Tylko u nas
Roboty, szkoły programowania, ekologiczne klocki. Branża dziecięca staje się coraz bardziej zyskowna
Szybki rozwój sektora edtech oraz sprzedaż przez internet rozbuchały polski rynek zabawek do wartości 15 mld zł. Zmieniły się też zwyczaje konsumentów, którzy za dobre zabawki są w stanie płacić więcej. Czy polskie firmy potrafią to wykorzystać?
Afera mięsna, czyli śmierć za mięso
Afera mięsna była jedynym przestępstwem gospodarczym w PRL, za które orzeczono i wykonano karę śmierci. Dziś nie ma wątpliwości, że sąd dopuścił się zbrodni sądowej, a proces miał odwrócić uwagę społeczeństwa od problemów ekonomicznych ludowego państwa.
Afera mięsna, czyli śmierć za mięso
Afera mięsna była jedynym przestępstwem gospodarczym w PRL, za które orzeczono i wykonano karę śmierci. Dziś nie ma wątpliwości, że sąd dopuścił się zbrodni sądowej, a proces miał odwrócić uwagę społeczeństwa od problemów ekonomicznych ludowego państwa.
Zarobki nauczycieli niższe, niż magazynierów. "Kuratorium ukryło dane o liczbie dostępnych etatów"
Na tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego w placówkach oświatowych brakuje tysiące belfrów. Kuratorium nieudolnie ukrywa dane o zwiększonej liczbie wolnych etatów a nauczyciele właśnie zmieniają branżę lub emigrują - trudno się dziwić, gdyż niezależnie od stopnia awansu zawodowego wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli w szkołach państwowych nie przekracza w Polsce 3 tys. złotych na rękę.
Dlaczego w IT wciąż jest mniej kobiet? "Przyczyny leżą głęboko w naszej kulturze" [WYWIAD]
Wspierając kobiety, budujemy lepszy i bardziej sprawiedliwy świat – mówi Magdalena Nowicka, wiceprezeska Banku BNP Paribas.
7 sposobów skutecznej komunikacji ESG
Bez właściwej polityki ESG nie da się już właściwie robić biznesu. Ale kluczowe znaczenie ma też właściwa, przejrzysta i szczera komunikacja tej polityki. Przedstawiamy siedem sposobów, jak osiągnąć w tej dziedzinie sukces.
Co zrobić, by nie wpaść w spiralę długów?
Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, rosnące stopy procentowe… Kumulacja tych czynników sprawia, że – zdaniem specjalistów – wkrótce dotknie nas zadłużeniowe tsunami. Co zrobić, by nie wpaść w spiralę długów?
Jak się skoncentrować
Czy trening uwagi ma sens, multitasking to samo zło, a gra na komórce może być rozgrzewką przed trudnym zadaniem? – pytamy dr. Marcina Leśniaka, neuropsychologa.
Marka sama w sobie. Jak skutecznie dbać o reputację marki i budować brand godny zaufania
„Marka to suma wszystkich emocji, myśli, obrazów, historii, możliwości i plotek, które istnieją na rynku na temat danej firmy” – pisze w swojej książce „Hey Whipple, Squeeze This” Luke Sullivan. Czy w ogóle można więc nad takim żywiołem zapanować?
Dług technologiczny. Przychodzi menedżer do programisty i...?
Jest taka anegdota – choć w zasadzie to bardziej dowcip – dotycząca współpracy kadry zarządzającej z działami IT, chętnie powtarzana zwłaszcza przez tych pierwszych. Jaką odpowiedź otrzyma menedżer zgłaszający programiście błąd w działaniu konkretnego systemu bądź aplikacji? „U mnie działa”. Koniec dyskusji, „mystery solved” – cytując Dwighta Schrute’a.
Dr Jacek Marczak: "Wszystko sprowadza się do budżetu" [WYWIAD]
Dr Jacek Marczak jest liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT. Wraz z zespołem opracowuje innowacyjne powłoki oblodzeniowe, które mogą stanowić przełom w działaniu m.in. farm wiatrowych. – To naprawdę coś nowego, co jest w stanie zaskoczyć parametrami – przekonuje naukowiec.
Nasze dobro narodowe. Najlepsze polskie martechy
Martech, czyli technologie marketingowe, to dziś jedna z najbardziej dynamicznych branż. Nowe możliwości pojawiają się w zasadzie z każdym miesiącem, a dotychczasowe rozwiązania przestają być skuteczne. Dokładna analiza procesów dziejących się wokół rynku martech może okazać się kluczem do sukcesu.
Program dochód PLUS
„Czy jak się zamelduję w waszej pięknej gminie, to otrzymam te 1300 zł miesięcznie?”. Takie pytania napływają z całej Polski od osób zainteresowanych udziałem w dwuletnim programie bezwarunkowego dochodu podstawowego. To pierwszy taki pilotażowy projekt, który może objąć nawet kilka tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur i zacząć się jeszcze w tym roku.
Siostry Plotą to wyroby z recyklingowanej bawełny. "Klienci dzielą się z nami osobistymi historiami"
Gdy po 30 latach prowadzenia sklepu z koszami, dziadek ogłosił, że nadszedł kres jego historii, wnuczka zrozumiała, że dla niej przedsięwzięcie to było czymś więcej niż biznesem. Postanowiła, że nie pozwoli, by upadło. Dalej poniesie je ona. Tylko inaczej.
Przedsiębiorco: wprowadź z nami pierwszą innowację
Stawiasz na innowacje, lecz brakuje na nie środków? Przygotowaliśmy listę programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe.
W co inwestować? Tak robią to Polacy. Raport
Pandemia przyniosła boom nie tylko, jeśli chodzi o ceny nieruchomości. Padł historyczny rekord sprzedaży obligacji oszczędnościowych. Co oznacza, że Polacy masowo zainteresowali się inwestycjami. Gdzie jeszcze można zarobić?
Kobiety w innowacjach. Czas innowatorek
Wystarczy uwierzyć w siebie, znaleźć przyjazne miejsce, w którym można rozwinąć skrzydła i wszystko stanie się możliwe – przekonują liderki z firmy AstraZeneca, którym udało się osiągnąć sukces na trudnym rynku innowacyjnego biznesu biotechnologicznego.
Oszczędności w Polsce, czyli jak to robią Polacy? Raport
25 Lat temu aż 7 proc. Polaków uważało, że żyje biednie, a jedynie 5 proc., że dobrze. Dziś o biedzie mówi już tylko 1 proc. rodaków, a co trzeci z nas twierdzi, że żyje dobrze. I choć dokonaliśmy ogromnego skoku na drabinie dobrobytu, to nie zmieniło się jedno: od 25 lat wciąż prawie połowa Polaków nie ma odłożonych pieniędzy „na czarną godzinę”. Dlaczego?
Adam Kądziela: "Polska to chłonny rynek. Wykorzystajmy tę szansę" [WYWIAD]
Skuteczna współpraca nauki z biznesem? NanoSci udowadnia, że to nie jest takie trudne. Startup to połączenie dwóch światów – Adam Kądziela odpowiada za warstwę biznesową, natomiast prof. Adriana Zaleska-Medyńska przewodzi zespołowi innowatorów. Firma na razie walczy z koronawirusem, ale to dopiero początek opracowanej przez nią technologii.
Startupy coraz częściej przejmują konkurencję. "Kryzysy jednych to szansa dla innych"
LiveKid kupił hiszpańskiego Dinantia, Shoper zainwestował w Apilo i agencję Sempire, Docplanner przejął w sumie sześciu konkurentów. Kiedy na rynku robi się gorąco, sprawdza się stara rynkowa zasada „kupuj, gdy leje się krew”. Tym razem stosują je same startupy, które przejmują konkurencję. Ruszyło polowanie na tych, którzy przestają sobie radzić.
Rozważne i niezależne. Kobiety podbijają świat innowacji
Kobiety odnoszą coraz większe sukcesy w badaniach naukowych, zakładają też firmy, które potrafią zamienić ich odkrycia na dobrze prosperujący biznes. Przestają czekać z założonymi rękami, aż mężczyźni zaproszą je do współpracy. Coraz częściej postanawiają działać na własnych warunkach.
Szymon Janiak: "Czeka nas fala zwolnień w startupach? Nie widzę powodów do paniki" [WYWIAD]
Na hasło „startup” wielu ludziom przychodzą na myśl takie skojarzenia czy asocjacje, jak wypasione konferencje, sojowe latte, wyjazdy do Ameryki, MacBook, ogólny luz i duży lewar inwestycyjny. Kiedy ja myślę o startupach, to widzę niepewność, ciężką pracę i ciągły stres – mówi Szymon Janiak, współzałożyciel i partner zarządzający funduszu Czysta3.VC.
Piotr Dardziński: "Polscy innowatorzy kontynuują bogate tradycje rodzimych wynalazców" [WYWIAD]
Ambicją Łukasiewicza jest to, aby polskie talenty rozproszone po zagranicznych ośrodkach naukowych wracały do kraju i by mogły tu prowadzić najbardziej ambitne projekty badawcze - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
M. Włodarczyk, Santander Leasing: Wierzymy w to, że jesienią powrócą inwestycje [WIDEO]
Mimo wielu wyzwań stojących przed rynkiem leasingu w Polsce, trzeba mieć nadzieję na zmianę obecnego, negatywnego trendu. Jeśli gospodarka zacznie się rozwijać, to również i polskie firmy powinny powrócić do inwestycji. Wraz z nimi rynek leasingu powróci do trendu wzrostowego - mówi w rozmowie z My Company Polska Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający Santander Leasing.
Rezygnacja z CV, testy osobowościowe. Filip Sobel o trendach na rynku pracy [WYWIAD]
Współpracujemy z wieloma firmami i dostrzegamy, że innowacje w działach HR często nie biorą się od dyrektorów czy menedżerów, lecz są inicjatywami oddolnymi. Wielu „szeregowych” pracowników potrafi dostrzec usługi i technologie, które mogą usprawnić działanie organizacji, więc po prostu dzielą się pomysłami z kadrą zarządzającą - mówi Filip Sobel, CEO Staffly.
Jetson ONE to pojazd unikalny na skalę światową. Na czym polega jego innowacyjność?
Dron, który zabiera ludzi w przestworza, to już nie scena z filmu science fiction, a rzeczywistość. Wszystko dzięki Tomaszowi Patanowi, polskiemu konstruktorowi, który zaprojektował tego typu urządzenie mogące zabrać na swój pokład człowieka.
Porażka przepisem na sukces? Jak nauczyć się kompetencji miękkich [WYWIAD]
O tym, dlaczego kompetencje miękkie są przewagą konkurencyjną na rynku pracy i jak się ich nauczyć, rozmawiamy z Alicją Dettlaff, konsultantką HR i wykładowczynią Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.
Jakie kompetencje trzeba posiadać w przyszłości? Raport
W dynamicznie zmieniającym się świecie zdecydowanie mniejsze znaczenie zaczyna mieć dogłębna, latami zdobywana, skomplikowana wiedza. Dużo większego znaczenia nabierają pierwotne cechy, które przez tysiące lat pozwalały przetrwać gatunkowi ludzkiemu.
Nauka, biznes, państwo. Ranking najlepszych polskich wynalazców 2022
W naszym kraju nie brakuje innowacyjnych pomysłów, tylko czy potrafimy je wprowadzić w życie? Barier wciąż jest mnóstwo, jednak naukowcy się nie poddają. Jeśli nauka zacznie bliżej współpracować z przemysłem i biznesem, będziemy na najlepszej drodze, by dogonić – a w wielu dziedzinach nawet wyprzedzić – Zachód.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Sierpień 2022
Oto nowe zmiany w prawie i kalendarium przedsiębiorcy.
Superbohaterowie innowacji [FELIETON]
To nie zabrzmi optymistycznie, ale trudno napisać coś nowego o polskich innowacjach. Po pytaniu, czy jesteśmy innowacyjni i potrafimy coś robić z naszymi wynalazkami, zawsze dojdziemy do momentu, w którym usłyszymy litanię wzajemnych pretensji.
Waldemar Buda: "Kamienie milowe są w polskim interesie" [WYWIAD]
Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Pomaluj mój świat na zielono. Jak stać się zieloną firmą i uniknąć greenwashingu?
Wszyscy chcą dziś być ekologiczni. Także firmy, które nieraz idą na łatwiznę i stosują strategię ekościemy. Ale uwaga! Pozorowanie działań na rzecz środowiska może być łatwo zdemaskowane. A to oznacza dotkliwe straty – i to nie tylko wizerunkowe, ale również finansowe.
Czeka nas zapaść? Analityk: "Ceny energii nie powrócą do normalnych poziomów przez kilka lat"
Ceny prądu, ciepła, transportu, tak jak inflacja wpływają na poziom życia każdego z nas. Diagnozę i receptę na kryzys energetyczny wystawia Michał Stajniak, analityk w XTB.
Pawelski i Swadźba o bańce na rynku startupów. "Świetne czasy na międzynarodową ekspansję" [WYWIAD]
Nigdy nie mieliśmy aż takich mnożników jak amerykańskie czy londyńskie firmy, więc nie byliśmy atrakcyjnym miejscem pracy dla menedżerskich talentów zza granicy, których przecież bardzo potrzebujemy. Z globalnych podmiotów uleciało powietrze, więc również sytuacja na rynku pracy się zmieniła - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Jakub Pawelski, założyciel i CEO LiveKid.