Od zera do milionera

Piotr Nowosielski
Piotr Nowosielski, fot. Michał Mutor
Bootstrapping jest solą przedsiębiorczości. Budujesz firmę od zera bez zewnętrznego finansowania. Skupiasz się na zarabianiu i rentowności, a nie szukaniu kolejnej rundy. Tworzysz firmę, która ma wartość, a nie taką, którą fundusz VC pcha do exitu – mówi Piotr Nowosielski, CEO i założyciel Just Join IT, która została zbudowana bez żadnych zewnętrznych pieniędzy.

Jak to jest z tym bootstrappingiem w Polsce?

Bootstrapping w Polsce jest pojęciem bardzo retro. Na rynku tak zdominowanym przez fundusze VC, bootstrapping praktycznie nie przebija się do branżowej debaty publicznej. Uważam, że warto o nim mówić szerzej, bo to sól przedsiębiorczości.

Z różnych raportów – chociażby PFR-owskich – wynika, że to wciąż najpopularniejszy model finansowania w naszym kraju.

Jeżeli mówimy o naprawdę drobnych projektach, to bootstrapping oczywiście gra pierwsze skrzypce. Ale jeśli spojrzysz na spółki zatrudniające powyżej 30 osób lub te, które generują powyżej 5 mln zł przychodów rocznie, to niemal wszystkie z nich mają za sobą co najmniej jedną rundę finansowania.

Z czego to wynika?

Wciąż jesteśmy na etapie pierwszej generacji startupów i founderów, którzy nie wykonali znaczących exitów. Dlatego tak duży jest teraz ten ciąg VC-ków z zapisami w umowach w stylu koniecznego IPO czy sprzedaży do większego gracza branżowego. Ja się pytam, co to ma na celu?! Fajny przykład idzie z Izraela, który ma ten etap już za sobą. Izraelscy founderzy, dzięki dobrym exitom, często wracają do kraju, reinwestując własny kapitał i budując kolejne biznesy na nieco innych zasadach. Chciałbym, aby również w Polsce to podejście uległo jak najszybszej zmianie. Zacznijmy skupiać się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2022 (87)

Więcej możesz przeczytać w 12/2022 (87) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ