmiodniowy plan zwiększenia efektywności snu. Autor wychodzi z założenia, że nocna regeneracja to podstawa nie tylko dobrego pracownika czy właściciela biznesu, ale też zdrowego funkcjonowania. Nie dajmy się zwieść opowieściom o tym, że wstając o 5 rano, po przespaniu 4 godz., osiągniemy prawdziwy sukces. Jak ostrzega Prather straconego zdrowia nie da się odespać.

Anna Dodziuk

Wstyd

Mando inside

Wstyd może przeszkodzić nam w pracy, zablokować rozwój osobisty, odebrać szansę na założenie własnego biznesu lub poznanie kluczowej osoby dla naszej przyszłości – kto wie, czy nie wspólnika lub biznesowego mentora. Stąd obecność tej książki w zestawieniu literackich rekomendacji na kwiecień. Anna Dodziuk, terapeutka z dużym doświadczeniem klinicznym odkrywa przed nami mechanizmy wstydu, które blokują nas na wiele sposobów. Jeśli czasem chodzą wam po głowie myśli, dlaczego nie zapytaliście o czyjś numer albo wydajecie się sobie niewystarczający, możecie tkwić w spirali krzywdzących przekonań na swój temat. Książkę tego mało znanego wydawnictwa wyróżnia nie tylko fantastyczna okładka, ale też fakt, że oprócz diagnozy problemu dostajemy od autorki zalecenia pod postacią praktycznych ćwiczeń, które pomagają nam odwrócić złe nawyki i uwolnić się od ciążącej na nas klątwie wstydu, co prowadzi do jego oswojenia. Lektura „Wstydu...” pokazuje, że czasem przyznanie się do niego publicznie daje większą siłę i sprawczość niż moglibyśmy przypuszczać.

Mauro Guillén

Perennialsi

Studio Emka

W końcu jakiś intelektualny konkret na temat pokoleń. Mauro Guillén chwyta nas za głowy i wstrząsa tradycyjnym myśleniem o podziale na boomersów, milenialsów, pokolenie X, Y czy Z. Ta książka może przyczynić się do przewartościowania obranych modeli kariery czy prywatnych celów. Tytułowi perennialsi to ludzie, którzy przełamują schematy i nie mieszczą się w sztywnych podziałach pokoleniowych. Nietypowa nazwa pochodzi od słowa perennial (bylina), roślina wieloletnia, która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach klimatycznych, a z każdym rokiem staje się trwalsza, bardziej odporna na zmiany. Z powodu nakładających się na siebie kryzysów perennialsi są coraz liczniejszą grupą społeczną – niestraszne im kolejne rewolucje, a do nowych technologii czy reguł gry dostosowują się sprawniej niż pozostali. Lektura książki hiszpańskiego socjologa i autora bestsellerów może pomóc szefom i rekruterom zauważyć perennialsa podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy biznesowego eventu, by włączyć jego czy ją do organizacji. W pracy, przy dzisiejszych wyzwaniach, są to osoby nieocenione zarażające innych energią do akceptacji dynamiki świata. Pozostali czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak stać się perennialsem i wygrać każdy casting, nie tylko ten na wymarzoną pracę.

My Company Polska wydanie 4/2025 (115)

Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ