Od zera do milionera, ale z pomocą!

Startup
Startup, fot. Shutterstock
Tezy Piotra Nowosielskiego są dosyć jednoznaczne. Nie chcielibyśmy jednak przedstawiać wyłącznie jednego punktu widzenia, dlatego skonfrontowaliśmy je m.in. z rynkiem VC. Jak to więc w końcu jest z tym bootstrappingiem w Polsce?

Wywiad z Piotrem Nowosielskim jest dostępny TUTAJ.

Pytanie o bootstrapping funduszy VC to jak pytanie ich o to, jak nie zarobić kasy – przedstawiciel pewnego funduszu venture capital tylko się uśmiechnął, kiedy poprosiłem go o wywiad na temat bootstrappingu. – Trochę się z tym zgodzę, a trochę nie. Ta dyskusja powinna być szersza i obejmować rolę oraz odpowiedzialność rynku venture capital. Dla mnie, jako inwestora VC, ważna jest właściwa analiza projektu, czy on się w ogóle nadaje do zewnętrznego finansowania – mówi Magdalena Pawłowska, partner w Level2 Ventures. Jako wyznaczniki tego, czy w firmę warto zainwestować, ekspertka wskazuje m.in. globalny potencjał produktu oferowanego przez startup oraz to, na ile skrupulatnie została określona ścieżka szybkiego skalowania. – Jeśli rzekomo przełomowe rozwiązanie nie jest na tyle innowacyjne, że zmieni paradygmat funkcjonowania jakiegoś obszaru, to pozyskanie środków od funduszy venture capital najczęściej jest błędną decyzją – dodaje Pawłowska.

– Bootstrapping to sól przedsiębiorczości! – przekonuje Piotr Nowosielski w okładkowym wywiadzie grudniowego numeru „My Company Polska”. Trudno się z tym nie zgodzić, bo tam, gdzie inni founderzy ekscytują się gigantycznymi rundami finansowania, bootstrapperzy chwalą się wzrostami i przychodami. – Ale o tym za dużo się nie słyszy, dla mediów bootstrapping jest mało sexy....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2022 (87)

Więcej możesz przeczytać w 12/2022 (87) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ