Tylko u nas
KSeF przesunięty! Obowiązkowy system e-faktur obejmie niemal wszystkie firmy w kraju
Ministerstwo finansów poinformowało o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów, które uruchomią KSeF, czyli krajowy system e-faktur. Będzie on obligatoryjny dla niemal wszystkich firm w kraju.
Kto się z groszem nie liczy, tego bieda wyćwiczy - nowa rzeczywistość startupów
Po szaleństwie inwestycyjnym z lat 2020–2021 nie ma już śladu, a coraz więcej startupów zwalnia ludzi i na próżno szuka finansowania. W dodatku pojawiło się nowe, realne zagrożenie – wstrzymanie potoku publicznych pieniędzy.
Szampan się leje. Pełny obraz Kuczyńskiego
Początek 2023 r. na światowych giełdach wyglądał nieźle, a w Warszawie wręcz doskonale. Powód poprawy nastrojów? Przede wszystkim dane o inflacji, które w wielu krajach pokazywały, że wyraźnie spuszcza ona z tonu.
"Królowie basicu" czy pionierzy polskiego streetwearu? O Diamante znów będzie głośno [TYLKO U NAS]
Diamante rozkręcił wspólnie z bratem za 10 tys. zł. Ale historia marki to również wiele złych decyzji – Tomek Grande otwarcie mówi o biznesowych błędach i trwonieniu pieniędzy. Dziś, po pandemicznym kryzysie, chce wrócić na szczyt. Złośliwi nazwą go „królem basicu”, dla innych Diamante to pionierzy polskiego streetwearu.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
W ubraniach marki 2005 chodzi połowa młodej Warszawy. W czym tkwi ich fenomen? [WYWIAD]
Założenie własnej marki nie jest trudne, trudniej jest się utrzymać. 2005 notuje regularne wzrosty – w 2022 r. nasza sprzedaż była o 74 proc. większa niż rok wcześniej. Jednak by dalej się rozwijać, stale musimy o sobie przypominać, musi być o nas głośno. Lubię powtarzać, że 2005 to mainstream offstreamu – mówi Mikołaj Barczewski, współzałożyciel marki 2005.
Afera „Dziwexu”, czyli Polki na eksport
W 1981 r. w polskiej branży estradowej wybucha niewyobrażalny skandal. Prasa ujawnia, że państwowe przedsiębiorstwo zajmujące się m.in. promocją naszej kultury w świecie, przemyciło na Zachód półtora tysiąca prostytutek z Polski. Firma oraz jej pracownicy mieli na tym zarobić milion dolarów.
Podaruj mi trochę Azji. Jak K-pop odmienia polską popkulturę i biznes
Jeśli masz w rodzinie nastolatkę, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że całkiem nieźle orientujesz się, czym jest K-pop. Jeśli nie, zapewne wkrótce usłyszysz o koreańskim popie, gdyż tamtejsi twórcy coraz skuteczniej sięgają po umysły i portfele słuchaczy również w Polsce.
Allegro. Notowania akcji wystrzelą po wdrożeniu nowych produktów?
Allegro stawia na innowacje: polska firma połączyła siły z DHL i oferuje przesyłki do 24 krajów UE, mówi się też o powstaniu Allegro Banku. Czy nowe pomysły sprawią, że notowania Allegro powrócą do cen obserwowanych tuż po giełdowym debiucie w 2020 roku?
Piękno plus. Jak zmieniał się przekaz reklamowy w świecie mody
Nobody’s perfect! Ostatnia kwestia z komedii „Pół żartem, pół serio” najlepiej opisuje nowy trend, który już od kilku lat zaczyna być coraz bardziej widoczny w światowej reklamie. Powoli tracą swoją dominującą pozycję anorektyczne i młodziutkie modelki, a w ich miejsce pojawiają się całkiem „normalne”, a więc po ludzku niedoskonałe osoby.
Suicide attempts even among 6-year-olds. AI is trying to help [INTERVIEW]
“Given the prevalence of smartphones, children can potentially experience cyberbullying 24 hours a day. Even home is no longer a safe haven like in the case of schoolyard bullying,” says Patrycja Tempska, Impact Co-founder at Samurai Labs.
Chatboty i automatyzacja w biznesie. Jak technologia zwiększa zyski [WYWIAD]
Chatboty i boty są przyszłością biznesu, a ich polskie odpowiedniki podbijają świat. O ogromnych możliwościach tej technologii dla przedsiębiorców opowiada Michał Pawełczyk, CEO i prezes zarządu KODA.
Jak analityka danych zmienia sport? "Dziś już nie uświadczysz takich piłkarzy jak Riquelme" [WYWIAD]
Drastyczna zmiana stylu gry w NBA to właśnie konsekwencja drobiazgowej analityki. Jeszcze na początku lat dwutysięcznych ligę dominowali potężni centrzy i rzucający długie „dwójki” obrońcy w stylu Koby’ego Bryanta, a wcześniej Michaela Jordana. Dziś w zasadzie każdy szuka rzutu za trzy punkty - mówi Paweł Osterreicher, współzałożyciel i CEO ReSpo.Vision.
Krzysztof Miruć i TVN znów współpracują z Leroy Merlin. "Naturalne, że nasze ścieżki się przecinają"
Krzysztof Miruć oraz Grupa TVN wznowili współpracę z Leroy Merlin - o sprawie jako pierwszy poinformował portal Wirtualnemedia.pl. Co zdecydowało o ponownych wspólnych działaniach? Poprosiliśmy o komentarz samych zainteresowanych.
Nowa nadzieja. Ukraina otwiera drzwi polskim przedsiębiorcom
Jeszcze pół roku temu raczej nikt w polskim biznesie nie zastanawiał się, czy powrót do Ukrainy będzie możliwy. Dziś jest – mimo trwającej wojny – nasz sąsiad szykuje się do otwarcia drzwi polskim przedsiębiorcom.
Restrukturyzacja firmy na przykładzie firmy Braster
O wyzwaniach restrukturyzacyjnych spółek publicznych, na przykładzie polskiej spółki z sektora medycznego Braster, opowiada adwokat i doradca restrukturyzacyjny Piotr Kieloch z kancelarii Resist Rezanko Sitek, który reprezentował spółkę w ponad 2-letnim postępowaniu restrukturyzacyjnym.
Służbowe maile. Dlaczego pisanie służbowych maili sprawia nam kłopoty? [WYWIAD]
Pisząc służbowy mail, nie zasypujmy się wielosłowiem. Szanujmy czas współpracowników – przekonuje Mateusz Adamczyk, polonista, popularyzator wiedzy o języku, współautor „Słownika neologizmów polskich” opracowywanego przez Obserwatorium Językowe UW.
ParkCash, czyli parkowanie społecznościowe. Polski startup odmieni życie w miastach?
Ambicją Piotra Nizio, twórcy startupu ParkCash, jest ułatwienie życia w miastach i obniżenie emisji dwutlenku węgla.
Kobiety, o których będzie głośno w 2023 r.
Statrtuperki, menedżerki, wizjonerki. A także kobiety, które swoim życiem i osiągnięciami inspirują do przedsiębiorczości innych. „My Company Polska” publikuje zestawienie (w koleności alfabetycznej) 23 kobiet biznesu, o których będzie głośno w najbliższym roku.
Mikołaj Kopernik - liberał czy socjalista? Wywiad z Wojciechem Orlińskim
Mikołaj Kopernik z całym przekonaniem twierdził, że inflacja jest szkodliwa. Niestety, całkowicie go zlekceważono – mówi Wojciech Orliński, dziennikarz, publicysta i pisarz, autor biograficznej książki „Kopernik. Rewolucje”.
Nakładka na jądra, "elektroniczny pisuar". Łukasz Konarski przełamuje męskie tabu w medycynie
Nakładka na jądra CoolMen ma szansę pomóc parom na całym świecie przezwyciężyć problem niepłodności. A „elektroniczny pisuar” w prosty sposób ułatwi wczesną diagnostykę chorób prostaty. Konstruktor obu wynalazków, dr Łukasz Konarski, nie boi się przełamywać męskiego tabu w medycynie.
Trzymaj pion. Dlaczego filmy wertykalne to przyszłość marketingu?
Popularność TikToka sprawiła, że filmy wertykalne stały się jednym z najważniejszych trendów we współczesnym marketingu. Ich popularność przekroczyła już jednak chiński serwis, podbijając serca również użytkowników Instagrama czy YouTube’a. Zastanawiasz się czy TikTok jest odpowiednim narzędziem dla twojej firmy? A może czujesz potencjał pionowych klipów, ale w innych social mediach?
Lekarze przyszłości. Najlepsze polskie medtechy. Edycja 2023
Najdynamiczniejszy okres rozwoju medtechów już dawno za nami? A skąd! Branża ma się dobrze jak nigdy wcześniej, a Polacy coraz częściej grają pierwsze skrzypce w światowej medycynie.
Marcin Duma: "Polacy się boją, że pierwszy raz od lat mogą zbiednieć" [WYWIAD]
Wybory wygra formacja, która lepiej się zaopiekuje lękami Polaków i da nadzieję, że ich poziom życia i status klasowy się nie obniżą – mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych IBRIS.
UOKiK skontroluje sklepy: "Nie wszyscy prawidłowo stosują się do obowiązującego prawa" [TYLKO U NAS]
Nie wszystkie polskie sklepy dostosowały się do unijnej dyrektywy Omnibus, która od 1 stycznia nakłada obowiązek informowania - w przypadku przecenionych towarów - o najniższej cenie danego produktu z ostatnich 30 dni. - Wspólnie z Inspekcją Handlową zadbamy, aby prawo było przestrzegane - zapowiada UOKiK. I grozi wielkimi karami.
„Byki” czekają za rogiem. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
RPP postąpiła słusznie, nie podnosząc stóp procentowych. Mocno potaniały surowce, jest więc olbrzymie prawdopodobieństwo, że inflacja w okolicach marca–kwietnia znacznie się zmniejszy. A 2023 r. może być dużo lepszy dla posiadaczy akcji i dla funduszy dłużnych.
Lemoniada zamiast szampana, czyli co nas czeka na rynku pracy w 2023?
Widzieliście już te wszystkie czarne scenariusze pisane przez polityków i ekonomistów na 2023 rok – że będzie biednie, chłodno i głodno? Cóż, my widzimy to w znacznie jaśniejszych – cytrynowych – barwach. Przynajmniej jeśli chodzi o rynek i relacje w pracy.
W co inwestować w 2023 roku
Jeśli inflacja naprawdę wyhamuje, może to być dobry rok dla obligacji oraz dla metali szlachetnych. Historia uczy, że osiągnięcie przełomowego punktu w polityce monetarnej bywa za to niebezpieczne dla rynków akcji. Stopy z najmu mogą być atrakcyjne, a krezusi z wolną gotówką, mogą szukać okazji do przejęcia wyprzedawanych kolekcji. To będzie więc rok wielu okazji.
5 startupów, o których będzie głośno. Prognozy Kuby Dobroszka na 2023 rok
To był świetny rok dla polskich startupów! Choć w 2023 zerkamy z nieco większymi obawami, jesteśmy dobrej myśli - kolejne miesiące powinny być dalszym rozwojem rodzimego, jak to się ładnie mówi, ekosystemu startupowego.
Schaefer, Galant, Walkowiak. Sukces oznacza odpowiedzialność [WYWIAD]
Marzy nam się świat, w którym w zarządach spółek będzie większa liczba kobiet. Ale nie z powodu sztucznych parytetów, lecz naszych kompetencji - mówią Maja Schaefer, Eva Galant i Paulina Walkowiak. Przedsiębiorczynie to bohaterki naszego zestawienia "23 kobiet, o których będzie głośno w 2023 roku".
TOP 22. Najchętniej czytane teksty 2022 roku
Pensje nauczycieli, 500+, najlepsze polskie startupy. Oto krótkie podsumowanie 2022 roku w postaci najchętniej czytanych tekstów opublikowanych na portalu mycompanypolska.pl. Jeśli jakimś cudem (no dobra - przez nieuwagę) je przeoczyliście, to koniecznie nadróbcie!
Buczkowski: Wkrótce nikt nie będzie chciał pisać długich postów na Facebooku [WYWIAD]
Uważam, że forma wertykalnych wideo wkrótce stanie się na tyle powszechna, że firmy nie będą mogły jej nie zauważać. To treści rosnące najszybciej, konsumujemy ich zdecydowanie najwięcej. Jednocześnie nic nie wskazuje na to, żeby pożądany układ treści wkrótce się zmienił – mówi Mateusz Buczkowski, Agency Marketing Manager w Green Parrot.
Śpiewa, gra na ukulele i dba o psiaki. Oto tajemnice Sary Sobani z Supuppy
Poznanianka zainteresowana psim żywieniem. Na pomysł Supuppy – naturalnych suplementów dla psów w formie subskrypcyjnej – wpadła jeszcze na studiach magisterskich. Sama siebie nazywa „zadaniowcem”, który im więcej ma zajęć, tym lepiej się organizuje.
Próby samobójcze mają za sobą już nawet 6-latki. Polska AI spróbuje im pomóc [WYWIAD]
Najmłodsi, za sprawą powszechności smartfonów, mogą potencjalnie doświadczać cybernękania przez 24 godziny na dobę, więc nawet dom przestał być bezpieczną przystanią, tak jak mogło to być w przypadku nękania na szkolnym boisku - mówi Patrycja Tempska, impact co-founder w Samurai Labs.
ORLEN VC szuka kolejnych startupów. "Najtrudniejszy w ocenie jest zawsze potencjał zespołu" [WYWIAD]
ORLEN VC to fundusz korporacyjny inwestujący przede wszystkim w startupy z szeroko rozumianego przemysłu, których rozwiązania można zastosować w sektorze B2B. - Zazwyczaj staramy się ustawić w pozycji strategicznego inwestora, który poza pieniędzmi, oferuje również wsparcie merytoryczne - mówią przedstawiciele ORLEN VC.