Startupy technologiczne pod lupą. Przychody rosną, zyski maleją

Polskie startupy technologiczne
Polskie startupy technologiczne, fot. Shutterstock
Średni wiek założyciela polskiego startupu technologicznego to prawie 39 lat. 72 proc. polskich firm generuje już przychody, ale średnia strata netto wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Taylor Economics.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mężczyźni rządzą w startupach

Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez Taylor Economics, osoby fizyczne stanowiły około 85 proc. założycieli startupów technologicznych. Z tego mężczyźni stanowią 84 proc., a kobiety tylko 16 proc. W pozostałych przypadkach założycielami były osoby prawne, m.in. spółki, jednostki naukowe czy też fundusze VC działające w ramach programu Bridge Alfa. Udział kobiet w organach zarządczych polskich startupów wynosi 26 proc. - dla porównania, w Europie jest to około 29 proc. Tylko w 4 proc. startupów wśród założycieli były same kobiety. 

Średnia wielkość grona założycieli to 2,1 osoby. Twórcy raportu zwracają uwagę, że europejska średnia to 2,6 założycieli na startup. Średni wiek polskiego startupowca to, co ciekawe, aż 38,6 lat. W przypadku całej Europy taka średnia wynosi 38 lat.

Zobacz także naszą listę najlepszych startupów

Jak rozwijają się startupy?

Dużo ciekawszy zakres raportu obejmuje zmiany w startupach na przestrzeni lat. Taylor Economics zwróciło uwagę na łącznie 146 podmiotów. W ciągu czterech lat od powstania tych startupów, grono właścicieli powiększyło się o 31 proc. - z 369 do 454. W zdecydowanej większości za ten wzrost odpowiada zaangażowanie funduszy VC. W momencie powstania udziały w takich startupów miało tylko 14 funduszy VC (były zaangażowane w 10 startupów). Po czterech latach było to już 59 (w 45 spółkach). 

Najbardziej aktywne były fundusze działające w ramach programu Bridge Alfa - ich zaangażowanie zwiększyło się z 7 do 32. 

Jedną z konsekwencji takiego zaangażowania jest większe rozwodnienie akcji. To również zbadało Taylor Economics. W momencie powstania startupu, średni pakiet należący do jednego założyciela wynosił 37 proc. W III kwartale br. było to już 30 proc. 

Co daje zaangażowanie kapitału? Jak wynika z raportu, w przypadku wszystkich badanych startupów, fundusze publiczne dostarczyły 80 mln złotych od momentu powstania firm. Średnia wycena startupu wyniosła dzięki temu 7,8 mln złotych. Średnia inwestycja to 1,9 mln złotych. 

Czy startupy zarabiają?

O dziwo, tak. W badanej grupie przychody wykazywało 72 proc. startupów, przy czym w połowie przypadków przychody przekraczały 100 tys. złotych. Zysk netto wykazało aż 37 proc. spółek. 

Twórcy raportu zwracają uwagę, że dane te są jednak zawyżone przez "startupowe gwiazdy". W całej badanej grupie aż 25 proc. startupów ma obecnie ujemne kapitały własne, wysokie zadłużenie i sporą stratę. 

Najlepiej radzą sobie startupy działające w obszarze usług dla "high-tech" - tu aż 90 proc. podmiotów wykazuje przychody. Zysk generuje 40 proc. startupów. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku startupów tworzących rozwiązania wysokich technologii - tu przychody ma tylko 64 proc. 

Taylor Economics przeanalizowało także sytuację startupów, które były badane rok temu - w raporcie za 2021 rok. Z tego grona nie przetrwało tylko 5 firm (co oznacza, że działalność kontynuuje 94 proc. startupów). Mimo pandemii większość startupów rozwinęła się - mocno wzrosła średnia wartość przychodów (z 443 tys. złotych do 1,5 mln), ale także wzrosła średnia strata netto (z 301 do 455 tys. złotych).

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ