Bartosz Milczarek odchodzi z Cryptiony. Znamy nazwisko nowego prezesa [TYLKO U NAS]

Zespół założycielski Cryptiony
Zespół założycielski Cryptiony, fot. materiały prasowe
Bartosz Milczarek, Hanna Milczarek i Krzysztof Dworakowski odeszli z Cryptiony. Nowym prezesem startupu został Gustav Wakeus. - Powodem odejścia była odmienna wizja z inwestorami co do dalszego rozwoju i strategii spółki - komentuje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Milczarek.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Cryptiony to polsko-brytyjski startup dostarczający narzędzie do automatyzacji rozliczeń podatku od kryptowalut

Cryptiony zostało założone na początku 2021 roku przez Bartosza Milczarka, Hannę Milczarek i Krzysztofa Dworakowskiego. Głowną inspiracją do stworzenia startupu był skomplikowany proces wyliczania podatku od kryptowalut. W zeszłym roku firma odnotowała dziesięciokrotny wzrost liczby użytkowników, a z rozwiązania korzystają już nie tylko użytkownicy indywidualni, ale również kancelarie podatkowe i biura rachunkowe, które rozliczają w ten sposób swoich klientów.

Przypomnijmy, Cryptiony dwukrotnie znalazło się na naszych listach branżowych, najlepszych startupów, w kwietniu 2022 r. na liście najlepszych polskich fintechów i w maju 2023. na liście najlepszych startupów z branży web3.

Cryptiony - zmiany w zarządzie

Jak dowiedział się portal mycompanypolska.pl, z firmy odeszła cała trójka jej założycieli, a powodem jest odmienna wizja co do dalszej strategii. - Bardzo szczegółowych informacji nie mogę zdradzać ze względu na dobro spółki i pozostałych interesariuszy - przekazuje Bartosz Milczarek. I dodaje:

Zgodnie z Umową Inwestycyjną jesteśmy zobowiązani do sprzedaży udziałów po zaprzestaniu świadczenia usług i ustaniu zaangażowania w Spółce

Były CEO Cryptiony przekazuje nam, iż nie miał jeszcze okazji rozmawiać z nowym prezesem. - Według posiadanych przeze mnie informacji, to planuje dalszy rozwój produktu oraz ekspansję zagraniczną na kolejne kraje - wskazuje Milczarek. 

Bartosz Milczarek zapowiada chwilową przerwę od aktywności biznesowych. - Akurat mamy okres wakacyjny, więc to dobry moment na rzeczy, na które ostatnio było mniej czasu: rodzina, przyjaciele i znajomi, hobby, odpoczynek, zdrowie - podsumowuje przedsiębiorca.

Na początku 2023 roku firma poinformowała o zamknięciu rundy finansowania, w wyniku której startup pozyskał 2,5 mln złotych. Głównym inwestorem był ffVC, który został wsparty przez Pointer.Capital oraz Marcina Wenusa, polskiego biznesmena i inwestora, CEO Grupy Medialnej Comparic oraz Prezesa Fundacji Invest Cuffs.

Cryptiony - dalsze plany

O komentarz poprosiliśmy przedstawicieli funduszu ffvc, jednego z głównych inwestorów w Cryptiony. Jak mówi Mariusz Adamski, partner w funduszu, decyzja o rozstaniu była podjęta wspólnie. - Spółka jest w dobrej kondycji i ma wspaniałe możliwości rozwoju - zapewnia w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl.

Adamski tłumaczy, że Cryptiony bazuje na bardzo dobrym rozwiązaniu technologicznym, które obecnie - obok Polski - rozwija się również w Wielkiej Brytanii. Specyfika rynku, na którym działa Cryptiony, wymaga jednak działalności w skali międzynarodowej, w wielu państwach - stąd potrzeba przyspieszenia tempa rozwoju w oparciu o znajomość specyfiki takiej ekspansji. Nową wizją rozwoju ma wdrożyć nowy zarząd, którego szef przejął obowiązki w czerwcu.

- Poprzedni zarząd zbudował wspaniałą technologię, a teraz potrzebne było doświadczenie, które umożliwi dalsze jej skalowanie. Takie kompetencje ma Gustav Wakeus, nowy prezes Cryptiony. To idealny kandydat na szefa startupu, ma nie tylko doświadczenie w rozwijaniu biznesów i ich międzynarodowym skalowaniu, ale także jest pasjonatem aktywów cyfrowych - dodaje Adamski.

Gustav Wakeus był twórcą kilku startupów (m.in. był współtwórcą SnapSound), pracował też przez lata w firmach consultingowych, m.in. w szwedzkim EY. Od 2021 roku związał się bezpośrednio z branżą venture, pracował w FoundersLane (od 2019 do przejęcia firmy w 2022 r.) a od 2021 roku jest związany z ffvc. Specjalizował się m.in. w budowaniu i skalowaniu biznesów na rynkach międzynarodowych, w Europie, Azji, Stanach Zjednoczonych oraz regionu MENA. Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl, Cryptiony pod jego sterami ma przyspieszyć z międzynarodową ekspansją oraz poszukać partnerów w rozwoju znajomości marki oraz jej usług. Docelowo firma chce także pracować nad nowymi funkcjonalnościami. W tym momencie jednak za wcześnie na podanie szczegółów. - Obecnie mamy więc fajną spółkę z bardzo dobrą technologią oraz nowy zarząd, który posiada duże kompetencje w obszarze ekspansji międzynarodowej, co jest niezbędne na tym etapie rozwoju spółki - informuje Wakeus, dodając, że fundusz będzie nadal wspierał Cryptiony w rozwoju. Spółka posiada także zapasy gotówki, by dalej rozwijać się na światowych rynkach.

Gustav Wakeus zaznacza, że dzięki postępującej stabilizacji rynku krypto, w tym pojawiających się w wielu krajach regulacjach, perspektywy do rozwoju firmy mogą być większe, niż niedawno. Firma chce skorzystać nie tylko na odbiciu na rynku (które przekłada się także na wzrost zainteresowania inwestorów), ale także na coraz większej stabilności kryptowalut - rozumianej jako np. wprowadzanie krajowych regulacji. To okazja dla rozwoju biznesu, Cryptiony posiada bowiem technologię umożliwiającą np. rozliczanie podatków od dochodów uzyskanych z obrotem kryptowalut. Wraz z pojawianiem się takich przepisów, dostępność narzędzi na różnych rynkach będzie niezbędna z punktu widzenia inwestorów.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ