Zbliża się koniec bessy?

Brexit–Boris–Liz, czyli katastrofa BBL
Brexit–Boris–Liz, czyli katastrofa BBL, fot. East News
WIG20 ruszył w górę i w ciągu kilku tygodni zyskał 20 proc. Polskie akcje nadal są irracjonalnie tanie, podobnie jak złoty, który w najbliższym czasie może się umacniać. Nie będzie więc dolara po 5 zł.

Moje przewidywania co do Wielkiej Brytanii nie sprawdziły się. Sądziłem, że Liz Truss nie przetrwa na stanowisku premiera do końca 2023 r. i się sromotnie pomyliłem. Horyzont jej rządów był bowiem znacznie krótszy. Przetrwała jedynie 44 dni i 20 października zrezygnowała. Można powiedzieć, że Wielką Brytanię dotknęło nieszczęście opisane akronimem BBL (Brexit–Boris–Liz) – być może należałoby dodać jeszcze T (Torysi). Nie współczuję temu krajowi, bo im gorzej im się wiedzie, tym mniejsza będzie chęć innych do opuszczenia Unii Europejskiej.

Pisałem też, że skoro oczekiwania, co do wyników kwartalnych spółek w USA, są bardzo pesymistyczne, to bardziej prawdopodobne są pozytywne zaskoczenia, które mogą doprowadzić do utworzenia formacji podwójnego dna na indeksie S&P 500. Nie do końca tak się stało, bo wyniki spółek technologicznych – tych z sektora FAANG (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google), do których można jeszcze dodać Microsoft, przyjmowane były w większości przeceną akcji, co nie znaczy, że były one złe.

Z kolei spółki z sektora value (bardziej tradycyjna gospodarka) ratowały sytuację, dzięki czemu październik na giełdach akcji zakończył się solidną zwyżką indeksów. Również WIG20 mocno zyskiwał. Odbił się od dolnego ograniczenia 10-letniego kanału trendu spadkowego i błyskawicznie ruszył na północ. W chwili pisania komentarza zyskiwał ponad 20 proc. Można powiedzieć, że pojawili się inwestorzy (również zagraniczni), którzy wreszcie zobaczyli,...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2022 (87)

Więcej możesz przeczytać w 12/2022 (87) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ